Pagrindinis puslapis Europa DebunkEU.org : Lietuvos kova prieš Astravo AE veda prie energetinio kracho, skelbia Kremliaus medija

DebunkEU.org : Lietuvos kova prieš Astravo AE veda prie energetinio kracho, skelbia Kremliaus medija

DebunkEU.org : Lietuvos kova prieš Astravo AE veda prie energetinio kracho, skelbia Kremliaus medija

Pagrindinės žinutės pagal pasiektą potencialią kontaktų auditoriją, 2021 m. rugsėjis

www.voruta.lt

Lietuvos veiksmai stabdant pigios elektros srautą iš Astravo AE Baltijos regione elektros kainą kelia į neregėtas aukštumas. O Latvija ir Estija spauja į solidarumą ir prašo pagalbos iš Rusijos šią žiemą ateinančios energetinės krizės akivaizdoje. Štai tokias žinutes rugsėjo mėnesį apie Lietuvos vyriausybės veiksmus Astravo AE atžvilgiu platino Kremliui palanki medija.

2021 m. rugsėjį DebunkEU.org aptiko 170 klaidinančios informacijos, nukreiptos į Lietuvos poziciją Astravo AE atžvilgiu, atvejų (41.57% iš peržiūrėtų 409 straipsnių). Daugiausiai dezinformacijos išplatino sputniknews.ru, sputniknews.lt ir cont.ws puslapiai, tačiau kiek daugiau nei pusę pasiektos auditorijos sudarė straipsniai iš ria.ru, mail.ru ir sputniknews.ru portalų. Didžiausia neigiamų paminėjimų, diskredituojančių lietuvių poziciją šiuo klausimu, banga buvo pastebėta rugsėjo 27 d. (20 paminėjimų). Priešiškų žinučių gausėjimas sutapo su žinia, kad Latvija ketina pateikti skundą Europos Komisijai prieš Lietuvą dėl apribotos prieigos pirkti energiją iš Rusijos per Baltarusiją.

Turinio dinamika pagal informacijos tipą, 2021 m. rugpjūtis – rugsėjis

 

DebunkEU.org vyriausiasis analitikas Algirdas Kazlauskas išskyrė, jog labai daug dėmesio Kremliui palankioje medijoje sulaukė naujiena apie Lietuvos elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ sumažintą maksimalų elektros perdavimo pajėgumą per Lietuvos ir Baltarusijos jungtis.

„Ši žinia davė impulsą įvairioms Lietuvos sprendimo interpretacijoms bei tariamam Latvijos ir Estijos kerštui. Vienašališkais veiksmais Lietuva daro spaudimą Baltijos šalims dėl Astravo AE, kelia nesantaiką ir griauna partnerių vienybę“, – sako A. Kazlauskas.

Pavyzdžiui rubaltic.ru teigė, kad Lietuvai vienašališkai mažinant elektros tinklų prie sienos su Baltarusija pajėgumus vis tiek nepavyks užblokuoti Astravo AE. Maža to, Lietuvos valdžia rizikuoja įsivelti į rimtą konfliktą su Latvija, Estija ir savo gyventojais, dėl žiemą neva būsiančio energetinio kracho. Taip pat buvo bandoma susieti Europoje kylančias energijos kainas su Lietuvos kova prieš Astravo AE.

„Rugsėjo 24 d. BNS paskelbė Latvijos ekonomikos ministerijos komentarą, teigiantį, „kad nėra jokio techninio pagrindo „Litgrid“ sumažinti bendrus perdavimo pajėgumus tarp Lietuvos ir Baltarusijos. Todėl Latvijos vyriausybė nusprendė, kad kitas jos žingsnis bus bendravimas su Europos Komisija ir ES energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra“, – pastebi A. Kazlauskas.

Kremliui palankioje medijoje žinutė apie šiuos planus buvo aprašyta taip, lyg viskas jau būtų įvykę.

„Baltijos valstybės jau keletą metų puoselėja svajonę 2025 m. sulaužyti elektros žiedą BRELL, jungiantį Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos elektros sistemas. Tačiau staiga tarp Baltijos šalių kilo nesantaika: lietuviai pradėjo riboti elektros tiekimą iš Baltarusijos, kovodami prieš Vilniaus nekenčiamą Astravo AE […] Ryga jau išsiuntė skundą prieš Lietuvą Europos Komisijai ir atitinkamai ES agentūrai“, – rašė tinklalapis tsargrad.ru.

