Indijos majoras apie lietuvių liaudies dainas: jos sugebėjo sugriauti Sovietų Sąjungą

Indijos majoras apie lietuvių liaudies dainas: jos sugebėjo sugriauti Sovietų Sąjungą

Inija Trinkūnienė, Apeigų folkloro grupės “Kūlgrinda” vadovė

Žinoma apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“ grįžo iš koncertinio turo Indijoje – tai pirmas kartas istorijoje, kai muzikos grupė iš Lietuvos pakviesta į koncertinį turą šioje gilias tradicijas turinčioje šalyje. Indijos publiką sudomino senovės lietuvių apeiginės giesmės – jos tokios galingos, kad sugriovė, rodos, nepajudinamą blogio imperiją.

„Kūlgrindos“ koncertus Indijoje rengė kultūrą globojanti organizacija  „Sanskar Bharti“, Tarptautinis kultūros studijų centras. Vienas iš koncertinio turo rengėjų majoras Surendra Mathuras teigė, kad senovės lietuvių giesmėse galima įžvelgti paguodą, išmintį ir didžiulę dvasios stiprybę, o „dainuojanti revoliucija“ buvo esminė jos išraiška.

„Jei Lietuva dainos pagalba sugebėjo išsikovoti nepriklausomybę nuo Sovietų sąjungos, tai dabar Lietuva ir Indija – dvi didžios senovės civilizacijos – gali vienytis dainoje. Manau, kad išgirsti senąsias lietuvių liaudies dainas Indijoje yra dovana, kuria negalime nepasinaudoti – tai senosios protėvių išminties ir galių aruodai“, – sakė S. Mathuras.

„Kūlgrindos“ nariai džiaugėsi galėdami susipažinti su vietos kultūra ir pristatyti tai, ką mes turime gražiausio – senovės lietuvių instrumentus, sutartines, liaudies dainas. Kartu su vietos tradicinės muzikos atlikėjais lietuviai atliko įvairias muzikines improvizacijas, derino skirtingų tradicijų muzikos skambesį, prieš kiekvieną koncertą buvo skaitomas pranešimas apie bendrus Indijos – Lietuvos istorinius ir kalbinius ryšius.

„Indijos gyventojams didelį įspūdį paliko autentiški lietuvių instrumentai – Vėtros Trinkūnaitės atliekami kūriniai kanklėms ir Igno Šatkausko Labanoro dūdos melodijos. Džiugu, kad galėjome savo kultūrinį savitumą pristatyti Indijoje, taip pat kartu su šios šalies tradicinės muzikos atlikėjais paieškoti mūsų bendrų indoeuropietiškos kultūros reliktų, išlikusių iki mūsų dienų. Dar kartą įsitikinome, kad senoji baltų kultūra ir religija yra iš kartos į kartą nuo pačių archaiškiausių laikų perduodamas turtas“, – komentavo Inija Trinkūnienė, „Kūlgrindos“ vadovė ir Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ krivė.

„Kūlgrindos“ koncertai surengti šešiuose Indijos miestuose: Čenajuje sausio 31 d., Bangalore vasario 2 d., Indorėje vasario 6 d., Varanasyje vasario 8 d., Agroje vasario 12 d., ir Delyje vasario 15 d.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.