Pagrindinis puslapis Sena Voruta Jogailaičių keliu

Jogailaičių keliu

Birželio 27 d. 19 val. Lietuvos dailės muziejaus padalinyje – Taikomosios dailės muziejuje (Vilnius, Arsenalo g. 3A) Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai talkinant rengiamas susitikimas su lenkų tarptautinio kultūrinio projekto „Jogailaičių kelias“ („Szlak Jagielloński“) organizatoriais ir dalyviais, iki liepos 7 d. keliausiančiais tarptautiniu istoriniu keliu Vilnius-Liublinas-Krokuva.

Kaip teigia vienas projekto sumanytojų, Liublino (Lenkija) turizmo organizacijos „Szlak Jagielloński“ vadovas Janusz Kopaczek, šių metų istorinė ekspedicija „Jogailaičių kelias“ skiriama Liublino unijos 440 metų sukakčiai, todėl ir kelionės tema – 1569 metai, kai Liubline buvo sudaryta istorinė sąjunga. Renginio dalyviai vykdami garsiuoju Jogailaičių keliu iš Vilniaus iki Krokuvos, ilgesniam laikui stabtelės istoriją menančiuose miestuose ir miesteliuose (Melnikas, Palenkės Mendzyžecas, Parčevas ir Liublino Ostruvas, Liublinas, Sandomieras, Naujasis Korčynas, Košicė) atkreips dėmesį į praeitį liudijančius dalykus, prisimins svarbius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės, 1569-aisias susijungusių į Abiejų Tautų Respubliką, istorinius faktus. Ši simbolinė kelionė pradedama Vilniuje todėl, kad šiais metais Vilnius paskelbtas Europos kultūros sostine, vyksta Lietuvos vardo tūkstantmečio šventiniai renginiai, tarp kurių ir atstatytų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų pristatymas.
Simboliška, kad „Jogailaičių kelio“ dalyviai savo kelionę pradės Vilniuje; šios specifinės, istorija besidominčios lenkų ekspedicijos dalyviai bus vieni pirmųjų užsienio svečių, kuriems vartus atvers atstatyti, bet dar iki galo neįrengti Valdovų rūmai. Visi kiti norintys pasižvalgyti po rūmus galės apsilankyti liepos 7-26 dienomis, užsiregistravę į organizuotų grupių ekskursijas telefonu (8-5) 262 00 07 arba elektroniniu paštu: ekskursijos@valdovurumai.lt
 
Senajame Arsenale (Taikomosios dailės muziejus) projekto organizatoriais surengs multimedinį istorinio kelio pristatymą, kuriame kviečia apsilankyti vilniečius ir sostinės svečius.
„Jogailaičių kelio“ Vilnius-Liublinas-Krokuva sumanytojai primis, kad 1386 metais Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila iš savo rezidencijos Vilniuje iškeliavo į Lenkiją (Liubliną, po to Krokuvą), kur jam buvo siūloma vesti Lenkijos karalienę Jadvygą ir tapti Lenkijos karaliumi. Po krikšto, per kurį Jogailai buvo suteiktas Vladislovo vardas ir po vedybų su karalienė Jadvyga, jis tapo pirmuoju Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu, tapusiu Lenkijos karaliumi. Nuo Jogailos, Jogailaičių  dinastijos pradininko, kelionės iš Vilniaus į Krokuvą prasidėjo Europos kelio, jungiančio to meto Lietuvos ir Lenkijos sostines, istorija. Tuo keliu dažnai keliaudavo gausių svitų lydimos karališkosios šeimos, dvasininkai, mokslininkai, menininkai, pirkliai. O po to, kai 1569 metais Liublino seime buvo sudaryta federacinė Lenkijos ir Lietuvos valstybė, „Jogailaičių kelias“ tapo ne tik ypač reikšmingas Abiejų Tautų Respublikai, bet atliko ir Europos kultūrinio kelio vaidmenį, jungdamas lotyniškąją ir bizantiškąją civilizacijas.
Projekto rengėjai primena, kad Didžiajame Europos Sąjungos kultūros žemėlapyje „Jogailaičių kelias“ pažymėtas kaip „Via Regia“ („Karališkasis kelias“). Tai ir labai simboliška, ir istoriškai tikslu. Juk šiandien, kai praėjo keli amžiai ir daug kas labai pasikeitė, šis kelias jungia karališkąsias pilis Krokuvoje ir Vilniuje, primena apie šių miestų katedrose besiilsinčių Jogailaičių kapus, skatina paminėti Liublino unijos 440 metų sukaktį, ar net išsiruošti kelionėn mūsų protėvių keliu – karalių, menininkų. pirklių pėdsakais.
 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, tel.: (8-5)261 00 23, www.valdovurumai.lt

Nuotraukoje: Atstatomi Valdovų rūmai

Naujienos iš interneto