Pagrindinis puslapis Uncategorized Įsimintinas projekto dalyvių susitikimas Maišiagaloje

Įsimintinas projekto dalyvių susitikimas Maišiagaloje

Sigita ŠLIŽAUSKAITĖ, Maišiagala

Vilniaus r. Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo vidurinei mokyklai teko didžiulė garbė bei atsakomybė suorganizuoti tarptautiniame daugiašaliame Comenius projekte „Knowing European Culture through National Cultures“ (Europos kultūros pažinimas per savąją kultūrą) dalyvaujančių mokyklų vadovų susitikimą.

2011 m. balandžio 3–8 d. mūsų mokykloje viešėjo 14 svečių iš keturių šalių: Latvijos (mokyklos direktorė Gita Zarina, projekto koordinatorė mokykloje Ligita Gaile), Slovakijos (direktorė Jana Ganova, viso projekto koordinatorė Slavka Pastelakova, slovakų kalbos mokytoja Olga Kostovcikova ir finansininkė Bozena Hrehova (Hrejova), Ispanijos (projekto koordinatorės Luisa Garriga, Carme Tarradellas) bei Turkijos (direktorius Cahit Akgöl, direktoriaus pavaduotojas Abdurrahman Taşkan, kūno kultūros mokytojas Emrulla Açikgöz, projekto koordinatorius İbrahim Sirkinti bei mokiniai İbrahim Sahutoğlu, Göksemin Gülal). Prieš atvykstant svečiams mokykla buvo virtusi didžiuliu skruzdėlynu, norėjosi, kad nieko svečiams netrūktų, kad jie kuo daugiau pamatytų.

Atvykusieji gėrėjosi nauja, erdvia mokykla bei linkėjo kuo greičiau užbaigti statybas ir paskutinio susitikimo metu suorganizuoti mokinių krepšinio varžybas jau savo naujoje sporto salėje. Svečiai taip pat negalėjo atsistebėti senuoju mokyklos dvaro pastatu, kaip tokiame mažame pastate tilpo tiek vaikų, gyrė mūsų mokyklų aplinką. Kartu su vaikais žaisdami žaidimus aplink laužą piliakalnio papėdėje žavėjosi mūsų mokyklos tradicijomis. Gera nuotaika lydėjo ir lankantis miestelio Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje bei netoliese esančioje Čekoniškių Verbų ir buities seklyčioje. Aprodę mokyklą ir miestelio apylinkes, tęsėme pažintį su mokiniais. Mokiniai iš anksto ruošė svečiams dovanas: siuvinėjo servetėles, gamino vėliavėles, šalių maketus, mokėsi projekto dainas, ruošė pristatymus apie krepšinį ir vyksiantį „EuroBasket 2011“ čempionatą (atributiką padovanojo „EuroBasket 2011“ organizacinis komitetas), kartu su mamomis kepė pačius skaniausius lietuviškus saldumynus. Visi stengėsi kaip išmanydami. Prieš atvykdami į Maišiagalą, svečiai taip pat turėjo atlikti namų darbus. Mokytojai turėjo parengti projekte dalyvaujantiems mokyklos mokiniams kalbų pamokėles. Tad pasibaigus pamokoms trečiokai prašneko ispaniškai, penktokai – latviškai, šeštokai – turkiškai, o aštuntokai – slovakiškai.

Mokyklų direktoriai taip pat turėjo atlikti namų darbus – parengti pristatymus apie savo šalies švietimo sistemą, apie vadovavimą mokykloje, ugdymo proceso organizavimą, mokytojų kvalifikaciją, mokyklos biudžetą ir t. t. Po susitikimo visi atviravo, kad pora valandų neprailgo, priešingai – buvo labai naudingos, nes pasidalinta darbo įvairių šalių mokyklose patirtimi. Kitame oficialiame susitikime dalyvavo iš ŠMPF projektų koordinatorė Žana Orlova. Ji geranoriškai atsakė į mus dominančius klausimus, dalijo patarimus finansų klausimais, konsultavo dėl projekto tarpinės ataskaitos pildymo. Svečiai, mokiniai bei mokytojai buvo paskatinti fondo atminimo dovanėlėmis. Šių susitikimų metu mokyklų vadovai bei koordinatoriai suplanavo kitų metų projekto veiklos darbo planą, aptarė likusių darbų įgyvendinimą.

Nors neturėjome galimybės apsilankyti miestelio seniūnijoje bei Vilniaus rajono Švietimo skyriuje, veiklos Vilniuje bei jo apylinkėse netrūko. Projekto dalyviai gerėjosi mūsų barokiniu Vilniumi, senamiesčio širdyje esančia klasicistine katedra, jos požemiais, gotikine Šv. Onos bažnyčia. Susidomėję apžiūrinėjo Aušros Vartus, Gedimino pilies bokštą ir nuo jo atsivėrusią miesto panoramą. Kartu su mokiniais vyko į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktą Kernavę, aplankė Trakus ir ežero saloje esančią, jų nuomone, nepakartojamo grožio pilį.

Bene pati įsimintiniausia buvo paskutinė susitikimo diena. Svečiuose ne tik sulaukėme atstovės iš ŠMPF, bet ir turėjome galimybę „duoti garo“ senoje gryčioje su susirinkusiais. Inscenizuotame koncerte šoko, dainavo ne tik vaikai, mokytojai, bet ir svečiai, ragavo šviežiai spausto sūrio, medaus, kvepiančios duonos. Pasisėdėjus gryčioje, vakare svečių laukė siurprizas. Kartu su mokytojais, kurie pasirūpino tradiciniais lietuviškais patiekalais nukrautu stalu, svečiai tapo virėjais! Kiek buvo nuostabos veiduose, kai mūsų mokyklos direktorė Kristina Bajevienė juosė prijuostes su vaikų išsiuvinėtais svečių vardais! Supratę, kad tai visai ne juokai, svečiai pasiraitoję rankoves, kibo į darbą gaminti cepelinų. Darbas virte virė: vieni skuto bulves, kiti tarkavo, ruošė cepelinų įdarą. Virėja taip gerai paskirstė svečiams darbus, kad mums, mokytojams, beliko tik stebėtis sparčiai vykstančia cepelinų gamyba.

Nauja patirtis buvo ir dviejų berniukų iš Turkijos priėmimas juos apgyvendinančioms mokinių šeimoms. Tėvai priėmę svečius labai stengėsi, kad viskas būtų gerai, kad jie būtų viskuo aprūpinti ir patenkinti. Vaikai susidraugavo, išragavo įvairiausius patiekalus, žaidė su bendraamžiais futbolą, krepšinį, kartu su šeimomis pramogavo. Liko patenkintos ir šeimos, ir svečiai iš tolimosios Turkijos.

Savaitę svečiavęsi dalyviai išvyko namo kupini įspūdžių, patyrę neįtikėtinų nuotykių, atradę savyje kulinarinių talentų, besišypsantys. Jie negailėjo gerų padėkos žodžių atsisveikindami. Na, o mūsų vaikai bei mokytojai galėjo įsitikinti realia projekto nauda, patys susirasti naujų pažįstamų, sužinoti įvairenybių iš visų keturių šalių. Matant linksmus svečių, vaikų, mokytojų veidus sunkus darbas pasimiršta.

Comenius programa yra Mokymosi visą gyvenimą programos dalis, kuri Lietuvoje  administruojama Švietimo mainų paramos fondo. Projekto finansavimą remia Europos Komisija. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Autorės nuotr.

Nuotraukoje: Maišiagalos piliakalnio papėdėje

Voruta. – 2011, geg. 21, nr. 10 (724), p. 15.