Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Ukraina Įvykis Nr. 1 Ukrainos televizijos erdvėje – daromas spaudimas nepriklausomam televizijos kanalui TVi

Įvykis Nr. 1 Ukrainos televizijos erdvėje – daromas spaudimas nepriklausomam televizijos kanalui TVi

Vasilis KAPKANAS, Vilnius

„Demokratinėse šalyse ir internetas, ir televizija vystosi pagal demokratijos dėsnius. Nedemokratinėse šalyse yra kontroliuojama ir televizija, ir internetas. Jeigu dabar bus visiškai kontroliuojama televizija, kitas žingsnis yra kontroliuoti internetą. Dabar panašūs įstatymo projektai jau yra Aukščiausioje Radoje (Ukrainos parlamente),“ – teigė Mykola Kniažyckas, TVi laidų vedėjas ir vadovas, interviu Ukrainos naujienų agentūrai UNIAN (www.unian.ua).

Šalia protesto dėl ukrainų kalbos, kuris tęsiasi nuo 2012 m. liepos 3 d. Ukrainos sostinėje, Kyjive, praeitą savaitę, liepos 12 d. mokesčių inspekcijos spaudimą patyrė 2008 m. įkurtas bene vienintelis nepriklausomas Ukrainos televizijos kanalas TVi (http://www.tvi.ua).

Šio kanalo, transliuojančio savo laidas per palydovus AMOS bei Eutelsat, auditorija apima Ukrainos miestus, kurių gyventojų skaičius viršija 50 tūkst. (60% jų žiūrovų), pasiekia žiūrovus per kabelinę televiziją (žiūri 85%) bei Internetą.

Tai ne vienintelis spaudimo atvejis šiam nepriklausomam televizijos kanalui – 2010 metų vasarą kanalui buvo iš viso atimtas dažnis transliacijai, 2011 metų vasarą, kai visiems kanalams Ukrainoje buvo suteikiamas skaitmenis dažnis, TVi liko be jo, ir tąsa – valdžios institucijų spaudimas vėl gi šių metų vasarą (vasarą, kaip žinoma, sumažėja politinis bei socialinis aktyvumas).

Jo vadovui, žurnalistui Mykolai Kniažyckui buvo pateiktas kaltinimas dėl mokesčių mokėjimu vengimo, suma 6 mln. Ukrainos grivinų. Iš tikrųjų, kaip teigiama interviu UNIAN žurnalistei Lanai Samochvalovai, viskas yra apversta aukštyn kojom. Š. m. birželio 25 d. teismas panaikino visus sprendimus bei pranešimus, kurių pagrindu kanalui buvo iškelta baudžiamoji byla. O liepos 12-ąją, nepaisant visų politinių jėgų paskelbto priešrinkiminio moratorijaus spaudos veiklos tikrinimui, mokesčių inspekcijos buvo pradėta išiminėti kanalo pagrindinius juridinius bei ekonominius dokumentus.

Anot M. Kniažycko, „absurdas yra tame, kad iš tikrųjų tai valstybė skolinga mums, o ne mes – jai.“ Jo teigimu, toks mokestinis kreditas atsirado dėl kanalui reikalingos įrangos įsigijimo, kuomet valstybė turėjo grąžinti kanalo sumokėtą PVM (pridėtinės vertės mokestis), bet to nepadarė, nors ir buvo paties Ukrainos ministro pirmininko žadėta: „Dalį PVM valstybę mums grąžino per mokestinį kreditą, o dalį liko mums skolinga.“ Ir dabar, pasak Mykolo Kniažycko, vietoj to, kad grąžintų likusiąją dalį, prieš juos pradėti dokumentų išėmimo veiksmai (!).

Žurnalisto manymu, Ukrainoje, kur 50% gyventojų informaciją gauna iš televizijos, vyksta televizijos erdvės monopolizavimas, nes skaitmeninės licencijos buvo suteiktos žinomiems (bei valdžios valdomiems) spaudos grupėms ir jos taip pat Nacionalinės transliacijos tarybos sprendimu buvo įtrauktos kaip privalomos į kabelinės televizijos tinklus. Tokiu būdu, teigė M. Kniažyckas, siekiama pilnos politinės bei komercinės monopolijos šioje rinkoje, nes elgiamasi priešingai, nei, tarkime, Europoje, kur skaitmeninis formatas įvedamas paįvairinti ir demonopolizuoti televizijos erdvę.

TVi žurnalistai, sakė M. Kniažyckas, supranta, kad atsidurs konflikto situacijoje su sistema, kuri egzistuoja šalyje. Jis teigė nežinąs, kokios bus prieš juos pradėtos bylos perspektyvos, nes gyvenama valstybėje, kurioje nėra teisės viršenybės, tačiau išreiškė viltį, kad vis tiek pavyks sukurti normalią, demokratišką šalį ir tinkamą joje gyventi visuomenę.

Šaltinis: „Mykola Kniažyckas: Mes žinome, kas užsakė bylą prieš mus“ (ukrainų kalba – Микола Княжицький: Ми знаємо, хто замовив справу проти нас) portale www.unian.ua