Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Rusija Karaliaučiaus regiono besimokančių lietuvių kalbos bei etninės kultūros vaikų kūrybinė stovykla „Palikimas“

Karaliaučiaus regiono besimokančių lietuvių kalbos bei etninės kultūros vaikų kūrybinė stovykla „Palikimas“

Aleksas BARTNIKAS, kūrybinės stovyklos“Palikimas-3“projekto vadovas, www.voruta.lt

 Šventojoje, UAB Sveikatos centro „Energetikas“ bazėje, vyko Kaliningrado regiono besimokančių lietuvių kalbos bei etninės kultūros vaikų trečioji kūrybinė stovykla „Palikimas“. Stovyklos pagrindinis tikslas: padėti išsaugoti Karaliaučiaus krašte tautinę kultūrą, gimtąją kalbą, palaikyti ir stiprinti ryšius su Lietuva.

O stovyklautojų esminė užduotis: žinomų Lietuvos kultūros ir meno veikėjų kūrybos motyvais vadovaujant jauniems muzikos, teatro ir meno specialistams sukurti šiuolaikinį veikalą. Praėjusiais metais pagal Kristijono Donelaičio ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybą buvo parengti performanso formos šokio spektakliai „Gamtos ir žmogaus ratas“, „Kadujo genezė“ ir rodomi viešai.

  Šį kartą stovyklos tema pasirinkta pažymint Liudviko Rėzos 240 gimimo metines. Trylikos šešiolikos metų paaugliai susidorojo su nelengva kūrybine užduotimi – pagal Liudviko Rėzos veiklos ir kūrybos motyvus naudojant piešimo smėliu techniką ir Liudviko Rėzos rinkinio „Dainos“ aranžuotą muziką, sukurti animacinį muzikinį filmą „Rėzaniumas“ (taip buvo mielai pavadintas Liudviko Rėzos lėšomis pastatytas bendrabutis su išlaikymu neturtingiems Albertinos universiteto studentams).

Įvykdyti šią užduotį padėjo jauni muzikos, teatro ir dailės profesionalai: režisierius Vladimiras Bočiarovas (Maskva), kompozitorė Juta Pranulytė (Vilnius – Škotija), etnomuzikologė Emilija Vaiginytė (Vilnius), džiazo muzikantas ir kompozitorius Mantvydas Pranulis (Vilnius), kino operatorė Elena Vasiljeva (Kaliningradas), piešimo smėliu dailininkė Tatjana Leonova (Kaliningradas). Kūrybinei stovyklai vadovavo Nesterovo (Stalupėnų) lietuvių kalbos mokytoja Tatjana Rodenko.

   Stovykloje svečiavosi LR Generalinio konsulato Kaliningrade generalinis konsulas Olegas Skinderskis, UAB Sveikatos centro ‚Energetikas“ atstovė Rita Matulevičienė. Įspūdingai pasirodė Šiaulių miesto kultūros centro kamerinis choras „Bičiuliai“ atlikęs liaudės kūrinius, jų tarpe Liudviko Rėzos rinkinio „Dainos“ harmonizuotą muziką. Taip pat viešėjo Vilniaus stalo teatras, pristatęs „Eglės žalčių karalienę“.

   Laisvalaikio metu vaikai turėjo galimybę sportuoti, lankyti baseiną, poilsiauti prie jūros, pramogauti drauge su Baltarusijos ir Mažeikių bendraamžiais. Įspūdingai buvo švenčiami stovyklautojų gimtadieniai, paremti Mažosios Lietuvos lietuvių draugijos Čikagoje.

  Vyko lietuvių kalbos užsiėmimai ir Klaipėdos krašto įvairiapusis pažinimas. Palangoje kultūros ir jaunimo centre vaikai susitiko su miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatore Laura Grendiene. Klaipėdoje stovyklautojus laukė pažintinis pasiplaukiojimas laivu po uosto akvatoriją.  Kalvystės muziejuje buvo surengta edukacinė programa „Pažinkime baltų papuošalus“.

Jaunieji lankytojai sužinojo apie senosios juvelyrikos technologijas, baltų papuošalų įvairovę, ornamentus, jų prasmę. Praktinės užsiėmimo dalies metu  jie iš žalvario žaliavos gaminosi kuršiškus papuošalus. Vaikai taip pat apsilankė Klaipėdos pilies ir gintaro muziejus.

    Stovyklos uždarymo ceremonijos metu jaunieji kūrėjai trumpai pristatė savo kūrybinį darbą: būsimojo filmo fragmentus. Didelį įspūdį padarė smėlio animacijos vaizdai, vaikų vaizdavimas gamtoje. Susirinkusius nustebino filmui pritaikytos ir sukurtos pagal autentiškus tekstus Mažosios Lietuvos dainų melodijos. Dainavimą ir muziką atliko stovyklos dalyviai. Suteikė gerų emocijų ir sukurtas apie stovyklos kasdienybę skaidrių šou.

Visiems kūrybinės stovyklos projekto vykdytojams buvo įteikti lietuvių kalbos mokytojų asociacijos ir UAB Sveikatos centro ‚Energetikas“sertifikatai. O filmo  „Rėzaniumas“ pristatymas numatomas šių metų rudenį Juodkrantėje, Klaipėdoje, Kaliningrade ir Vilniuje.

   Stovyklą vainikavo prie senosios šventvietės, žemaičių alkos uždegtas laužas. Sekant senovės baltų tradicija iškilmių kaltininkai mesdami į laužą gintaro dulkes mintyse linkėjo ko nors gero ir išsakė įslaptintus norus.

  Rengiant kūrybinės stovyklos programą, jos organizatoriai įsidėmėjo Liudviko Rėzos žodžius: „Kas iš šaltos kasdienybės yra iškopęs į šią dvasingumo sritį, to jau nebaugina laiko našta ir žemiškosios kančios“. Padėti vaikui per kūrybą pakilti kasdienybės virš – tai ir yra kūrybinės stovyklos vizija.

  Pagrindinis stovyklos projekto rėmėjas LR Švietimo ir mokslo ministerija. Taip pat dėkingi už suteiktą pagalbą UAB Sveikatos centrui „Energetikas“ ir Čikagos Mažosios Lietuvos lietuvių draugijos fondui.