JAV senatoriui Ričardui Džozefui Durbinui įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė

JAV senatoriui Ričardui Džozefui Durbinui įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė

Nenumatytame Seimo posėdyje Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatoriui Ričardui Džozefui Durbinui (Richard Joseph Durbin) įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė.

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pradėdama apdovanojimo ceremoniją, pažymėjo, kad senatorius R. Dž. Durbinas daug prisidėjo prie to, kad šiandien Lietuvos ir JAV santykius galėtume vadinti strateginiais, todėl simboliška, kad apdovanojimas jam įteikiamas šiais metais, kai žymime tarpvalstybinį JAV ir Lietuvos diplomatinių santykių šimtmetį.

„Senatorius R. Dž. Durbinas − nuoširdus Lietuvos draugas JAV Kongrese, kuris jau virš 30 metų padeda Lietuvos valstybei visais svarbiausiais klausimais. 1990 m. pavasarį, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, R. Dž. Durbinas buvo Atstovų Rūmų bendrosios rezoliucijos, raginančios JAV paremti Lietuvos nepriklausomybę, autorius. Būdamas Kongreso Baltijos šalių draugystės grupės lyderiu jis daug prisidėjo prie Lietuvą remiančių svarbių rezoliucijų iki Lietuvai paskelbiant nepriklausomybę ir ją paskelbus. Nuo 1996 m. jau būdamas JAV senatoriumi R. Dž. Durbinas ir toliau teikia pagalbą Lietuvai, ypač jai įstojus į NATO, nuolat padėjo plėtoti Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius“, − teigė Seimo vadovė. Pasak jos, Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą, spaudimas kitoms šalims bei visai euroatlantinei saugumo architektūrai kaip niekad anksčiau išryškino pasaulio demokratijų solidarumo ir vienybės svarbą.

Ceremonijoje į R. Dž. Durbiną kreipęsis Aleksandro Stulginskio žvaigždės steigimo iniciatorius Viktoras Pranckietis sakė, kad Lietuva, Seimo vardu, dėkoja jam įteikdama aukščiausią Seimo apdovanojimą – pagarbos ir padėkos ženklą – A. Stulginskio žvaigždę. „Žvaigždę, kuri sieja mus su prieš 100 metų sukurtais Lietuvos Respublikos ir JAV diplomatiniais santykiais. Būtent jų įteisinimą 1922 m. liepos 28 d. liudijo Prezidentas Aleksandras Stulginskis. Jo vardas po 100 metų ir įvairiausių istorijos vingių įprasmina parlamentarizmą ir demokratiją. A. Stulginskio žvaigždė šiandien spindi Jums, senatoriau Ričardai Durbinai“, – pabrėžė V. Pranckietis.

Pasak Seimo nario, šiandien Lietuva dar kartą pelnė R. Dž. Durbino dėmesį, taip reikalingą demokratijai apginti. „Tik šiandien šį dėmesį kartu dedikuojame Ukrainai, kuri kasdien kovoja ir už visos Europos ir pasaulio demokratines vertybes“, – akcentavo V. Pranckietis.

Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus tvirtino, kad JAV senatorius R. Dž. Durbinas yra vienas įtakingiausių lietuvių kilmės amerikiečių JAV politikoje.

„Senatorius R. Dž. Durbinas buvo pirmasis Lietuvą aplankęs ir parėmęs JAV Kongreso narys po 1991-ųjų sausio 13-osios įvykių. Grįžęs į Vašingtoną senatorius R. Dž. Durbinas įtikino JAV Prezidentą Bušą vyresnįjį pripažinti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Senatorius R. Dž. Durbinas aktyviai remia Rusijos agresiją patiriančią Ukrainą ir yra vienas iš dviejų Senato Ukrainos grupės pirmininkų. Tai yra svarbu Lietuvai. Nuo Ukrainos saugumo priklauso ir visos Europos ateitis“, − sakė A. Vinkus.

