Pagrindinis puslapis Lietuva Mažoji Lietuva Kapinių šventė Bitėnuose

Kapinių šventė Bitėnuose

Pamaldos Bitėnų kapinaitėse. Nuotr. autorė – Diana Milašauskienė

Giedrė SKIPITIENĖ, Bitėnai, www.voruta.lt

Šiltą, ramų, saulėtą šeštadienio, gegužės 6 –osios, rytą Rambyne, prie Bitėnų – Užbičių kapinių, vadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų lūkuriavo būrys žmonių. Tai neabejingi  Mažosios Lietuvos istorijai, tradicijoms Rambyno apylinkių, Pagėgių gyventojai, tarp kurių  sukiojosi  Pagėgių savivaldybės merasVirginijus Komskis, muziejininkai, draugijos Lietuvai pagražinti nariai. Buvo laukiama autobuso iš Klaipėdos, kuriuo kasmet atvyksta Mažosios Lietuvos  bendrijos nariai,  pakeliui surinkdami norinčiuosius dalyvauti Bitėnų kapinių šventėje priekuliškius, šilutiškius. Kaip visada atvyksta evangelikai liuteronai iš Kretingos, Kretingalės, Tauragės. Mažosios Lietuvos bendrijos, kuriai  vadovauja energinga  kraštotyrininkė, rašytoja  Edita Barauskienė,  narių  atvyko  kaip niekada daug.

Bitėnų kapinių pagerbimo šventė vyksta kasmet, pirmąjį gegužės šeštadienį. Pagarba atgulusiems amžinojo poilsio—krikščioniškojo pasaulio tradicija. Šią evangelikų liuteronų tradiciją, kaip ypatingai svarbią paveldo vertybę , Lietuvos liaudies kultūros centras įtraukė į nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Susirinkusieji meldėsi ir giedojo kartu su Vilkyškių parapijos evangelikų liuteronų kunigu Mindaugu Kairiu, prisiminė mirusius gimines, kaimynus, artimuosius, Bitėnų panteone amžinam poilsiui sugrįžusius Vilių Storostą – Vydūną, Martyną Jankų, Joną Vanagaitį, Valterį Didžį, Valterį – Kristupą Banaitį, kurių artimieji negrįžtamai pasklidę po pasaulį. Jų kapus ir visas kapines tvarko Lumpėnų seniūnijos darbuotojai. Pamaldose dalyvavo paskutinės Bitėnų lietuvininkės, Rambyno vaidilute vadintos krašto šviesuolės Elenos Grigolaitytės _ Kondratavičienės dukros, anūkai ir proanūkė. Įvairiaspalviais tulpių žiedais ir žvakutėmis buvo papuošti ne tik kapai, bet ir kenotafai (atminties ženklai), pastatyti šiose kapinėse tiems, kurių žemės kauburėlių jau niekas niekada neatseks ir neras – Martynui Mažvydui, Liudvikui Rėzai, Kristijonui Donelaičiui, Enziui Jagomastui, 1918 m. lapkričio 30 d. Tilžės akto signatarams , Martai Raišukytei, Vydūno žmonai  Klarai Fiulhazei.

Po pamaldų Bitėnų panteone buvo pagerbtos ir kitos , pietiniame kaimo gale esančios Bitėnų – Šilėnų kapinės. Tradiciškai Mažojoje Lietuvoje  kiekvienas kaimas visada turėjo savo kapines. Tačiau Bitėnai , išsidėstę ant paties Nemuno kranto, tęsiasi tolyn link Ragainės, daugiau kaip du kilometrus ir turi dvi kapines.  Bitėnų – Šilėnų kapinės buvo labai suniokotos lobių ieškotojų , tad jų ilgą laiką niekas niekada nepagerbė, neieškojo. Tačiau Martyno Jankaus vaikaitė EvaMilda Jankutė-Gerolane savo noru  gyvenimo blaškyta Vokietijoje, Italijoje, Amerikoje, gyvenimo saulėlydį nusprendusi pasitikti  gimtajame krašte, pasiryžo sutvarkyti ir atgaivinti Bitėnų – Šilėnų kapines. Šios kapinės tapo ir pačios E. Jankutės amžinojo poilsio vieta. Nuo 2015 metų kartu su Bitėnų – Užbičių  pagerbiamos ir Bitėnų – Šilėnų kapinės.

Po kapinių šventės , kaip ir kasmet, Rambyno regioninio parko Lankytojų centre vyko  popietė, simboliškai vadinama „Pirmaisiais  gandro pavakariais“.    Bendrauta prie arbatos puodelio, pasigrožėta Lankytojų centre eksponuojama Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus tekstilininkių darbų paroda „Baltų ženklai“, pristatytas jau 21 –asis Rambyno regioninio parko leidinukas , laikraštis „Rambynas“. Po simbolinių pavakarių Vilkyškių parapijos kunigas Mindaugas Kairys pakvietė į Vilkyškių bažnyčią, kurioje vyko vargonų koncertas. Vargonavo Laura Motuzaitė – Kairienė. Po koncerto kunigas aprodė rekonstruojamus pastatus prie bažnyčios, parapijos namuose įkurtą  rašytojo JohanesoBobrovskio ekspoziciją ir jo darbo kambarį perkeltą iš Berlyno.

Vėliau autobusas su Mažosios Lietuvos bendrijos nariais aplankė Opstainių (Raudondvario, Vilkyškių), Opstainių , Šereiklaukio piliakalnius, Šereiklaukio dvarvietę, Bitėnų gandrų koloniją, pasigrožėjo saulėlydžiu nuo Rambyno kalno ir baigiantis dienai visi išsiskirstė , kad po metų vėl susitiktų Rambyne.