Energetinio naudingumo sertifikatas: plačiai aptarinėjamas, reikalaujamas, bet vis dar keliantis klausimų

Energetinio naudingumo sertifikatas: plačiai aptarinėjamas, reikalaujamas, bet vis dar keliantis klausimų

Formaliai pristatant, pastatų sertifikavimas – tai reglamentuotas procesas, kurio metu nustatomas pastato energijos sunaudojimas, įvertinamas pastato energinis naudingumas, priskiriant pastatą kuriai nors energinio naudingumo klasei (A++, A+, A, B, C, D, E, F ar G). Visa tai atlikus, išduodamas pastato energinio naudingumo sertifikatas.

O kalbant paprastai, pastatų sertifikavimas – procesas, kurį atlikus išduodamas dokumentas (sertifikatas), atskleidžiantis, ar statinys yra ekonomiškas ir pigiai išlaikomas, ar ne.

Energinio naudingumo sertifikatas: aptarinėjamas ir Europos Komisijos

Kad energinis naudingumo sertifikatas yra svarbus, įrodo jo aptarinėjimo mastas, priimamų sprendimų intensyvumas. Europos Komisija yra patvirtinusi direktyvas, numatančias energiniam naudingumui keliamus reikalavimus ir sertifikavimo sąlygas, standartus. Komisija gana griežtai numačiusi, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. viešosios valdžios institucijų pastatai turi būti beveik nulinės energijos, o nuo 2021 m. sausio 1 d. šis reikalavimas pradėtas taikyti visiems naujai statomiems pastatams. Esamų pastatų, kuriems atliekama renovacija, modernizacija ar remontas, energinis naudingumas turi būti pagerintas taip, kad atitiktų taikomus reikalavimus. Ir tokie reikalavimai yra lydimi privalumų: tiek žmonėms, tiek gamtai.

Kodėl verta turėti statinio energinio naudingumo sertifikatą?

Nors yra galvojančių, kad energinio naudingumo sertifikatas tėra bereikalingas formalumas, kuris atima laiko ir pinigų, tačiau iš tiesų taip nėra. Šis dokumentas atskleidžia svarbiausius duomenis apie pastatą: pateikia potencialiems pirkėjams ar nuomininkams informaciją apie pastato energinio naudingumo įvertį bei informaciją apie ekonomiškai efektyvias pastato tobulinimo priemones. Energinio naudingumo sertifikate nurodyta, kiek šiluminės energijos suvartoja pastatas ir kokia jo energinio naudingumo klasė. Pavyzdžiui, tikslinga palyginti dvi skirtingas klases – A ir G – nes tuomet išryškės esminiai skirtumai. A energinio naudingumo klasė suteikiama pastatams, kurie beveik nenaudoja šiluminės energijos ir atitinka šiai klasei keliamus reikalavimus: turi labai mažą konstrukcijų šilumos laidumo koeficientą ir labai stipriai sumažintų šalčio tiltelių kiekį, taip pat turi kokybišką rekuperacinę vėdinimo sistemą ir pasižymi dideliu pastato konstrukcijų sandarumu. Tuo tarpu G energetinio naudingumo klasė suteikiama pastatams, kurie labai neefektyvūs – jie sunaudoja labai daug energijos ir yra labai neekonomiški. Tarpinės – tarp A ir G – energinio naudingumo klasės vertintinos atitinkamai – kuo neefektyvesnis pastatas, tuo žemesnė klasė.

Kaip nustatoma energinio naudingumo sertifikate nurodyta klasė?

Reikėtų žinoti ir tai, kad energinio naudingumo klasė nustatoma atsakius į daug klausimų, susijusių su statiniu. Atsakymai gaunami tik atlikus išsamius tyrimus, gilias analizes, skaičiavimus. Teisės aktai numato, kad energinio naudingumo klasė nustatoma pagal mėnesinį skaičiavimo metodą atsižvelgiant į pastato rodiklių vertes. Svarbiausios yra pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui bei pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas karštam vandeniui ruošti. Tačiau taip pat įvertinti reikia ir atitvarų savituosius šilumos nuostolius; pertvarų šilumines savybes; šiluminės energijos sąnaudas pastatui šildyti; mechaninio vėdinimo sistemos techninius rodiklius; pastato sandarumą ir kt. Dėmesys atkreipiamas ir į tai, kokia energijos dalis sunaudojama iš atsinaujinančių išteklių.

Kur kreiptis, jei reikalingas statinio energinio efektyvumo sertifikatas?

Rinkoje visada galima rasti patrauklių pasiūlymų, bet kaip žinoti, kurie iš jų geri ir tikrai verti pasitikėjimo? Geriausia rinktis patyrusius specialistus. Klaipėdos statybos kompanija – didžiausia Lietuvoje statinių sertifikavimo įmonė, išdavusi daugiausiai energetinio naudingumo sertifikatų visoje Lietuvoje. Ši komanda ne veltui įvardijama kaip Lietuvos pastatų sertifikavimo centras. Jei domina pastatų energetinio naudingumo sertifikavimas – konsultacijos, rekomendacijos ar pati paslauga – susisiekite telefonu 8 686 53020  arba el. paštu: info@ksk.lt . Čia darbai vyksta greitai ir kokybiškai!

https://www.kskompanija.lt/energinis-sertifikavimas/

PR

Naujienos iš interneto