JAV senatorius R. Dž. Durbinas, atsiimdamas šį apdovanojimą teigė esantis nustebintas ir labai sujaudintas.

„Prieš 111 metų jauna moteris Jurbarke atsisveikino su visais ir viskuo, pasiėmė savo tris mažus vaikus ir išplaukė į Ameriką pas savo vyrą mano senelį. Ji rankose laikė jauniausią dviejų metukų mergaitę. Ta maža mergaitė Ona Kutkaitė – tai mano motina. Mano mama niekada daugiau nematė šios gražios savo gimtosios žemės, bet ji nešiojo Lietuvą širdyje. Ji meldėsi už Lietuvos laisvę ir išmokė savo vaikus didžiuotis savo lietuviška kilme. Jeigu mano mama šiandien galėtų būti čia, jeigu ji galėtų matyti, kaip jos sūnus priima šį garbingą Aleksandro Stulginskio apdovanojimą – vieno iš didžiausių Lietuvos patriotų žvaigždę, ji būtų nustebinta ir labai sujaudinta. Aš taip pat taip jaučiuosi. Man didelė garbė priimti šį garbingą apdovanojimą“, – sakė R. Dž. Durbinas.

Pasak JAV senatoriaus, Lietuva prieš tris dešimtmečius Vilniaus gatvėse parodė, kas yra laisvė, kad tankai ir bauginimai negali žmonių įbauginti. „Mačiau, kaip Lietuvos dvasia atgijo 1990 metais. Tuomet atvykau į Lietuvą kaip JAV Kongreso narys ir vadovavau delegacijai, kuri stebėjo istorinius rinkimus. Niekada nepamiršiu tos žiemos, kai miestas buvo gyvas, kai žmonės buvo pasiruošę kovoti už savo laisvę“, − prisiminimais dalijosi R. Dž. Durbinas.

Savo kalboje JAV senatorius daug dėmesio skyrė ir Ukrainai bei joje vykstančiam karui. „Galiu jus patikinti, kad JAV visuomet rems drąsius Ukrainos gynėjus, kad ir kur jie būtų, Ukrainoje, Lietuvoje ar visame pasaulyje. Ačiū jums, kad priimate pabėgėlius iš Ukrainos, kad padedate jiems užtikrinti saugumą. Mes niekuomet neatiduosime nė vieno colio NATO teritorijos, nė vieno colio nei dabar, nei kada nors vėliau. JAV ir NATO yra pasiryžusios taikyti 5 straipsnį ir ši kova yra tvirta. Mes laukiame tos dienos, kai V. Putino žudikai ir jo režimas žlugs ir tikrieji lyderiai, tokie kaip A. Navalnas ir V. Kara-Murza, išeis iš kalėjimo ir gims nauja demokratinė Rusija. Tokią žinią aš rytoj vešiu į Švediją, o po to į NATO aukščiausiojo lygio susitikimą Madride, kuriame JAV parems NATO plėtrą, kad prisijungtų Švedija ir Suomija“, – tvirtai kalbėjo JAV senatorius R. Dž. Durbinas.

Pasak Seimo apdovanojimo laureato, šiandien Ukrainoje Rusijos okupantai skaido šeimas, verčia laidoti savo vaikus, verčia ukrainiečius išsisklaidyti po visus pasaulio kraštus, tačiau ukrainiečiai turi drąsos, atsparumo ir jie laimės, o V. Putinas pralaimės kartu su savo tironu Minske.

Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga ir siekdamas pagerbti iškilią Aleksandro Stulginskio asmenybę. Apdovanojimu siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus ir indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.

Seimas šių metų kovo 29 d. nusprendė Aleksandro Stulginskio žvaigžde apdovanoti Prezidentą Valdą Adamkų ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatorių Ričardą Džozefą Durbiną (Richard Joseph Durbin). Jie tapo pirmaisiais šio Seimo apdovanojimo laureatais.

Prezidentui V. Adamkui šis apdovanojimas įteiktas gegužės 17 d.

lrs.lt inf.

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Džoja Gunda Barysaitė)