Pagrindinis puslapis Europa Hagoje aptartas tarptautinis bendradarbiavimas tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Hagoje aptartas tarptautinis bendradarbiavimas tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Hagoje aptartas tarptautinis bendradarbiavimas tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

www.voruta.lt

Šių metų balandžio 19-20 dienomis Hagoje, Eurojuste vykusiame koordinaciniame pasitarime Lietuvos Respublikos generalinė prokurorė Nida Grunskienė pristatė šių metų kovo 1 d. Lietuvoje pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, agresijos ir draudžiamos karo atakos nusikaltimų, Lietuvos, Ukrainos bei Lenkijos bendradarbiavimą jungtinėje tyrimo grupėje bei pasidalino kita Lietuvos prokuratūros patirtimi, kuri gali būti naudinga šalims tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje.

Pasitarimo atviroje sesijoje pasisakė Europos Komisijos teisingumo komisaras Didier Ryenders, Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroras Karim A. A. Khan, dalyvavo Eurojusto prezidentas Ladislav Hamran, Ukrainos generalinė prokurorė Irina Venediktova, Eurojusto nariai, jungtinės tyrimo grupės bei Europolo atstovai.

Kreipdamasi į renginio dalyvius Lietuvos generalinė prokurorė priminė Lietuvos patirtį tiriant 1991 m. sausio 13-osios įvykius. Vardindama iššūkius – duomenų apimtis ir tyrimo trukmę, nusikaltimų specifiką, teisinį reglamentavimą, įtariamųjų nepasiekiamumą bei kitus, su kuriais teko susidurti šio ikiteisminio tyrimo dėl karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui metu, N. Grunskienė priminė Ukrainos teiktą tarptautinę teisinę pagalbą bei Rusijos Federacijos pradėtą neteisėtą Lietuvos prokurorų, teisėjų bei tyrėjų persekiojimą.

Trumpai apžvelgdama Lietuvoje inicijuotus ir šiuo metu vykdomus ikiteisminius tyrimus dėl įvykių Baltarusijoje ir dėl neteisėto orlaivio užgrobimo 2021 m., N. Grunskienė akcentavo, kad siekiant perduoti Ukrainai surinktus įrodymus, tinkamus Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme, vienas iš esminių sėkmės faktorių bus efektyviai organizuotas tarptautinis bendradarbiavimas, šalių gebėjimas susitarti dėl unifikuoto ir koordinuoto įrodymų rinkimo, jų fiksavimo ir patikimo saugojimo, darbo bendroje informacinėje platformoje bei efektyvi atvirų šaltinių duomenų analizė. Generalinė prokurorė taip pat paragino šalis, kuriose pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui, jungtis į jungtinę tyrimo grupę.

„Akivaizdu, kad šioje situacijoje mums visiems reikia ieškoti netradicinių, tačiau teisėtų, operatyvių ir efektyvių bendradarbiavimo sprendimų“ – pabrėžė N. Grunskienė dėkodama Tarptautinio Baudžiamojo Teismo atstovams ir susitikime dalyvaujančiam prokurorui Karim A. A. Khan už aktyvią poziciją ir operatyvius sprendimus bei Ukrainos, Lenkijos bei Eurojusto atstovams už drauge žengtus pirmuosius bendradarbiavimo žingsnius, didžiulį organizacinį darbą ir nuolatinį ryšį.

Eurojusto būstinėje vykusio koordinacinio pasitarimo metu taip pat išklausyta nuotoliu dalyvavusi Ukrainos generalinė prokurorė Irina Venediktova, Eurojusto, Europolo atstovai, aptartas šalių pradėjusių ikiteisminius tyrimus dėl karo nusikaltimų narių dalyvavimas jungtinėje tyrimo grupėje bei kiti aktualūs bendradarbiavimo klausimai.

Šį koordinacinį pasitarimą organizavo Lietuvos nacionalinė narė Eurojuste Margarita Šniutytė-Daugėlienė.

prokuraturos.lt inf.

Naujienos iš interneto