Pagrindinis puslapis Kultūra Fortūnos ratas vėl suksis: „Klasika visiems“ kviečia pasiklausyti „Carmina Burana“

Fortūnos ratas vėl suksis: „Klasika visiems“ kviečia pasiklausyti „Carmina Burana“

Fortūnos ratas vėl suksis: „Klasika visiems“ kviečia pasiklausyti „Carmina Burana“

Organizatorių nuotr.

www.voruta.lt

Jau lapkričio 20 d., šeštadienį, „Klasika visiems“ dalyviai dėl pandemijos kurį laiką negalėję muzikuoti drauge vėl susiburs gyvai atlikti vieną garsiausių XX a. chorinių kūrinių – vokiečių kompozitoriaus Carlo Orffo kantatą „Carmina Burana“. Klasikos išsiilgę, muzikuoti kartu nekantraujantys chorinės muzikos entuziastai kartu su Vilniaus universiteto (VU) chorais „Pro musica“, „Gaudeamus“ ir „Virgo“ (vad. Rasa Gelgotienė) koncertui ruošėsi dviejų dienų pasirengimo sesijose, kurias vainikuos Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje 19.30 val. vyksiantis didysis koncertas.

Kartu su projekto „Klasika visiems“ dalyviais sceninę kantatą atliks solistai Gunta Gelgotė (sopranas), Mindaugas Jankauskas (tenoras), Steinas Skjervoldas (bosas), dviem fortepijonais skambins Rokas ir Sonata Zubovai, o mušamųjų partijas atliks ansamblis „Giunter Percussion“ (vad. Pavelas Giunteris). Diriguos Vilniaus universiteto chorų vadovė Rasa Gelgotienė.

„Klasika visiems“ – tai unikalus VU Kultūros centro ir trijų VU chorų organizuojamas projektas, kuris kviečia visus klasikinę muziką ir dainavimą mylinčius žmones įsitraukti į gyvą muzikavimą, pažinti klasikinės muzikos lobyną bei bendrame skambesyje suvienyti balsus skleidžiant kūrybingo bendradarbiavimo idėjas.

Iki pandemijos, projektas kasmet suburdavo per 300 įvairaus amžiaus, skirtingų profesijų, kartais ir skirtingomis kalbomis kalbančių dalyvių, kuriuos visada vienija meilė klasikai ir noras dainuoti. Į Šv. Jonų bažnyčią per finalinius „Klasika visiems“ koncertus susirinkdavo gausybė klausytojų. Projekto organizatoriai šiemet džiaugiasi, kad net ir dabartiniais pandeminiais laikais dalyvauti užsiregistravo bei pirmojoje pasirengimo sesijoje jau repetavo apie 200 dainininkų.

Projekto sumanytoja R. Gelgotienė sako, kad „Carmina burana“ pasirinkimas pandemijos metu labai simboliškas: „Kantata primena mums, jog gyvename labai nepastoviu laiku, kai pandemija sužlugdė daug svajonių ir planų. Tačiau šviesa ir optimizmas, kurio kupinas šis genialus Orffo kūrinys, mums suteikia viltį.“

Pasak dirigentės, „Klasika visiems“ projektas VU chorams brangus tuo, kad jie ne tik patys gali dainuoti klausytojams, bet gali ir muziką mylinčius žmones įtraukti į aktyvų muzikavimo procesą. „Epidemijos metu, kai chorai jau beveik antrus metus turi vienaip ar kitaip riboti savo veiklą, jaučiame ypač didelį choristų norą grįžti į sceną, ir tikrai džiugu suvokti, kad žmonių, norinčių muzikuoti, entuziazmo ši pandemija nesunaikino ir neužgesino“, – pabrėžė VU chorų meno vadovė.

Carlo Orffo 1937 m. sukurta kompozicija „Carmina Burana“ iki šiol išlieka klasikinės muzikos repertuaro viršūnėje. Viduramžių gyvenimo džiaugsmų įkvėpta, gaivalinga ir žemiško džiūgavimo kupina sceninė kantata – tai priešprieša tradiciniam įsivaizdavimui apie tų laikų žmogaus egzistenciją. Joje apdainuojamos didingos ir palaimingos XIII a. žmogaus gyvenimo akimirkos, maištaujanti jo dvasia ir svajonės, o tuo pačiu parodomas ir negailestingas likimas, griaunantis iliuzijas bei laimės siekius.

Projekto koncertuose skambėjo ne vienas šedevras. 2019 m. „Klasika visiems“ dalyviai atliko šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo „Saulėtekio mišias“ (Sunrise Mass), 2018 m. skambėjo Camille Saint-Saëns „Kalėdinė oratorija“ (Oratorio de Noël, op 12), 2017 m. – Wolfgang Amadeus Mozart „Requiem“, 2016 m. – Carlo Orffo „Carmina Burana“, 2015 m. – Gabriel Fauré „Requiem“, 2014 m. – Franz Schubert Mišios G-dur, 2013 m. – Antonio Vivaldi „Magnificat“, o 2012 m. – pirmaisiais projekto metais – Wolfgang Amadeus Mozart „Requiem“.