Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Ukraina Ivano Frankivsko meras lietuvis vienas pirmųjų užsirašė į savanorių gretas

Ivano Frankivsko meras lietuvis vienas pirmųjų užsirašė į savanorių gretas

Rūta Lankininkaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Ukrainos Ivano Frankivsko srityje provakarietiškai nusiteikę protestuotojai renkasi į mitingus, protestuodami prieš rytdienos referendumą Kryme ir norėdami pasisakyti už nepriklausomą Ukrainą. Ivano Frankivsko meras lietuvis Viktoras Anuškevičius paskelbus mobilizaciją vienas pirmųjų užsirašė į savanorių gretas ginti tėvynę. O vietos Maidaną kontroliuojantis Dešinysis sektorius neneigia ignoravęs valdžios reikalavimą ir ginklų neatidavęs.

Ivano Frankivsko meras lietuvis V. Anuškevičius sako Kijevo Maidane buvęs ne kartą, todėl paskelbus mobilizaciją pirmasis nuskubėjo į karinį komisariatą. Vienintelis iš Ukrainos merų jis dar gruodžio pabaigoje viešai paragino Viktorą Janukovyčių atsistatydinti ir dėl to sulaukė grasinimų iš tuometės oficialios valdžios.

V. Anuškevičius dabar krymiečius ragina boikotuoti sekmadienio referendumą ir nepasiduoti Rusijos spaudimui. Tai kartu ir solidarumo akcija su Kijevo Maidane iš Vakarų Ukrainos žuvusiais 23 protestuotojais.

Rusijos propaganda žmones verčia tapti zombiais, ir krymiečiams, kurie pasisakys už buvimą Rusijos sudėtyje, rožiniai akiniai greitai nukris. Pavyzdys – Abchazija. Putinas Abchazijos gyventojams žadėjo rojų, o dabar jie – žemiau skurdo ribos. Manau, kad referendumo rezultatai Maskvoje jau surašyti. Ir Krymo gyventojai, kurie dabar laksto su Rusijos vėliavomis, nori būti Rusijos dalimi, greitai nusivils. Putino scenarijuje – tikrai ne rojus Kryme. Aš už nedalomą Ukrainą“, – sako V. Anuškevičius.

Nepasiduoti Rusijos propagandai siūlo ir šeštadienį Ivano Frankisvke sutiktas Rytų Ukrainos Charkovo gyventojas.

„Manau, nors dalis krymiečių ir boikotuos referendumą, Krymas vis tiek atiteks Rusijai. Rusijos irgi laukia revoliucija, ten permainos irgi būtinos. Charkove daug kas palaiko Kijevo naują valdžią, bet yra ir daug palaikančiųjų buvusį režimą. Mūsų žmonės negauna objektyvios informacijos, žino tik tai, ką rodo prorusiški kanalai“, – teigia Charkovo gyventojas Olesas Lazačiovas.

Ivano Frankivsko Maidaną jau kurį laiką kontroliuoja radikalusis Dešinysis sektorius ir Maidano savigyna. Dešinysis sektorius pripažįsta nepaklusęs naujos valdžios reikalavimui atiduoti ginklus ir neatmeta galimybės prireikus greitai išvykti į Krymą.

„Mes tikrai ne už konflikto eskalavimą. Mes už tai, kad viskas išsispręstų taikiai. Šimtu procentų galiu užtikrinti, kad mes pirmi nepradėsime šaudyti. Bet jeigu interventai pradės šaudyti į mūsų taikius tautiečius, mes atsakysime tuo pačiu ir juos ginsime“, – tvirtina Dešiniojo sektoriaus koordinatorius Ivano Frankivsko srityje Vasilis Abramivas.

Į Kijevo Maidaną iš pagrindinės Ivano Frankivsko aikštės kasdien išvykdavo apie 1,5 tūkst. protestuotojų. Septyni iš jų negrįžo. Jauniausiam žuvusiam nuo snaiperio kulkos buvo vos 19-lika.

Pasak Dešiniojo sektoriaus koordinatoriaus, ne vienas iš jų būrių narių Ukrainai paskelbus mobilizaciją jau užsirašė į nacionalinę gvardiją. O ginklų esą dar gali prireikti.

„Girdime informaciją, kad Rusija žengs toliau į Ukrainą. Ir mums tai kelia nerimą. Todėl esame pasirengę apginti savo sritį nuo okupantų. Saugome strateginius objektus“, – sako V. Abramivas.

Į savanorius Ivano Frankivsko srityje jau užsirašė apie 4 tūkst. vietos gyventojų, visoje Ukrainoje – jau keli šimtai tūkstančių. Kuriama ir nacionalinė gvardija, į kurią stoja niekada kariuomenėje netarnavę vyrai.

Nuotr. – news.if.ua