Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Lenkija Dar viena Tomaševskio provokacija?

Dar viena Tomaševskio provokacija?

Žymiems visuomenininkams Vilniaus valdžia atsisakė išduoti leidimą protestuoti 2012 m. kovo 17-ąją. Esą jokių „alternatyvių renginių“ būti negali, nes jie trukdytų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos protestui prieš Lietuvos švietimą. Įspėjama, kad renginyje gali dalyvauti šimtai įžūlių lenkų futbolo sirgalių. Keistas sutapimas – 1938-aisiais kovo 17-ąją Lietuvai Lenkija paskelbė ultimatumą.

Varšuvoje vykusiame mitinge pradėtas organizuoti desantas į Vilnių, turimomis žiniomis, atvyks apie pora dešimčių autobusų, kuriuose būsią ir Kaune liūdnai pagarsėjusių „futbolo sirgalių“, ultranacionalistų, su kuriais sunkiai susitvarko ir Lenkijos policija.

Kovo 11-osios akto signataras, vienas iš visuomenininkų grupės „Už teisingumą“ lyderių Romualdas Ozolas šią savaitę išplatino viešą kreipimąsi į valstybės vadovus, prašydamas imtis priemonių, kad „provokacinis Lenkijos ultimatumo Lietuvai metinių minėjimo Vilniuje renginys“ neįvyktų, bet jo niekas neišgirdo. „Panašūs vojažai, turintys aiškiai antilietuviškai antivalstybinį pobūdį, negali būti Lietuvon įleidžiami apskritai, o ypač kovo 17 dieną: jų apeliavimas į brutalųjį imperialistinį išpuolį prieš Pirmąją Respubliką pernelyg akivaizdus“, – rašė signataras.

Pilietinės visuomenės instituto vadovas Darius Kuolys svarstė, jog Lietuvos piliečiai, kad ir kokios kilmės būtų, turi teisę protestuoti prieš jiems nepatinkančius savo valdžios sprendimus. „Bet iš anksto pasirinkta tokio protesto data – kovo 17-oji, Lenkijos ultimatumo data, – neatrodo simpatiškai. Ta diena, 1938 metų kovo 17-oji, yra Lietuvos valstybės pažeminimo data. Šios dienos pasirinkimas protesto akcijai kelia iš tiesų labai neigiamas emocijas Lietuvos visuomenei ir istorinę atmintį turinčiai lietuvių tautai, o planuojamas žygis nuteiks nemaloniai brolių lenkų atžvilgiu“, – apgailestavo D. Kuolys.

Abejonių dėl protesto akcijos datos neslepia net Valdemaras Tomaševskio simpatiku laikomas Nepriklausomybės Akto signataras, premjero Andriaus Kubiliaus visuomeninis patarėjas Česlovas Okinčicas. „Nors galima pateisinti patį akcijos faktą, jos data kelia daug abejonių. Reikia suprasti ir lietuvių tautą, ir mūsų istorinius nesutarimus. Tad dar aitrinti tą klausimą, nemanau, kad buvo protingas sprendimas“, – kalbėjo įtakingas lenkų bendrijos atstovas.

„Tai dar viena Valdemaro Tomaševskio provokacija, – neabejoja Atkuriamojo Seimo narys, buvęs Lietuvos lenkų lyderis Ryšardas Maceikianecas. – Kuo čia dėtas Švietimo įstatymas ar lenkų mokytojai?! Pedagogai tupi kaip triušiai, ir daro tai, ką pasako V. Tomaševskis. Manau, kovo 17-oji akcijai buvo parinkta neatsitiktinai. Jos organizatoriai turi gerų patarėjų.“

„Lietuvos žinių“ nuotr.

www.punskas.pl

Nuotraukoje: 1938 metų kovo 17 d. okupuoto Vilniaus Gedimino prospektu marširavo lenkų pulkai