Pagrindinis puslapis Sena Voruta Ginčas dėl Ulica Kiemieliu persikels į Seimą

Ginčas dėl Ulica Kiemieliu persikels į Seimą

Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Jurgis Jurkevičius prašo Seimo etikos ir procedūrų komisijos įvertinti Seimo nario Valdemar Tomaševski pareiškimą: ginče dėl lenkų kalbos vartojimo gatvių pavadinimų lentelėse Vilniaus rajone Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis atstovą vadino nacionalistu bei įžvelgė asmeninį tikslą „pademonstruoti profesinį aktyvumą”.
„Dažniausiai ginčai dėl lentų su gatvių pavadinimais keliami tuomet, kai yra politinių ar ekonominių aferų centriniame lygmenyje. Tada ieškoma preteksto pažadinti tautinę nesantaiką ir dažnai panaudojama „lenkų korta”, – kovo pradžioje išplatintame pareiškime dėstė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis V. Tomaševskis.
Jis pastebėjo, kad Vyriausybės atstovas „avantiūrą dėl gatvių pavadinimų” sukėlė praėjusių metų lapkritį – prieš savo kadencijos pabaigą. Po kelių savaičių J. Jurkevičius buvo patvirtintas kitai kadencijai.
„Lenkų organizacijos artimiausiu laiku paskelbs pinigų rinkimo akciją tarp Lietuvos lenkų bendruomenės ir geros valios žmonių, siekiant apmokėti neteisėtas pinigines baudas, skirtas demokratiškai išrinktiesiems Vilniaus ir Šalčininkų rajonų savivaldybių atstovams.
Organizuota Lietuvos lenkų bendruomenė XXI amžiaus realybėje sugebės apginti kiekvieną administracijos direktorių, seniūną ar vietines bendruomenes, kurie neteisėtais ir jų nacionalinę garbę žeminančiais būdais bus verčiami išsižadėti gimtosios kalbos”, – rašoma pareiškime.
Savo ruoštu J. Jurkevičius Seimo etikos komisijai nurodo, kad šis V. Tomaševski pareiškimas išplatintas tuo metu, kai Vilniaus apygardos administracinis teismas nagrinėjo Vyriausybės atstovo prašymą įpareigoti Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorę pakeisti Valstybinės kalbos įstatymo reikalavimų neatitinkančias gatvių pavadinimų lenteles į lietuviškas.
„Toks V. Tomaševskio elgesys gali būti vertinamas kaip spaudimas teismui priimti Vilniaus rajono savivaldybės administracijai palankų sprendimą”, – įsitikinęs J. Jurkevičius.
Jis atkreipia dėmesį, kad pareiškime siūloma nesilaikyti įstatymų – premjeras raginamas nedelsiant atšaukti Vyriausybės atstovą iš pareigų, nors teisės aktai tokius įgaliojimus suteikia tik Vyriausybei.
DELFI primena, kad Vilniaus apygardos administracinis teismas kovo 15 d. įpareigojo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorę laikytis Valstybinės kalbos įstatymo ir pakeisti gatvių pavadinimų lenteles.
www.delfi.lt.

Voruta. –  2008, bal. 26, nr. 8 (650), 16.