Pagrindinis puslapis Uncategorized Erasmus+ projektas – puki patirtis Eitminiškių gimnazijai

Erasmus+ projektas – puki patirtis Eitminiškių gimnazijai

Mokinių namų darbai. Piešiniai tema „Gamta“. Nuotraukų autorė – Dovilė Blažytė-Vanagienė

Kristina STUČIENĖ, Eitminiškių gimnazijos lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja, Svetlana SČASTNAJA, projekto koordinatorė, www.voruta.lt

Nors ruduo jau perkopė į antrąją pusę, lyg žemuogių karolius ant smilgos veriame prisiminimus apie vasaros atostogų metu lankytas vietas ir patirtus nuotykius.  Įsimintina buvo ne tik prabėgusi vasara, bet ir praėję mokslo metai. Ryškesni prisiminimai iš ERASMUS+ projekto „Save our Resources“ renginių „Biokuras. Žemdirbystė“, „Kultūriniai ištekliai. Gamta“, susitikimo su projekto partneriais Eitminiškių gimnazijoje, bei išvykos į Italiją.

ERASMUS+ projektas „Save Our Resources“ praplečia ne tik mokinių žinias, bet ir ugdymo erdves. Šio projekto tikslas – šviesti ir ugdyti mokinius apie gamtos išteklių saugojimą, tad ne kartą teko palikti mokyklinį suolą, apsiauti guminius batus ir išeiti į mišką ar įbristi į upelį, patyrinėti tai, kas yra šalia. Tik pažinę šalia gimnazijos tekantį upelį, žaliuojantį mišką ar kultūrinius objektus, mokiniai labiau pamilo savo kraštą ir suprato, kokios turtingos Eitminiškių apylinkės. Tą patvirtino renginio „Biokuras. Žemdirbystė“ metu mokinių sukurtos ekologiško verslo vizijos nuo ekologiškų ūkių iki meditacijos centrų. Džiugu, kai jauni žmonės mato perspektyvas savame krašte.

Mokyklos bendruomenė turėjo puikią progą ir atvykusiems Erasmus+ projekto  „Save our Resources“ partneriams pristatyti, kas Eitminiškių apylinkėse ir visoje Lietuvoje gražiausia bei parodyti, kaip mes visa tai saugome. Svečiai iš Vokietijos, Rumunijos, Ispanijos ir Italijos diskutavo apie gamtos resursų saugojimo galimybes, aplankė Anykščius, Vilnių, Kauną, stebėjo, kaip Lietuvoje gaminamas biokuras, vaišinosi nacionaliniais patiekalais, kepė šakotį ir duoną. Išvykdami svečiai išsivežė prisiminimus apie lietuvišką šaltį, baltus miškus ir šiltą Eitminiškių gimnazijos bendruomenę.

Išlydėjus svečius, patiems parūpo: ar juos sužavėjusi turtinga Lietuvos gamta yra švari? Kovo mėnesio pabaigoje mokytoja Daiva Olechovič kartu su mokiniais renginio „Kultūriniai ištekliai. Gamta“  metu atliko tiriamąjį darbą, kuriame siekta išsiaiškinti, kokia žemė, vanduo ir oras Eitminiškių apylinkėse bei kokiomis daržovėmis maitinamės. Po atliktų tyrimų paaiškėjo, kad Eitminiškių apylinkėse oro tarša nedidelė, žemės ir vandens pH normos ribose, tačiau vanduo ir daržovės užterštos nitratais, kurie gali skatinti susirgimą vėžinėmis ligomis. Rezultatai patvirtino, kodėl reikia saugoti gamtos išteklius.

Ne tik gamtą svarbu išsaugoti. Svarbu nepamiršti ir Lietuvos kultūros, tradicijų. Renginyje Eitminiškių gimnazijos mokiniai prisiminė, kokias tradicijas, patiekalus, legendas ir mitus yra paveldėję iš savo senelių. Tarsi lobio skrynion surinkome receptus, paruošėme garsiausių Lietuvos legendų pristatymus bei klausimus apie mūsų kraštą. Šiuo lobiu norėjome pasidalinti su Erasmus+   projekto Erasmus+ partneriais iš užsienio.

Roma. Prie Koliziejaus

Kaip Eitminiškių gimnazijos ir Lietuvos ambasadoriai, keturi mokiniai ir dvi mokytojos į lagaminus supakavę Lietuvos lobį – kultūrinius išteklius ir gamtos tyrimus, 2016 m. balandžio pradžioje išvyko į Erasmus+ projekto  „Save our Resources“ partnerių susitikimą Italijoje, Bari mieste. Eitminiškių gimnazijos bendruomenė išlydėjo Anna Rodionovą, Edviną Kaloną, Indrę Bužinskaitę, Agniešką Sinkevič ir mokytojas Svetlaną Sčastnają ir Dovilę Vanagienę. Nors kelionė buvo varginanti, bet pirmieji įspūdžiai ištirpdė nuovargį. „Pamačius Bari miestą, pirmasis įspūdis pribloškė“ – dalinosi Agnieška Sinkevič. Pakalbinta apie savaitę Italijoje, mokinė Anna Radionova tarsi karolius pabėrė gausias veiklas: „Pirmas tris dienas susitikimai vyko Bari miesto universitete. Pirmadienį buvo aptariama projekto veikla, pristatomi paruošti filmukai apie jų šalies gamtą, viską užbaigė koncertas iš geriausių itališkų operų ištraukų. Antrąją dieną vyko meno, filosofijos, chemijos, skaitmeninio švietimo, tarptautinio folkloro edukacinės dirbtuvės. Šią dieną labiausiai patiko žaidimas, sukurtas iš kiekvienos šalies pateiktų klausimų. Trečiąją dieną vyko uždarymas: aptarėme rezultatus, susitikimo organizatoriai padėkojo už dalyvavimą. Ketvirtadienį  vykome aplankyti Margherita di Savoia druskos laukus ir laboratoriją. Vėliau apžiūrėjome Katedrą šalia jūros, Svebian pilį ir paragavome garsiausių itališkų ledų. Penktadienį mes, lietuviai, praleidome Romoje.“ Grįžusius mokinius ir mokytojus pasitiko šiltas pavasaris. Išklausę įspūdžius apie kelionę į Italiją, pasijutome, tarsi keliavę kartu.

Rezervatas „Salina de Margherita“

Įspūdžių karoliai dar nebaigti verti. Laukia dar vieni metai su Erasmus+ projektu. Tik gerai pažinę savo kraštą ir kitas šalis, galime palyginti ir džiaugtis Antano Baranausko žodžiais: „Kur tik žiūri, vis gražu: žalia, liekna, gryna!/ Kur tik uostai, vis miela: giria nosį trina!“

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.