Pagrindinis puslapis Lietuva Mažoji Lietuva K. Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms – paauksuotas medalis

K. Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms – paauksuotas medalis

lrt.lt

Pasak LLTI direktoriaus Mindaugo Kvietkausko, prieš tris šimtmečius gimęs lietuvių literatūros klasikas Kristijonas Donelaitis sukūrė lietuvišką epą ir kartu – pasaulinio lygio šedevrą. „Tai lietuvių grožinės literatūros pradžia – tačiau iki šiol stebina, kokia stipri ir originali tai buvo pradžia. 2014-aisiais K. Donelaičio jubiliejus yra plačiai paskelbtas UNESCO ir minimas ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos valstybių. Pasitinkant K. Donelaičio sukaktį, jo poemos „Metai“ rankraštis bei kitas palikimas, saugomas Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, buvo įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ sąrašą“, – kalbėjo Mindaugas Kvietkauskas.

Kaip teigia „Monetų namų“ atstovė Ieva Galiauskienė, šiais metais daug kas vienokia ar kitokia forma pažymi 300-ąsias K. Donelaičio gimimo metines. „Išleisdami paauksuotą medalį norime aktualizuoti K. Donelaičio vardą ir jo kūrybą Lietuvos žmonėms. Kurdami šį paauksuotą medalį galvojome apie jo ilgaamžiškumą ir išliekamąją vertę, todėl tikime, kad medalis apie lietuvių literatūros pradininką daug kam primins ne tik šiais metais, bet ir ateityje“, – pažymėjo I. Galiauskienė.

Ypatingai dailus dizainas ir aukščiausia kaldinimo kokybė suteikia medaliui išskirtinę vertę. Paauksuoto medalio averse pavaizduotas K. Donelaičio portretas ir knyga. Palei briauną – įrašas „Kristijonas Donelaitis“ ir rašytojo gimimo metai, žymintys metines, o reverse – pacituota pirmoji garsiosios poemos „Metai“ frazė „Jau saulelė vėl atkopdama“ ir vaizdžiai iliustruota pati poema. Medalis nukaldintas ilgametes tradicijas puoselėjančioje St. Paul‘s monetų kalykloje Didžiojoje Britanijoje. Medalį sukūrė Olandijos meninkė Elles Kloosterman, rašoma pranešime spaudai.

2014 metai LR Seimo oficialiai paskelbti K. Donelaičio metais, o 300-osios jo gimimo metinės įtrauktos į UNESCO sukakčių sąrašą. Nuo kiekvieno parduoto medalio 10 proc.  bus skiriama institutui.