Pagrindinis puslapis Kultūra „Įtraukiantis paveldas“ kvietė geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą

„Įtraukiantis paveldas“ kvietė geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą

„Įtraukiantis paveldas“ kvietė geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą

Prie Pumpėnų malūno kalba Arminas Vareika. Foto Onos Striškienės

Ona Striškienė, Paįstrys, Panevėžio r. www.voruta.lt

Rugsėjo 25 d. teko dalyvauti Europos paveldo dienoje (EPD). Tai buvo puiki proga dar kartą iš arti pažvelgti į Pasvalio krašto kultūros, architektūros objektus, stebėti jų saugojimo, tausojimo, restauravimo procesus.

Lietuvoje restauruota ir teberestauruojama nemažai didesnę ar mažesnę vertę turinčių pastatų. Šių metų EPD, pavadintos „Įtraukiantis paveldas“ kvietė geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kietus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, tausoti ir išradingai naudoti. Išvyką į Pasvalio rajoną surengė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Panevėžio skyriaus specialistė Rasuolė Kerbedienė.

Pumpėnų malūnas Pasvalio rajone

Tą šeštadienį pirmiausia lankytasi Pumpėnų miestelyje, Niurkonyse. Pumpėnų bažnyčioje, pasakojo Pumpėnų bažnyčios klebonas Domingo, istorikas Pumpėnų bendruomenės valdybos narys Algimantas Stalilionis. Apžiūrėtas Pumpėnų vėjinis malūnas, artinantis prie jo išvydome malūno viršūnėje kabančią Europos kultūros paveldo vėliavą, kuria pasirūpino istorikas Pasvalio kultūros paveldo specialistas Gražvydas Balčiūnaitis. Malūno istoriją ir tvarkymo, valymo eigą prie išsamiai parengtų stendų, stovinčių prie malūno, išpasakojo Algimantas Stalilionis, Pumpėnų bendruomenės pirmininkas Arminas Vareika. Tą dieną prie malūno supažindinimo prisidėjo ir dalyvavo daug Pumpėnų bendruomenės narių.

Prie Niūrkonių koplyčios kalba Algimantas Stalilionis

Apie Niurkonių dvaro, jo savininkų istorijas kalbėjo A. Stalilionis. Pirmiausia sustota prie antrą šimtmetį skaičiuojančio, aušto obelisko, pastatyto brolio, čia gyvenusiam, anksti žuvusiam Aleksandrui Vavžeckiui atminti. 2019 metais sutvarkyta obelisko aplinka. Pumpėniečių iniciatyva obelisko smailę vėl papuošė raitelis ant žirgo (skulpt. Kęstutis Musteika). Su Niurkonių koplyčios architektūra supažindino panevėžietė paveldo specialistė Rasuolė Kerbedienė.

Smagu, kad bendros pasvaliečių ir panevėžiečių pastangos įtraukė daugelio EPD dalyvių iš Pasvalio, Panevėžio ir net Joniškio rajono. Diena atnešė daug puikių pažinimo minučių, sukėlė tolimesnį domėjimąsi krašto paveldu. Visi kelionės dalyviai buvo apdovanoti mielais suvenyrais.