Pagrindinis puslapis Uncategorized Istorinių kapinių kryžiai keliauja į metalo supirktuves

Istorinių kapinių kryžiai keliauja į metalo supirktuves

Lukas PILECKIS

Metalo vagių niokojamos istorinės sostinės kapinės ir metalinių kryžių nesibodinčios priimti metalo supirktuvės. Tokiu nusikaltimu baisisi vilnietis menininkas Dainius Liškevičius. Vyras nuo pat nepriklausomybės atgavimo beviltiškai stebi nykstančias amžinojo poilsio vietas – Rasų ir Bernardinų kapines.

Kaltina supirkėjus

„Visų bėdų raktas – metalo supirktuvės, kurios superka viską ir iš bet ko. Niekam nėra paslaptis, kad metalą renka tam tikro socialinio sluoksnio žmonės, kurie linkę ir į vagystes. O metalo supirktuvės dažniausiai nežiūri į tai, ką atneša tokie žmonės“, – pasakojo vyras.

Pašnekovo teigimu, nuo nepriklausomybės atgavimo iš kapinių dingo beveik viskas, kas buvo iš vario, žalvario, kitų kiek brangiau superkamų metalų.

„Teko stebėti, kaip nyksta Rasų ir Bernardinų kapinės nuo pat nepriklausomybės atgavimo. Greitai nebeliks nieko, nes nuo atokesnių kapų pavagiamos net tvorelės, dingsta ir kryžiai. Pinigais tokios vagystės labai didelės žalos nepadaro, tačiau, pažvelgus kitaip, jos itin skaudžios“, – piktinosi D. Liškevičius.

Niokojamas kapines išgelbėti, vyro manymu, galima tik uždraudus metalo supirktuvėms priiminėti metalą iš fizinių asmenų.

„Viskas turėtų vykti tik per juridinius asmenis, per įmones, taip būtų užkirstas kelias metalo vagystėms. O kad ši problema aktuali, įrodo ir tai, kad aną dieną vos neįkritau į šulinį, kurio dangtis buvo pavogtas“, – tikino pašnekovas.

Kapinės nyksta

Alfa.lt žurnalistai patys leidosi pasižvalgyti po minėtas amžinojo poilsio vietas. Pirmiausia užsukame į Rasų kapines, kurios įkurtos Vilniaus pietrytinėje dalyje, Rasų mikrorajone; Rasų − Ribiškių kalvyne. Tai vienos iš seniausių ir svarbiausių kapinių Lietuvoje, priglaudusių daugybę garsių žmonių.

Čia ilsisi tokios asmenybės kaip Jonas Basanavičius, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Mykolas Romeris ir kiti. 1976 m. atidarytos kapinės kupinos šiame krašte šimtus metų gyvenusių lenkų ir lietuvių istorijos, daugybėje antkapių – lenkiški vardai ir pavardės. Tarp jų ir šiuo metu tvarkomi lenkų karių kapai bei šios tautos maršalo ir politiko Juzefo Pilsudskio širdies palaidojimo vieta.

Nors garsenybių kapai tvarkingi ir kruopščiai prižiūrimi, daugybei eilinių žmonių kapaviečių trūksta dėmesio: kapavietės apleistos, antkapiai kreivi, daug kur trūksta metalinių kryžių, grandinių, kitų detalių.

Bernardinų kapinės – kur kas tvarkingesnės už Rasų, apleistų kapų čia mažiau. Mažiau ir antkapių su dingusiais ar rūdžių visiškai sugraužtais kryžiais. Čia pavyko surasti vos keletą prasčiau atrodančių kapaviečių.

Vagysčių nefiksuoja

„Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad lankydamas artimųjų kapus Rasų kapinėse nuolat pastebiu, kad kai kurių kapų būklė ten prastėja. Tai nuskeltas koks antkapis, tai dar kas. Tačiau jokių pranešimų apie metalinių kryžių ar panašias vagystes policija nėra užfiksavusi. Žinoma, yra ir galimybė, kad žmonės tiesiog nepraneša policijai“, – teigė sostinės policijos atstovas Paulius Radvilavičius.

Tokį patį faktą Alfa.lt patvirtino ir kapines prižiūrinčios įmonės atstovas.

Karolio Kavolėlio nuotr.

www.alfa.lt