Pagrindinis puslapis Istorija Pilys Įdomusis paveldas. Panemunės pilis: pavadinimų daug, pilis – vienintelė!

Įdomusis paveldas. Panemunės pilis: pavadinimų daug, pilis – vienintelė!

Panemunės ar Eperješų? O gal Gelgaudų? Eleonoravos, Vytėnų ar tiesiog Zomkaus? Skirtingose epochose labai įvairiai vadinta, Panemunės pilis yra vėl atgavusi savo pirminį pavadinimą.

Perskaitę Vilniaus dailės akademijos knygelę „Panemunės pilis: įdomusis paveldas“ sužinosite visas pilies kaitos peripetijas: statybas ir perstatymus, nuosmukius ir pakilimus keičiantis šeimininkams.

Leidinys skirtas vienam iš svarbesnių Lietuvos paveldo objektų – piliai, kurios legendinė istorija siekia net kunigaikščio Vytenio laikus, o dokumentuota prasideda 1597 m., vengrų kilmės dvarininkui Janušui Eperješui pradėjus statyti mūrinę pilį. Vėliau ją valdė Gelgaudų giminė, buvo ir kitų savininkų. Visi jie paliko pėdsakus tiek pilies, tiek Lietuvos istorijoje.

Gausiai ir iškalbingai iliustruotame leidinyje palaipsniui atskleidžiama pilies architektūros raida, jos apleidimas, niokojimas ir atkūrimas. Čia rasite ir pirmą kartą publikuojamus iškalbingus Balio Buračo užrašus, fiksuojančius jo apsilankymą tuomet Vytėnų-Gelgudų pilimi pavadintame apleistame pilies komplekse 1942 metais.

Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2016 m., (sud. Marius Iršėnas). Apimtis: 80 p., iliustr., formatas: 13 x 20 cm, viršeliai – minkšti. ISBN 978-609-447-232-9.

Leidinį dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos