Pagrindinis puslapis Uncategorized Dieter K. Huzel. V-2. Nuo Pėnemiundės iki Kanaveralo

Dieter K. Huzel. V-2. Nuo Pėnemiundės iki Kanaveralo

Dieter K. Huzel. V-2. Nuo Pėnemiundės iki Kanaveralo

www.voruta.lt

Leidykla „Briedis“ pristato serijos „II pasaulinis karas“ naujieną – Dieterio Huzelio knygą „V-2. Nuo Pėnemiundės iki Kanaveralo“. Tai pasakojimas apie šiaurės Vokietijoje esančioje Uzedomo saloje Trečiojo reicho laikais veikusį slaptą tyrimų centrą – pagrindinę A. Hitlerio „keršto ginklo“ kalvę.

Pėnemiundė. Šis žodis iki šiol apgaubtas paslaptimi. Apie mįslingą mokslinį kompleksą Baltijos pajūryje, kuriame kurtos laiką aplenkusios raketos V-1 ir V-2, parašyta daugybė straipsnių ir knygų, kuriami filmai. Tačiau paprastai tai būna žvilgsnis iš šalies, istoriniai faktai maišomi su prielaidomis, spėlionėmis, nepatvirtintais gandais.

Inžinieriaus D. Huzelio knyga yra kitokia. Jis aprašė, ką matė ir patyrė, nes dirbo įvairiuose šio mokslinio centro skyriuose, bendravo su raketų kūrimo pionieriais W. von Braunu ir W. Dornbergeriu, dalyvavo bandant raketų variklius ir paleidžiant V-2, buvo atsakingas už sudėtingos įrangos suderinamumą. Prieš pat karo pabaigą D. Huzeliui teko rūpintis, kad svarbiausia mokslinė Pėnemiundės dokumentacija būtų saugiai paslėpta. Pokariu autorius su savo kolegomis iš Pėnemiundės dirbo kuriant JAV raketų programą.

Autoriaus kelias į Pėnemiundę buvo labai vingiuotas. Įsiliepsnojus Vokietijos–Sovietų Sąjungos karui, jaunas „Siemens“ kompanijos inžinierius pateko į Rytų frontą, buvo atsakingas už techninį kariuomenės aptarnavimą. Kai karas pradėjo krypti Vokietijos nenaudai, Trečiojo reicho vyriausybė griebėsi šiaudo – kurti slaptą ginklą. Iš fronto atšaukė tūkstančius patyrusių mokslininkų ir inžinierių, tarp jų ir D. Huzelį.

Paskirtas į Pėnemiundę jis susipažino su sudėtinga mokslinio tyrimų centro sistema, eksperimentinėmis laboratorijomis, gamybos angarais, raketų bandymo stendais. Autorius pasakoja apie kartu dirbusius žmones, raketų gamybos ypatumus, pavykusius ir nepavykusius bandymus, tiekimo sunkumus, Pėnemiundės bombardavimus, kovinį V-2 panaudojimą, raketą nukreipiant į Didžiąją Britaniją. Taip pat tyrimo centro evakavimą paskutiniais Trečiojo reicho mėnesiais, iškiliausių Vokietijos protų pasidavimą Vakarų sąjungininkams ir jų darbą JAV pokariu, V-2 pagrindu kuriant pirmąją amerikiečių raketą „Redstone“.

Daug dėmesio knygoje skiriama ir vokiečių raketų kūrimo istorijai, taip pat legendiniam konstruktoriui, būsimajam JAV raketų programos tėvui W. Von Braunui. Jis knygos įžangoje rašo:

 

„Tik Pėnemiundėje dirbęs žmogus gali suprasti, kaip tiksliai šioje knygoje atkurta tyrimų centro aplinka. Žinoma, ten buvau ir aš. Autorius Dieteris Huzelis mano atmintyje atgaivino ryškų Pėnemiundės vaizdą. Čia viskas aprašyta taip, kaip buvo“.

Dieter K. Huzel. V-2. Nuo Pėnemiundės iki Kanaveralo. Vertėjas Norbertas Venckevičius. – Vilnius: Briedis [2018]. – 352 p. iliustr.