Pagrindinis puslapis Lietuva Gatviniame Grabijolų kaime – iškirtinis ir nemokamas renginys

Gatviniame Grabijolų kaime – iškirtinis ir nemokamas renginys

Spalio 15 d., nuo Vilniaus vos 35 km nutolusiame gatviniame Grabijolų kaime (Kazokiškių sen., Elektrėnų sav.) vyks išskirtinis, nemokamas ir visiems atviras renginys.

Tądien, 10 val. ryte, čia bus galima leistis į gido vedamą ekskursiją po šį 25 sodybų kaimą. Ekskursijos metu bus pristatytas medinis kaimo paveldas, jo istorija bei plačiau papasakota apie išlikusią autentišką šimtamečių pastatų puošybą. Taip pat sužinosite, kodėl didžiajame kleve kabo kaimo varpas, langų puošyboje rangosi mediniai žalčiukai, o kaimo pavadinimas kildinamas iš žodžio „grabas“.

Šią vasarą, vykstant projektui “Grabijolai: kūrybinė paveldo laboratorija”, kaimas neatpažįstamai pasikeitė. Buvo pastatyta daugiau nei 160 metrų naujų medinių tvorelių, 3 namai pasipuošė tradicine puošyba: vėjalentėmis, langinėmis, ornamentuotomis langų karūnomis. Kaimo kapinaitėse atsirado nauji, pagal archyvinius brėžinius suprojektuoti kapinaičių vartai. Spalio 15 d. bus puiki proga pirmiesiems tai pamatyti ir pasisemti idėjų lietuviškų sodybų tvarkymui.

Susipažinus su Grabijolais, 10.30 val., Neries regioninio parko kultūrologė pakvies į 6 km žygį po ne mažiau paveldu turtingas kaimo apylinkes. Kalvotas apylinkių reljefas slepia daug paprastai nematomų ir be gido sunkiai randamų objektų – Paalkių piliakalnį, mitologinį Cypelio kalną, Saldųjį upelį, buvusią Zalapinos palivarko vietą, mitologinius akmenis Neryje ir storiausią parko ąžuolą-galiūną. Žygis nemokamas, registracijos nėra – priimami visi norintys.

Paveldo pažinimo dieną Grabijoluose 14 val. vainikuos architektūros istorikės dr. Dalės Puodžiukienės pasakojimas apie medinę Lietuvos architektūrą. Po jo, prie arbatos puodelio ir laužo šilumos, vyks atvira diskusija apie Lietuvos medinį paveldą ir jo likimą XXI amžiuje.

Kviečiame į Grabijolus – turtingos istorijos ir su pagarba prižiūrimo medinio paveldo vietą visai šalia sostinės. Visa informacija: www.neriesparkas.lt, telefonu: 8 645 84683 ar el.paštu: karolina@neriesparkas.lt

Projektą organizuoja: Neries regioninio parko direkcija

Projekto rėmėjai ir partneriai: Lietuvos kultūros taryba, Elektrėnų savivaldybė, VšĮ „Lobių dirbtuvės“, Grabijolų kaimo bendruomenė.