Pagrindinis puslapis Europa E. Dobrovolska: turime visais būdais siekti, kad teisingumas triumfuotų

E. Dobrovolska: turime visais būdais siekti, kad teisingumas triumfuotų

E. Dobrovolska: turime visais būdais siekti, kad teisingumas triumfuotų

Susitikimas su Europolo atstovais

www.voruta.lt

Teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos vadovaujama delegacija šiomis dienomis lankosi Hagoje (Nyderlandų Karalystėje), kur susitikimuose su tarptautinių teisingumo institucijų atstovais tariasi dėl bendradarbiavimo ir koordinuotų pagalbos veiksmų karinę agresiją patiriančiai Ukrainai.   

Susitikime su Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) prokuroru Karim Khan aptartas Teismo pradėtas Ukrainoje vykdomų karo ir nusikaltimų žmoniškumui tyrimas, taip pat bendradarbiavimo galimybės. Siekiant užtikrinti efektyvią Teismo veiklą, būtinas glaudesnis valstybių bendradarbiavimas, didesnis jų finansinių ir žmogiškųjų išteklių indėlis, koordinuotos pastangos tiek renkant karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui įrodymus, tiek juos vertinant baudžiamajam teisingumui užtikrinti.

Teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos teigimu, Teisingumo ministerija ėmėsi lyderystės konsoliduojant valstybių palaikymą svarbiuose teisiniuose procesuose. Šiuo metu tai yra vienas svarbiausių Lietuvos prioritetų.

„Mūsų visų pastangos išliks istorijos vadovėliuose. Turime išsaugoti tikėjimą teisingumu ateities kartoms. Todėl visais būdais privalome siekti, kad teisingumas triumfuotų. Rusijos ir Baltarusijos vykdomos brutalios karinės agresijos prieš nepriklausomą Ukrainą akivaizdoje privalome išnaudoti visus įmanomus algoritmus, kad karo nusikaltėliai kuo greičiau sulauktų baudžiamosios atsakomybės, – sako E. Dobrovolska. – Šiame kelyje taip pat svarbus visų šalių solidarumas, NVO sektoriaus įtraukimas, Eurojusto, kaip valstybių narių veiksmų koordinatoriaus, pasitelkimas. Be to, itin svarbu užtikrinti baudžiamumą už agresijos nusikaltimą, todėl jau gegužės 6 d. kviečiame politikus ir akademikus diskutuoti šia tema tarptautinėje konferencijoje Vilniuje”.

Susitikime su Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) administracijos vadovu Phillipe Gautier aptarti šio Teismo sprendimų įgyvendinimo iššūkiai, stojimo į atskiras bylas procedūrinės taisyklės.

Pasak E. Dobrovolskos, Tarptautiniam Teisingumo Teismui priėmus sprendimą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo siekiant nutraukti Rusijos agresiją Ukrainoje, svarbu JT formate nuolat kelti Rusijos atsakomybės klausimą už šio sprendimo nevykdymą.

Vizito Hagoje metu taip pat vyko susitikimai su Eurojusto prezidentu Ladislav Hamran, Nyderlandų Teisinės apsaugos ministru Franc Weerwind, Europolo atstovais bei Europole dirbančiais lietuviais.

Teisingumo ministerijos inicijuoti veiksmai: 

Kovo 15 d. ministrė Evelina Dobrovolska oficialiu laišku kreipėsi į Europos Komisijos teisingumo komisarą ir ES valstybių narių teisingumo ministrus, raginant ES lygiu pradėti diskusijas dėl specialaus tribunolo steigimo agresiją Ukrainoje planavusių ir jai vadovaujančių asmenų tarptautinei baudžiamajai atsakomybei užtikrinti.  

 

Kovo 4 d. vykusioje ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryboje buvo sutarta, kad šalys narės griežtai smerkia agresorių vykdomą neišprovokuotą karinę invaziją Ukrainoje ir sieks konsoliduoti pastangas teisingumo vykdymui.  

 

Kovo 1 d. Teisingumo ministerija kreipėsi į LR Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos režimų įvykdyto agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą.  

 

Vasario 28 d. Teisingumo ministerijos iniciatyva Lietuva pirmoji pasinaudojo Romos statuto galimybe ir paprašė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroro pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui. Suprasdama iššūkius ir darbo krūvius, su kuriais susiduria šis teismas, Lietuva taip pat skyrė papildomus 100 tūkst. Eur šio teismo veiklai.  

 

Artimiausiu metu Teisingumo ministerijos iniciatyva bus deleguotas ir laikinas ekspertas į Tarptautinį baudžiamąjį teismą bei ieškomos papildomos galimybės prisidėti žmogiškaisiais ištekliais prie Rusijos vykdomų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui tyrimo Ukrainoje. 

tm.lt inf.