„Buvo daroma prielaida, kad minėti Lietuvos veiksmai ir kylančios elektros kainos verčia Latviją ir Estiją prašyti Rusijos pagalbos. Alternatio,org antraštė skelbė: „Latvija ir Estija susikivirčijo su Lietuva dėl elektros ir prašė pagalbos iš Rusijos“, – teigė A. Kazlauskas.

Kai kurie su Kremliumi siejami šaltiniai kūrė prielaidas, kad Lietuvos veiksmai neleidžia Latvijai ir Estijai prieiti prie Rusijoje pagamintos elektros energijos (kuri yra žymiai pigesnė) ir verčia jas pirkti brangią elektrą iš Vakarų. Pasak A. Kazlausko, šie teiginiai yra klaidingi dėl kelių priežasčių. „Visų pirma, elektra nėra perkama tiesiogiai iš Rusijos, kainos taip pat nėra nustatomos Rusijos. Elektra Baltijos regione parduodama per „Nord Pool Spot“, kur ji suteka iš visų regiono gamintojų, o galutinė kaina kiekvienoje šalyje nustatoma pagal faktinį paklausos ir pasiūlos santykį“, – sako analitikas.

Antra, Lietuvos Energetikos ministerijos duomenimis, prarastas elektros iš Rusijos srautas neturės didelės įtakos elektros kainai regione. Pasak ministerijos atstovų, dabartinė situacija visiškai nesiskiria nuo pernai metų, o šiandien stebimas kainų augimas yra susijęs su globalia energetine krize. Ir trečia, jei to prireiktų, elektros trūkumas Latvijoje ir Estijoje galėtų būti kompensuojamas importuojant energiją iš Kaliningrado regiono.

Kremliui palanki medija daug dėmesio rugsėjį skyrė tariamam ginčui tarp Baltijos šalių dėl to, kad Lietuva nusprendė riboti elektros iš Astravo AE patekimą į Baltijos šalių rinką. Buvo teigiama, kad šis sprendimas yra nelogiškas atsižvelgiant į kylančias energijos kainas. Lietuvos vyriausybė politika buvo vaizduojama kaip kišamasis į Baltarusijos vidaus reikalus, o kitos Baltijos valstybės spaudžiamos priešintis Astravo AE.  Ir tradiciškai eskaluojamas naratyvas, jog visi Lietuvos bandymai sustabdyti Astravo AE yra bergždi.

 

Šaltiniai pagal publikuotų straipsnių dalį, 2021 m. rugsėjis

Rugsėjį Sputniknews.ru, sputniknews.lt and cont.ws išplatino didžiausią melagingų ir klaidinančių straipsnių apie Lietuvos poziciją Astravo AE atžvilgiu dalį (atitinkamai 8.8%, 6.5% ir 66.5% publikacijų). Ria.ru, mail.ru ir sputniknews.ru pasiekė daugiau nei pusę visos potencialios auditorijos (atitinkamai 26%, 19.8% ir 9.4%).

Šaltiniai pagal pasiektą potencialią kontaktų auditoriją, 2021 m. rugsėjis

 

Apie DebunkEU.org 

DebunkEU.org yra nepriklausomas tyrimų centras ir nevyriausybinė organizacija, analizuojanti dezinformaciją bei vykdanti medijų raštingumo kampanijas. DebunkEU.org vykdo žalingo ir klaidinančio turinio tyrimus Baltijos šalyse, Lenkijoje, Gruzijoje bei Juodkalnijoje, taip pat bendradarbiauja su organizacijomis Šiaurės Makedonijoje ir Jungtinėse Valstijose.

Mūsų analitikų komanda per metus parengia 100+ ataskaitų sutelktas į dezinformaciją, susijusią su tendencijomis Baltijos regione bei Lenkijoje, melagingas naujienas apie COVID-19, NATO, bei Astravo AE. DebunkEU.org taip pat stebėjo informacinį lauką 2020 Lietuvos Seimo rinkimų metu.