Pagrindinis puslapis Sena Voruta Gudų kultūros draugijai Lietuvoje – 20 metų

Gudų kultūros draugijai Lietuvoje – 20 metų

1989 m. vasario mėn. Lietuvoje užregistruota Gudų kultūros draugija (GKD). Steigiamajame susirinkime pirmininku pasiūlytas ir išrinktas Chviedar Niunka, kuris šias pareigas saikingai vykdo iki šiol. Po 50 metų tylos, baltarusiai vėl susibūrė ir pradėjo skleisti žinias apie save ir savo istorišką kelią šiame regione. Pirmieji iš jų buvo: Chviedar Niunka, Liavon ir Jurka Luckievičiai, Kastus ir Leakadyja Šyšeja, Liavon Karol, Mikola Rulinski ir kiti. Jie stovėjo baltarusių Atgimimo ištakose Lietuvoje.

Jau 20 metų veikia Gudų kultūros draugija, kuriai atstovauja baltarusių tauta ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. XX amžiuje pasakojama apie baltarusius, jų problemas, apie šios tautos sunkų kelią.
Per nepilnus dvidešimt metų buvo pastatyti paminklai Rasų ir Liepkalnio kapinėse broliui Luckevičiui, poetui ir dramaturgui Franciškui Alechnovičiui, kun. Kazimierui Svajakui, dailininkui Albinui Stepovičiui, architektoriui Vitan Liavon – Dubeikauskui ir kitiems, iškabintos memorialinės lentos P. Skorinai, K. Kalinauskui, B. Taraškevičiui, J. Kupalai, V. Lastauskui, R. Širmai, P. Sergijevičiui, N. Arsienjevai, A. Stankevičiui, M. Hareckui…

Gudų kultūros draugija, kaip kultūrinė organizacija, aktyviai užsiima leidybine veikla. Išleista daugiau kaip 20 knygų. Kiekvienais metais draugija organizuoja pažintines keliones po Baltarusiją ir Lietuvą. Šios draugijos nariai  jau aplankė istorines vietas, glaudžiai susijusias su žymių žmonių (F. Bahuševič, B. Taraškevič, Ul. Syrakomlia, Ul. Karatkievič, Ul. Bykaū, L. Hienijuš) kūrybine veikla ir gyvenimu. Kielionių metu yra renkamas video ir foto archyvas.

Kiekvieną mėnesį GKD organizuoja susibūrimus, skirtus žymiausiems baltarusių veikėjams ir įvykiams. GKD pastoviai organizuoja piketus prie Rusijos ir Baltarusijos ambasadų, protestuoja prieš Rusijos imperijos politiką ir Baltarusijos totalitarinį rėžimą. GKD organizavo tris Baltijos baltarusių konferencijas.

Dėka GKD, Vilniuje atidaryta P. Skorinos vardu pavadinta vidurinė baltarusių mokykla. Vilniaus pedagoginiame universitete įkurta baltarusių katedra.

GDK pastoviai aplanko svečiai ne tik iš Lietuvos bei Baltarusijos, bet ir iš viso pasaulio. Čia pabuvojo:

lietuvių politikai: R. Juknevičienė, V. Landsbergis, A. Kubilius, Č. Juršenas…
akademikai: R. Harecki, A. Hrickevič…
baltarusių politikai: Z. Pazniak, S. Šuškievič, S. Šarecki…
poetai ir rašytojai: V. Ipatava, H. Buraūkin, V. Bykaū, A. Astapienka, S. Adamovič …
visuomėninė veikejai: A. Trusaū, U. Kolas M. Kupava…
baltarusių diasparos veikejai: L. Michaliuk, B. Rahulia, B. Akula, J. Stankievič, J. Vapa …
religinė veikiejai: tėvas A. Nadsan…

Ne viena kartą GKD draugai buvo Lietuvos seime, susitiko su politikais ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių (su Lenkijos Respublikos Premjeru L. Mileru). 2008 m. kovo 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus pasveikino GKD atstovus su Baltarusių Liaudies Respublikos įkūrimo 80 –mečiu.

Taip jau susiklostė, kad ir dabar Baltarusija nėra laisva ir šiuo meto jos valdžioje – rusiškas promaskvietiškas rėžimas, kuris naikina viską, kas baltarusiška: pėdsakus šitam pasaulyje, archaišką kalbą ir tūkstantmečio tradicijas. Bet GKD nenuleidžia rankų, siekia, kad baltarusija būtų laisva ir demokratinė Europos šalis. Ateis laikas ir bus jos atgimimas, tikisi Gudų kultūros draugija Lietuvoje. 

Naujienos iš interneto