Pagrindinis puslapis Lietuva Dr. Mariui Ėmužiui įteikta 2021 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendija

Dr. Mariui Ėmužiui įteikta 2021 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendija

Dr. Mariui Ėmužiui įteikta 2021 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendija

www.voruta.lt

Švenčiant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pasveikino ir įteikė Lietuvos vėliavą 2021 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendijos laureatui dr. Mariui Ėmužiui.

Dr. M. Ėmužis, atsiimdamas apdovanojimą, sakė, kad Valstybės Nepriklausomybės stipendija leidžia prisidėti prie šalies kūrimo ir puoselėjimo, nes leidžia tirti ir apmąstyti mūsų šalies istoriją. „Turbūt yra savęs klausiančių, ar iš istorijos galima pasimokyti? Atsakymo tikrai nežinau. Galbūt galime ne pasimokyti, bet suprasti, kad nuoseklus darbas duoda rezultatų“, – kalbėjo 2021 m. laureatas.

Istoriko įsitikinimu, matydami sudėtingą praeitį galime šviesiau žvelgti į šiandieną. „Kitaip nei tarpukariu, esame stipraus aljanso nariai, galime pagrįstai didžiuotis, kad vis dažniau kaip valstybė tampame sektinu pavyzdžiu kitiems, turime tvirtesnius demokratijos pagrindus. O ką ir kalbėti, kad nebetenka stoti tarp dviejų totalitarinių režimų, taip iškreipusių santykius tarp žmonių, kad vienas sprendė kito likimą ar net gyvybės klausimą. Jeigu iš istorijos ko reiktų pasimokyti, tai to, kad neturi pasikartoti tokia epocha, situacija ar valdžia, nusprendžianti kam gyventi, o kam mirti“, – tvirtino M. Ėmužis.

Pasak Valstybės Nepriklausomybės stipendijos laureato, žvelgdami į tų režimų nepagarbą žmoniškumui galime suprasti, kad neturėtume būti tais žmonėmis, kuriems gėris ir tiesa matuojami tautybėmis, o ne sąžine ar žmoniškumu. „Neturėtume ir apsistatyti siauro istorinio mąstymo sienomis ar pasiduoti istoriniam tikėjimui, kaip norėtume, kad būtų, o ne faktais grįstu pažinimu, kaip buvo. Juk mąstymo sienos, uždarumas ir utopinės vizijos buvo vieni totalitarizmo vedlių. Viliuosi, kad to iš istorijos mes galime pasimokyti“, – pabrėžė dr. M. Ėmužis.

Sprendimą 2021 m. Valstybės Nepriklausomybės stipendiją skirti dr. M. Ėmužiui Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo komisija priėmė 2021 m. vasario 11-ąją.

M. Ėmužis Valstybės Nepriklausomybės stipendijos skyrimo komisijai pateikė projektą „Penktoji kolona nepriklausomoje Lietuvoje 1919–1940 m.: komunistinis pogrindis ir jo tinklaveika“. Tyrimo tikslas – ištirti konfliktus tarp LKP lyderių, blokų susidarymą bei jo įtaką sovietų Lietuvos administracijos formavimuisi po okupacijos.

Valstybės Nepriklausomybės stipendija kasmet skiriama humanitarinių ir socialinių mokslų sričių jauniesiems mokslininkams už Lietuvos valstybingumo stiprinimui svarbius mokslo tyrimus, su jais susijusią visuomeninę veiklą ir mokslo populiarinimo darbus bei konkursui stipendijai gauti pateiktą įgyvendinti mokslinio tyrimo projektą.

Daugiau informacijos apie 2021 m. stipendijos laureatą dr. M. Ėmužį galima rasti čia.