Pagrindinis puslapis Uncategorized Išleistas vadovas po LDK

Išleistas vadovas po LDK

Monika Petrulienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istoriją liudijančių rūmų ir šventovių šiandien galima aptikti šešiose valstybėse. Istorikai ir menotyrininkai sudarė išsamų vadovą po istorines Lietuvos žemes.

Vadovas po Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę buvo pradėtas rengti prieš beveik 10-mt metų. Pasak meno ir bažnyčios istorikės Irenos Vaišvilaitės, tada jau buvo matyti, kad žmonės domisi istorine Lietuvos praeitimi, bet trūksta informacijos apie mažiau žinomas vietas ir įvykius.

Kol vadovas pateko į skaitytojų rankas, praėjo daug laiko.

„Mūsų pačių žinojimas apie šioje knygoje aprašytus objektus buvo labai netolygus. Buvo, pasakyčiau, atsakingai pasinaudota galimybe ir pasižiūrėta, kad nė vienas objektas, kuris minimas šioje knygoje, nebūtų neaplankytas“, – kalbėjo knygos sudarytoja I. Vaišvilaitė.

Knyga, pasak sudarytojų, skirta būtent Lietuvos skaitytojui. Patraukliai stengtasi aprašyti ne tik Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystė statinius, bet ir aprašomos vietos, kur vyko svarbūs mūšiai, kiti istoriniai įvykiai, kuriuose dalyvavo Lietuvos didikai.

„Sudarytojos autorės stengiasi paaiškinti ne tik paminklų atsiradimo istorines aplinkybes, istorinę paskirtį, bet ir per laiką (kartais dramatiškai) pakitusią jų panaudą, funkcionavimą“, – pastebėjo istorikas Rimvydas Petrauskas.

Abėcėlinio vardyno principu sudarytas vadovas skirtas keliautojui ir padalytas į šešis skyrius pagal šalis: Lietuvą, Baltarusiją, Ukrainą, Lenkiją, Latviją ir Rusiją.

Šalia dabartinių nuotraukų kai kur pateikiami kelių šimtų metų senumo vietų vaizdai.

Lietuvos kultūros tyrimų instituto išleistoje knygoje nėra nurašytų tekstų – viskas paremta sudarytojų surinkta medžiaga.