Pagrindinis puslapis Lietuva Rytų Lietuva Lietuvių kalbą populiarinusi „Ryto draugija“ prisiminta parodoje

Lietuvių kalbą populiarinusi „Ryto draugija“ prisiminta parodoje

Jovita SUKACKAITĖ, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Prieš šimtą metų – 1913-aisias, Vilniuje įsteigta Lietuvos švietimo draugija „Rytas“. Minint jos veiklos jubiliejų Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta fotografijų paroda.

Draugijos „Rytas“, kuri įsteigta prieš 100 metų, sausio 31 dieną. Jos tikslai – šviesti vaikus ir suaugusius, rengti mokytojus, steigti ir išlaikyti lietuviškas mokyklas. Per visą veiklos laikotarpį draugijai teko susidurti su Rusijos, Vokietijos ar Lenkijos valdžios nemalone, dažnai „Ryto“ veikla buvo ribojama.

„Ryto draugija išsaugojo lietuvių kalbą, išmokė skaityti rašyti lietuviškai ir mokinių. Veikė 25 metus:  tai vienos mokyklos buvo atidaromos, kitos uždaromos. Okupacinė valdžia žiūrėjo labai nepalankiai, bet apie 300 mokyklų veikė tam [Vilniaus – LRT.lt] krašte, tai aišku jos darbą atliko labai didelį“, – sako „Ryto“ draugijos pirmininkas Algimantas Masaitis.

Draugijos 100 minėjime prisimintos svarbiausios draugijos asmenybės – kunigas Jonas Steponavičius, buvęs pirmininkas Petras Kraujalis, kunigas Kristupas Čibiras.

„XX a. pradžioje Lietuva praktiškai buvo pergyvenusi 100 okupaciją ir po 1863 metų buvo netekusi spaudos gimtają kalba. Amžiaus pradžioje, „Ryto“ draugijos steigimas, mokyklos steigiamai – tai buvo to meto Lietuvos inteligentijos žygdarbis. Gal šiandien tokie žodžiai skamba naiviai, bet jei iš tiesų tai buvo labai svarbu“, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė.

Draugijos jubiliejaus proga Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaryta fotografijų ir dokumentų paroda, pristatanti švietėjišką jos veiklą.