Dovana jubiliejų švenčiančiam Vieviui – pirmoji knyga apie miesto istoriją

Dovana jubiliejų švenčiančiam Vieviui – pirmoji knyga apie miesto istoriją

Projekto iniciatores – Audronę Stepankevičiūtę (antra iš kairės) ir Romutę Lapinskienę sveikina Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius (pirmas iš kairės) ir mero pavaduotojas Raimondas Ivaškevičius                                                                                    Gintarės Puišaitės nuotr.

 

Audronė Stepankevičiūtė, projekto „Knygos „Vievio miesto ir jo apylinkių istorija“ leidyba“ vadovė

Vievio vardo paminėjimo 500 metų jubiliejaus proga išleista  knyga  „Vievio miesto ir apylinkių istorija“.  Tai Vievio kultūros centro įgyvendinamo projekto „Knygos „Vievio miesto ir jo apylinkių istorija“ leidyba“ rezultatas. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Elektrėnų savivaldybė.

Kad knyga yra aktuali ir laukiama įrodo lapkričio 22 d. į jos pristatymo renginį gausiai susirinkę vieviečiai, savivaldybės atstovai.

Projekto vadovė Audronė Stepankevičiūtė kalbėjo apie projekto idėją, jo įgyvendinimo ypatumus. Daugybę žinių apie mūsų miesto istoriją išsineša išeinantieji Anapilin, todėl turime vertinti ir kaupti rašytinę, žodinę informaciją, nuotraukas; visa tai pasitarnaus būsimų knygų leidybai.

Knygos sudarytoja Vievio gimnazijos istorijos mokytoja Romutė Lapinskienė džiaugėsi, kad seniai puoselėta svajonė turėti knygą apie Vievio istoriją tapo realybe. Knygos išleidimo idėja gimė iš mokyklinio projekto, bet buvo išplėsta, papildyta naujais duomenimis, nuotraukomis, specialistų straipsniais. Tai pažintinio pobūdžio leidinys, siekiantis supažindinti skaitytoją su Vievio miesto ir jo apylinkių istorija, remiantis šiuo metu turima informacija.

Knygos medžiagą R. Lapinskienė struktūravo temomis: Vievio įkūrimas; Rusų brolijos spaustuvė; Vievis XVIII a.; Napoleonas ir Vievis; neramus XIX a.; Vievio augimas ir  lietuvybės gynėjo ir platintojo, knygnešio Jurgio Milančiaus veikla Vievyje; Vievis Pirmojo pasaulinio karo audroje ir kovose už Lietuvos nepriklausomybę; Vievis tarpukario laikotarpiu ir Antrojo pasaulinio karo eigoje; ir vėl po raudona vėliava – antroji sovietinė okupacija; Vievis laisvoje Lietuvoje; Vievio mokyklos, bažnyčia ir cerkvė; Vievio apylinkės; Vievį garsinusios įmonės ir organizacijos; kultūrinis gyvenimas; sveikatos įstaigos; Vievio ir jo apylinkių gamtinės vertybės, Vievio ir jo apylinkių pinigų lobiai.

Knygos sudarytoja R. Lapinskienė dėkojo straipsnių autoriams ir visiems, prisidėjusiems prie knygos parengimo savo prisiminimais, nuotraukomis, paaiškinimais, pastabomis.

Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius ir mero pavaduotojas Raimondas Ivaškevičius sveikino  projekto įgyvendintojas už prasmingą idėją, pabrėždami, kad najoji knyga – puiki dovana jubiliejų švenčiančiam Vieviui ir jo istoriją gerbiantiems vieviečiams.

Knygoje pateiktos dvi kompozitoriaus Dainiaus Pulausko dainos apie Vievį, viena jų – „Mūsų dainose“ skambėjo ir renginio metu, ją atliko Vievio kultūros centro vokalinis tercetas, pritariat gausiai publikai.

Vieviečiai, kitų Elektrėnų seniūnijų gyventojai gali skaityti knygą artimiausiose bibliotekose, ji taip pat paskleista ir kitose Vilniaus regiono bibliotekose.

Išleista knyga „Vievio miesto ir apylinkių istorija“ – tai mažas žingsnis į savo gimtojo krašto pažinimą. Tebūnie tai postūmis gilesniam krašto tyrinėjimui, naujiems straipsniams, leidiniams.           

Pažintį su miesto istorija praplečia dar vienas renginys – Vievio gimnazijos mokytojo Justino Mickūno sukaupta foto paroda „Vievis: praeitis ir dabartis“, kurioje poromis sugretintos nuotraukos leidžia prisiminti įvairias Vievio vietas ir palyginti jas su dabartiniais vaizdais. Vievio kultūros centre eksponuojama paroda veiks iki gruodžio vidurio. Laukiame!

 

 

 

Naujienos iš interneto