Pagrindinis puslapis Lietuva Europos kaimynų diena istorinėje vietoje

Europos kaimynų diena istorinėje vietoje

Daiva SINKUVIENĖ

Europos kaimynų diena – renginys, organizuojamas visoje Europoje tą pačią dieną, skirtas skatinti bendravimą, kad žmonės geriau pažintų vieni kitus. Kaimynai raginami tiesiog savo kieme, gatvėje ar sode suruošti nedidelę šventę.

Grigiškėse šalia Salų piliakalnio 2013 m. gegužės 31 dieną įvyko Kaimynų dienos šventė. Grigiškių bendruomenės „Grija“ pirmininkas Vladimiras Verigo daug dirba atkuriant Grigiškių istoriją. Šio žmogaus dėka istorija negrimzta užmarštin, bet nuolat atsiveria naujomis žiniomis ir nepalieka abejingais jį supančius žmones. V. Verigo, Grigiškių seniūnas Leonard Klimovič ir Bendrijos „Salų ąžuolynas“ valdybos pirmininkė, Salų seniūnaitė Daiva Sinkuvienė organizavo talką. Jiems talkino Antanas Jasutis, Viktor Tofan, Leonarda Šostak, Vera Bulyga, Tadas Sinkus ir Justas Sinkus. Šie žmonės, negailėdami savo jėgų ir laiko, pavertė vietovę, apaugusią medžiais ir krūmais, gražia aikštele su laužaviete ir nuostabiu vaizdu į piliakalnį, turintį keturias reljefines pakopas.

Į šventę atvykęs istorijos archeologas, hum. m. daktaras Gintautas Zabiela visiems susirinkusiems pasakojo apie Lietuvos piliakalnius. Iki šiol mūsų šalyje ištyrinėta apie 200 iš 854 piliakalnių. Svečias džiaugėsi, kad šis 854-asis Salų piliakalnis, visai neseniai atrastas ir tik dalinai sutvarkytas, šalia savęs jau suburia kaimynus šventei. Kitam svečiui, Seimo nariui, Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkui Eduardui Šablinskui patiko, kad toks renginys organizuojamas būtent šioje vietoje. Jis pažadėjo pasirūpinti projektu, padėti gauti lėšų sutvarkyti, įregistruoti ne tik šį piliakalnį, bet ir visus Grigiškių piliakalnius.

Renginį vedė ir svečius kalbino Grigiškių seniūnaičių pirmininkė Loreta Davidauskienė. Aplankęs visas Vilniaus Kaimynų dienos renginio vietas, atvyko Vilniaus bendruomenių asociacijos pirmininkas Edmundas Jakubauskas. Jis nuoširdžiai džiaugėsi, kad šitaip pliaupiant lietui ir griaudint perkūnijai į šventę susirinko toks gausus būrys žmonių ir kad ši šventė Grigiškėse ryškiausia tarp visų tos dienos renginių.

Susirinkusius bendruomenės „Grija“ narius, šalia piliakalnio gyvenančius bendrijos „Salų ąžuolynas“, Salų kaimo, Salų II (Fermentų) gyventojus ir jų draugus linksmino vaikų studija „Rynvaidės menai“ (vadovė Ryna Kazlauskaitė). Juos globoja VDC „Grijos vaikai“. Šios studijos vaikai savo dainomis ir gera nuotaika išjudino ne tik visus sušlapusius renginio svečius, bet ir protėvių dvasias. Perkūnas ir vasariškas lietus neliko abejingi aplinkui sklindančioms dainoms. Rykantų bendruomenės pirmininkas Česlovas Jocis dainavo kartu su sūnumi, dainuojančiu minėtoje vaikų studijoje.

Susirinkusieji vaišinosi ir ypatinga medžiotojų sriuba su šerniena ir elniena. Ją išvirė svečias iš Vilniaus rajono Juozapynės kalno ugnininkas Jonas Griežė, kuriam deivės Medeinos kavalieriaus vardą suteikė Respublikinė medžiotojų ir žvejų draugija. Ant laužo ugnies išvirta soti sriuba pastiprino visus atvykėlius. Rita Prevelienė rūpinosi indais, įrankiais, iš kurių visiems buvo malonu valgyti šią sriubą ir gerti klevų sulą. Leonardos Šostak išvirta žolelių arbata suteikė jėgų ir energijos visiems kaimynams. Fotografas Tadeuš Michalovski įamžino nuotraukose šį nepakartojamą renginį. Deimanto Šalnos, Viktoro Tofano ir Bronislovo užkurta ugnis, pliaupiant liūčiai, sušildė kūnus, sielas ir apšvietė širdis.

Valų bendruomenės narys Romualdas perdavė šilčiausius Valų kaimo bendruomenės gyventojų sveikinimus. Vladimiro Jevič pastatytos palapinės saugojo svečius nuo lietaus. Aleksandro Parfimenko generatorius suteikė energijos dainininkų aparatūrai.

Šiame renginyje savo šeimos istoriją pasakojo Grigiškių senbuvis Aleksandras Melechas. Šis žmogus – tai gyva Grigiškių istorijos dalis. 1510 metais vienas jo protėvių dirbo trimitininku pas kunigaikštį Žygimantą Senąjį ir užsitarnavo daug hektarų žemės. Įkūrė Melech kaimą (šiandien Melekonys). Nuo tų laikų šios šeimos palikuonys čia ir gyvena.

Dar vienas nebylus istorijos sergėtojas, gulintis šalia piliakalnio, didžiulis akmuo su runa, iškalta data 1814 m. Jis tikriausiai papasakotų apie vieną iš seniausių vietovių Vilniaus regione, kad žmonės šitose teritorijose gyveno nuolat jau prieš 12000 metų, iš kur atsirado ir kaip formavosi lietuvių tauta, ir kaip ji išsiplėtė teritorijoje, dabar vadinamoje Lietuva. Papasakotų apie Gedimino laikų apeigines šventes, Kęstučio ir Algirdo karių eitynes iš Vilniaus vaivadijos į Trakų vaivadiją, Prancūzų Napoleono armijos keliones. Apie Grigiškių gyventojus, pasaulinio karo metais pasislėpusius nuo vokiečių, ir kelią, kuris jungė Grigiškes su Lentvariu, Trakais ir Kaunu. Ir apie 20 metų šalia įsikūrusios bendrijos „Salų ąžuolynas“ gyventojų gyvenimą, ir aplinkinių gyvenviečių istoriją.

Ilgai renginyje netilo kalbos, dainos ir A. Melecho akordeono muzika. Visi kartu džiaugėsi susirinkusiomis šeimomis su vaikais ir neabejingumu vienas kitam. Nurimus lietui, šviečiant žvaigždėms visi sutarė – šventė taps tradicine.

Tadeušo Michalovskio nuotr.

Nuotraukose:

1. Dalyviai Salų piliakalnio papėdėje

2. Draugystė lietuje. Iš kairės: Grigiškių seniūnaičių pirmininkė Loreta Davidauskienė, Grigiškių bendruomenės „Grija“ pirmininkas Vladimiras Verigo