Pagrindinis puslapis Lietuva Aviacija Dariaus ir Girėno aerodrome – kultūros paveldo ir šiuolaikinės architektūros sintezė

Dariaus ir Girėno aerodrome – kultūros paveldo ir šiuolaikinės architektūros sintezė

KOP Paieškos ir gelbėjimo punkto maketas (nuotr. UAB „Avona“)

Dariaus ir Girėno aerodrome prasidėjo Karinių oro pajėgų (toliau – KOP) Paieškos ir gelbėjimo posto statybų darbai. Jį įkurdinsiantis modernus ir šiuolaikiškas pastatas tarnaus civilinėms bei karinėms reikmėms. Paieškos ir gelbėjimo poste budės sraigtasparnių įgulos, nuolat pasirengusios pagelbėti žmonėms gesinant gaisrus, pergabenant ligonius ar donorų organus transplantacijoms, ieškant pasiklydusių ar gelbstint skęstančiuosius. Čia taip pat įsikurs NATO pajėgų aviacija.

Posto statybos darbų pradžią pažymėjo įkasta simbolinė kapsulė. Renginyje dalyvavo KOP vadas gen. mjr. Edvardas Mažeikis, Kauno m. meras Andrius Kupčinskas, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, buvusi Krašto apsaugos ministrė, LR seimo narė Rasa Juknevičienė, Kultūros paveldo departamento (toliau – Departamento) direktorė Diana Varnaitė ir kiti.

Pastatas iškils vietovėje, kuri yra nekilnojamasis kultūros paveldas, todėl jo projektas derintas su Kultūros paveldo departamento (toliau – Departamento) Kauno teritoriniu padaliniu. Departamento direktorė Diana Varnaitė džiaugiasi, kad pavyko rasti ne tik funkciniu, bet ir paveldosaugos požiūriu priimtiną sprendimą: „Siekėme, jog valstybės saugomoje vietovėje iškilęs pastatas ne tik atliktų savo funkciją, bet ir darniai įsilietų į istorinę aplinką. Anksčiau siūlyti sprendimai ne tik neišpildė šios vietos istorinio potencialo, bet ir kėlė grėsmes jos integralumui. Šiandien ypatingai didžiuojuosi, kad sugebėjome jų išvengti. O štai architektas prof. Rimvydas Jurgis Palys įvertino būsimo pastato erdvę, kontekstą ir „įsiklausė“ į jų diktuojamas sąlygas. Manau, šis projektas taps įrodymu, kad atsakingai priimant sprendimus šiuolaikinė architektūra ir mūsų istoriją įamžinantis kultūros paveldas gali koegzistuoti nekeldami vienas kitam grėsmės“.

Dariaus ir Girėno aerodromas yra nacionalinio reikšmingumo kultūros paveldo objektas, pasižymintis istorinio, inžinerinio, architektūrinio, memorialinio, urbanistinio ir dailės pobūdžio vertingųjų savybių gausa. 192 ha ploto aerodrome tebėra išlikę angarų ir pastatų, jų pamatų ir dangos fragmentų, paminkliniai akmenys žuvusiems lakūnams, geležinkelio bėgių sistema, medžių alėjos.

1918 metais aerodromas tapo Lietuvos karinės, civilinės ir susiekimo aviacijos lopšiu. Perėmusi vokiečių lėktuvų angarus Karo aviacijos kuopa 1919 m. kovo 12 d. čia pradėjo savarankišką darbą – ši diena laikoma Lietuvos Karo aviacijos gimtadieniu. 1927 m. aerodrome įkurtas Lietuvos Aero Klubas, rengęs Lietuvos lakūnus bei ženkliai prisidėjęs prie civilinės aviacijos vystymo. Nepriklausomybės aušroje aerostoties pastato salėje buvo įkurtas Visuomeninis aviacijos muziejus, o po 1993 aerodrome ėmė kurtis lakūnai akrobatai, bendrosios aviacijos lakūnai, aviamodeliuotojai. Tais pačiais metais jam suteiktas Dariaus ir Girėno vardas, taip pagerbiant atminimą lakūnų, kurių pasveikinti susirinkusi minia 1933 m. liepos 17 d. išsiskirstė taip ir nesulaukusi grįžtant. Planuojama, kad KOP Paieškos ir gelbėjimo postas į aerodromą bus perkeltas iki 2016 metų.

Kontaktinis asmuo:

Diana Varnaitė

varnaite@heritage.lt