Išeivijoje kuriančių poetų eilės pabirs kadagių uogų karoliais

Išeivijoje kuriančių poetų eilės pabirs kadagių uogų karoliais

PoPaJAV prezidentė, organizatorė ir renginiui skirto leidinio sudarytoja poetė Sandra Avižienytė ir poetas Linas Umbrasas. PoPaJAV archyvo nuotr.

Voruta.lt korespondentė Živilė Gurauskienė, Lemontas, JAV

Išsitrėmėm. Tėvus ir motinas

Palikome: mintim mes laidojam praradimus –

Lašu pasauly Amžinybės virstame

Spindėdami po svetimu, o gal savu, dangum.

 

 Sandra Avižienytė. Iš ciklo „Naujos/ Kartos/ Tremtiniai”.

 

Š. m. balandžio 15 d., pasitinkant pavasario lygiadienį – saulės grąžą, 5 valandą vakaro Lemonte, Pasaulio lietuvių centre (PLC), Lietuvių dailės muziejaus galerija „Siela“ duris atvers jau tradiciniu tapusiam renginiui „JAV lietuvių poezijos pavasaris ’23”, šiais metais išeivijos lietuvius subursiančiam pavadinimu „Kadagių uogos“.  

Poezijos rinkinio „JAV lietuvių poezijos pavasaris ’23. Kadagių uogos“ (dailininkė – Gabrielė Dabašinskaitė) viršelis. PoPaJAV archyvo nuotr.

Šio visžalio, bet dygaus, balandžio mėnesį pražystančio nuodingais žiedais, augalo vaisiai  – malonaus sakų prieskonio uogos – nuodingos, kartais – žudančios. Tačiau be šių vaisių brandos neragautume aromatingo, sodraus kadagių uogų džino, kurio skonis – ne kiekvienam. Renginyje dalyvausiančių poetų eilės, tarsi byrantys tamsiai mėlynų kadagių uogų karoliai, palies mūsų sielos gelmes tam, kad išeitume kitokie – apsvaiginti arba apnuodyti pavojingųjų vaisių. Arba išgydyti prisilietus prie šventumu alsuojančio kadagio magiškųjų savybių. Nes poetinis žodis mus veikia nelygu nuodingųjų kadagio uogų galia.

Amerikos lietuvių teatro „Viltis“ pasirodymo akimirka. PoPaJAV archyvo nuotr.

„Šiemet savo kūryba su klausytojais dalysis 30 JAV gyvenančių poetų, – būsimą renginį pristato PoPaJAV (Poezijos Pavasario JAV) prezidentė, organizatorė ir poezijos rinkinio „JAV lietuvių poezijos pavasaris ’23. Kadagių uogos“ sudarytoja poetė Sandra Avižienytė. – Savais išgyvenimais ir patirtimis pasinėrę į pasaulio aktualijas, pasiklydę širdies keliuose, nuolat ilgėdamiesi to, ko niekada neturėjo ir jau nebeturės – dirvos, kurioje galbūt būtų buvę kitokie ir gyvenimo vaisiai. Šalia įvairių amplua ir pasirinkimų, kurie negrįžtamai praėję ir dabar jau eitis, atsispindi epizodinių prisiminimų būsenos: eilėse, kaip materialiuose atspindžiuose, žodžiuose, sugulusiuose popieriuje. Kiti – personifikavęsi į naujus pavidalus ir leidžiantys šaknis bei žydintys fiziškai nepasiekiamose dimensijose. Dvasinė ir fizinė būtys susipina, ir vis dažniau tampama stebėtoju, jau nebe dalyviu ar kūrėju, gyvenama žinojimo ir suvokimo, ne ieškojimo, etape. Arba visai nepasirodant. Tik esant“.

Amerikos lietuvių teatro „Viltis“ režisierė Apolonija Steponavičienė prieš spektaklį derina aktorės aksesuarus. PoPaJAV archyvo nuotr.

Renginio organizatorė pabrėžia, kad labiausiai dėkoja moterims, kurios, net po vyro netekties, atranda savyje jėgų surinkti jo eilėraščių rankraščius ir, suguldžiusios juos į knygą, įrašyti jį į poetų gretas, nes poezija – sielos kalba. Moterims, kurios geba rankomis ir žodžiais pinti bei piešti simbolinius vainikus neskriaudžiant medžių. „Uogos. Ir gydo, ir žudo. Kaip ir žodžiai, – įspėja S. Avižienytė, – ypač netinkamai vartojant. Veikia labiau nei fizinis skausmas. Beviltiškumo jausmas išsilieja eilėmis – akistatoje ir susitikime su pačiu savimi. Tik gryniausiame ore mezgasi giliašaknių, visa ką ištveriančių, kadagių vaisiai. Pirmieji, gal nepaskutiniai“.

Muzikas Ričardas Sokas. PoPaJAV archyvo nuotr.

Šiais metais renginio svečių lauks malonios staigmenos. Specialią muzikinę programą susirinkusiesiems dovanos iš Lietuvos atvykęs vienas kamerinės muzikos žanro reprezentantų – Čiurlionio kvartetas, Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardo ansamblis, garsėjantis kaip išradingas ir techniškai pažangus kolektyvas. Ir, po ilgos pertraukos, visų lauks susitikimas su Amerikos lietuvių teatro „Viltis“ (režisierė – Apolonija Steponavičienė) aktore Inesa Makaras bei LR generalinio konsulato Čikagoje atašė ryšiams su diaspora Julijonu Matuku, renginio metu pristatysiančiais laureatą,  garso režisieriumi Rimantu Pažemecku ir muziku Ričardu Soku bei bus paskelbti šių metų nominantai: Aldutė Petrus Česnulevičienė. Žvynabudžių perlai. Vilnius: Žuvėdra, 2022; Jonas Zdanys. Dviveidės gatvės. Vilnius: Odilė, 2022; Sandra Avižienytė. Artumas virkdo. Kaunas: KTU spaustuvė, 2022; Lina Miškinytė Tumasonienė. Dyla baltos dienos. Alytus: Libros, 2022; Valdas Aušra. Kas buvo užrašyta vakar. Kaunas: Kauko laiptai, 2022; Valdas Aušra. Chronos ir Kairos. Vilnius: Slinktys, 2022.

Keramikas Alvidas Pakarklis. PoPaJAV archyvo nuotr.

Nuoširdžią padėką organizatoriai išreiškia Lietuvių Fondui, Inc., kaip pagrindiniam renginiui skirto leidinio „JAV lietuvių poezijos pavasaris ’23. Kadagių uogos“ (viršelio autorė – dailininkė Gabrielė Dabašinskaitė) mecenatui, jo sudarytojai Sandrai Avižienytei, JAV LB Kultūros tarybai ir visiems poetams, kurių dėka minėtas poezijos rinkinys šiais metais vėl pasieks skaitytojus, bei generaliniam apdovanojimų steigėjui keramikui Alvidui Pakarkliui – už sukurtas apdovanojimams skirtas statulėles.

Poezijos Pavasariui JAV skirti leidiniai. PoPaJAV archyvo nuotr.

Naujienos iš interneto