Pagrindinis puslapis Europa Emanuelis Zingeris: „Lietuva tapo pafrontės valstybe šalia įsisiautėjusios sovietinio tipo diktatūros“

Emanuelis Zingeris: „Lietuva tapo pafrontės valstybe šalia įsisiautėjusios sovietinio tipo diktatūros“

Emanuelis Zingeris: „Lietuva tapo pafrontės valstybe šalia įsisiautėjusios sovietinio tipo diktatūros“

Seimo nariai Emanuelis Zingeris ir Algirdas Sysas. Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka

www.voruta.lt

Šiomis dienomis sukanka metai, kai buvo vienas po kito suimti kandidatai į Baltarusijos prezidentus, tarp jų Mikola Statkevičius – Baltarusijos socialdemokratų lyderis.

Tik ką Baltarusija atsisveikino ir su Vitoldu Ašuraku, istoriku, gyvenimą paskyrusiu 1863 metų sukilimo vado Kosto Kalinausko veiklos tyrimui ir jo asmenybės garsinimui, europinės Baltarusijos istorijos kūrėjui. V. Ašurakas žuvo kalėjime, pasak artimųjų, nuo smurto, prieš mirtį, tikėtina, buvo apakintas, o jo kūnas sudarkytas.

Vakar Seime surengtoje spaudos konferencijoje Seimo nariai Emanuelis Zingeris ir Algirdas Sysas nuotoliu susitiko su iš Lenkijos prisijungusiais neseniai iš „Ryanair“ civilinio orlaivio, skridusio tarptautiniu reisu, pagrobto Ramano Pratasevičiaus tėvais – Dmitrijumi ir Natalija Pratasevičiais.

E. Zingerio nuomone, Lietuva tapo pafrontės valstybe šalia įsisiautėjusios sovietinio tipo diktatūros, kurią įvairiai remia ir palaiko Kremlius. Po truputėlį Baltarusijos diktatorius nuo vidinės agresijos pereina prie išorinės, todėl Lietuvai šiuo metu reikalinga ypatinga Europos Sąjungos ir NATO parama: „Netikėtai mes tapome praeito šimtmečio vidurio Vakarų Berlynu, kuris trapia siena atskirtas nuo diktatūrų valdomų agresyvių Baltarusijos ir Kaliningrado totalitarinių placdarmų. Tad Lietuvos ir Lenkijos teritorijos turi būti apsaugotos nuo tolesnių galimų diktatūrų spec. tarnybų provokacijų, pirmiausia, nukreiptų prieš čia reziduojančius Baltarusijos ir Rusijos demokratus.“

Tai reikalauja didelio Vakarų solidarumo, skubios paramos Lietuvai ir Lenkijai teikimo ir įsiklausimo į Lenkijos ir Baltijos šalių rekomendacijas prieš artėjantį NATO viršūnių susitikimą ir prieš Džo (Joe Biden) Bideno ir Vladimiro Putino susitikimą birželio 22 dieną.

R. Pratasevičiaus tėvai prašė tarptautinės paramos išlaisvinant pagrobtą jų sūnų ir jo draugę Sofiją Sapegą. Jie ryžtingai paneigė vykdomą jų sūnaus juodinimą. Baltarusių demokratė Olga Karač siūlė šio drąsaus blogerio tėvams nepasiduoti ir nuolat garsiai kalbėti pasauliui. Šiuo metu kalėjime yra daugiau kaip keturiolikos iškiliausių Baltarusijos žurnalistų ir informacinių agentūrų vadovų.

Lietuvos socialdemokratų partijos vardu A. Sysas per artimiausią partijos valdybos posėdį kreipsis į Europos socialdemokratų partijos aljansą su prašymu atkreipti pasaulio dėmesį į iškilaus socialdemokrato M. Statkevičiaus ir kitų suimtųjų likimą. Tai patvirtino partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

E. Zingerio žodžiais, artimiausiu metu bus įgyvendintas Seimo Užsienio reikalų komiteto sprendimas kreiptis į visas Europos didžiąsias partijas, kurios imtųsi kuruoti politinius Baltarusijos kalinius, nežmoniškai kankinamus kalėjimuose.

Seimas praeitą savaitę priėmė rezoliuciją „Dėl Baltarusijos įvykdyto valstybinio terorizmo akto prieš civilinį orlaivį“, kuriai pritarė visi, išskyrus vieną, posėdyje dalyvavę Seimo nariai.

Seimo narys

Emanuelis Zingeris