Pagrindinis puslapis Miestai Trakai Karaimai ir karaimų kalba šiandien

Karaimai ir karaimų kalba šiandien

Ambasadorė daktarė Halina Kobeckaitė mokyklos lankytojams pasakoja apie Š. Lopato. 2013 m. liepos 8 d. www.traku-zeme.lt nuotr.

Karina FIRKAVIČIŪTĖ, Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė, Trakai, www.traku-zeme.lt

Šiemet liepos 1–9 dienomis Trakuose vyks 14-oji tarptautinė Karaimų kalbos ir kultūros stovykla.

Šių metų stovyklos projektas atsako į naują iššūkį – tai karaimų tradicijų, kultūros paveldo ir jo vertybių išlaikymas besikeičiančiomis karaimų bendruomenės gyvenimo sąlygomis, t.y. globalaus ir pasaulietiško pasaulio kontekste, irstant tradicinėms šeimos bei bendruomenės sampratoms, formuojantis naujiems individualumo poreikiams ir pan.

Todėl visas renginys bus naujos formos,  trumpesnis, dėmesį į tradicinius dalykus kreips naujomis priemonėmis, neįprastais būdais. 14-oji stovykla turės daugiau žaidybinių elementų, kalbos bus mokomasi ją vartojant įvairiose konkrečiose  teminėse situacijose.

Simboliška, kad šiemet sukanka 440 metų nuo to laiko, kai karaimų bendruomenės mokykla ir jos pastatas Trakuose buvo  pirmą kartą paminėtas istoriniuose šaltiniuose (1576). Tikėtina, kad mokykla egzistavo jau ir anksčiau, nuo pat bendruomenės įsikūrimo mieste. Ji tada buvo skirta religijos mokslams, veikė prie karaimų šventovės kenesos, tačiau neabejotinai atliko nepaprastai svarbią bendruomenės lavinimo ir tuo pačiu stiprinimo rolę.

Net ir pakitus gyvenimo realybei, tokie mokyklos tikslai yra aktualūs ir šiandien. Karaimų kalbos ir kultūros stovyklos, skirtos įvairių šalių karaimams,  yra juos iš dalies perėmusios. Stovyklos programoje šiemet – kasdieniai vaikų ir jaunimo grupių užsiėmimai, kurių metu bus rengiami teatralizuoti pasirodymai karaimų kalba, sporto pamokėlės su kalbos elementais, 9 teminiai renginiai įvairaus amžiaus dalyviams.

Lietuvos karaimų kultūros bendrija labai sąmoningai į šių metų stovyklos programą įtraukė ne tik pačiai bendruomenei skirtų renginių, bet ir daugiau atvirų veiklų, į kurias kviečiami visi norintys – tiek Lietuvos žmonės, tiek užsienio svečiai, turistai, lankantys Trakus.

Liepos 6 d. nuo 12 iki 16 val. kviečiame visus apsilankyti Karaimų mokyklos pastate Trakuose (Karaimų g. 28) ir kartu švęsti Lietuvos valstybingumo dieną. Čia apsilankiusiųjų lauks įvairūs žaidimai, meninės pratybos, galėsite susipažinti su šiandienos karaimų rankdirbystės meistrais ar paragauti ypatingų saldumynų.

Liepos 7 d. 12, 13 ir 14 val. Trakų salos pilies Didžiojoje menėje bus surengti trys pusvalandžio pristatymai pilies lankytojams (rusų, lenkų ir anglų kalbomis, jei prireiks – ir lietuviškai), pasakosiantys apie karaimų kultūrą ir istoriją, bus galima pamatyti karaimiškų šokių ir net išmokti keletą karaimiškų žodžių.

Stovyklos uždarymą liepos 9 d. 15 val. tradiciškai rengsime Trakų kultūros rūmuose. Jo programoje – stovyklos dalyvių parengti teatralizuoti pasirodymai karaimų kalba. Tai taip pat atviras ir nemokamas renginys.

Stovyklą rengia Lietuvos karaimų kultūros bendrija. Atskirų renginių partneriai yra Trakų istorijos muziejus, Trakų rajono savivaldybė. Stovyklą šįmet parėmė Tautinių mažumų departamentas prie LRV, taip pat Lietuvos karaimų religinė bendruomenė bei komerciniai rėmėjai (Trakų restoranai „Kybynlar“ ir „Kiubetė“).

KARAIMŲ KALBOS IR KULTŪROS MOKYKLA TRAKUOSE KASMET SUKVIEČIA TAUTIEČIUS IŠ VISO PASAULIO. NUOTRAUKOJE – STOVYKLOS DALYVIAI SU SVEČIAIS 2014 M. „TRAKŲ ŽEMĖS“ NUOTR.

Naujienos iš interneto