Pagrindinis puslapis Europa G. Landsbergis: Panašu, jog baigiasi tikėjimas, kad krizė išsispręs laukiant

G. Landsbergis: Panašu, jog baigiasi tikėjimas, kad krizė išsispręs laukiant

G. Landsbergis: Panašu, jog baigiasi tikėjimas, kad krizė išsispręs laukiant

www.voruta.lt

Šiandien Briuselyje užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvaus Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje, kurioje numatoma aptarti situaciją ES ir Baltarusijos pasienyje, taip pat Vakarų Balkanuose ir Sahelyje. 

Baltarusijos režimui telkiant migrantus prie rytinių ES sienų, ministrai aptars ES atsaką į šiuos veiksmus, įskaitant ir platesnį sankcijų taikymą, poreikį stiprinti bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis ir žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje.

„Europos Sąjungoje baigiasi tikėjimas, kad A. Lukašenkos sukelta krizė baigsis tiesiog laukiant. Nuo vasaros prašėme griežtesnių sankcijų avialinijoms, oro uostams, skrydžių draudimo bei pabėgėlių repatriacijos. Atrodo, Europa bunda ir mes pradedam panašiai suvokti realybę.

Kiekviena diena, kai Minsko oro uostą pasiekia skrydžiai, reiškia, kad nauji žmonės potencialiai atvežami šalti Baltarusijos miškuose. Prašyti Rusijos pagalbos arba tartis su A. Lukašenka – tai kelias į pragaištį, parodant, kad Europa silpna ir negeba rasti sprendimų. Privalome ir tikrai galime rasti sprendimus, kaip sustabdyti skrydžius – sankcijomis, politiniais instrumentais – Minsko oro uosto turi nepasiekti nė vienas skrydis. Drauge su kitomis tarptautinėmis organizacijomis – Jungtinėmis Tautomis, ESBO – turime užtikrinti,  kad Baltarusijos teritorijoje esantys migrantai būtų repatrijuoti. Tai vienintelis kelias”, – sakė ministras, prieš išvykdamas į susitikimą Briuselyje.

Ministrai taip pat aptars ES santykius su Vakarų Balkanų šalimis po spalio 6 dieną įvykusio Brdo vadovų susitikimo ir padidėjusias įtampas tarp Kosovo ir Serbijos, įvykius Bosnijoje ir Hercegovinoje bei didesnį ES įsitraukimą regione, siekiant užtikrinti konfliktų deeskalavimą ir sėkmingą reformų tąsą.

Briuselyje ES ministrai taip pat susitiks su Rytų partnerystės šalių užsienio reikalų ministrais ir aptars pasirengimą gruodžio 15 dienos ES ir Rytų partnerystės šalių viršūnių pasitarimui ir ateities bendradarbiavimą su Rytų partneriais.

Lapkričio 15 dieną taip pat vyks ir bendra ES užsienio reikalų ir gynybos ministrų taryba, kurios metu bus aptariamos strateginės ES gairės saugumo ir gynybos srityje ateinantiems 5-10 metams.