Dalios Grinkevičiūtės namo-muziejaus kūrimas

Dalios Grinkevičiūtės namo-muziejaus kūrimas

Nuotraukoje – Dalia Grinkevičiūtė. www.saltiniai.info

Šilalės rajone Laukuvoje aptarta Dalios Grinkevičiūtės namo-muziejaus kūrimo eiga. Pasitarime pristatytas pastato kapitalinio remonto projektas ir ekspozicijos koncepcijos sprendiniai. Taip pat pasidžiaugta, kad prie sumanymo savo lėšomis prisidėjo Šilalės rajono savivaldybė, o namo, kuriame gyveno Dalia Grinkevičiūtė, fasadų polichrominius tyrimus ir ekspozicijos projekto parengimą 2022 m. finansavo Vyriausybės kanceliarija.

Būsimoje ekspozicijoje numatoma lankytojus supažindinti su sodria Dalios Grinkevičiūtės biografija (vaikyste Kaune, tremtimi ir gyvenimu Laukuvoje), papasakoti apie buvusių namo savininkų tremtinių Milių šeimą, taip pat Dalios Grinkevičiūtės bendražygės ir globėjos Laukuvoje, mokytojos Aldonos Šulskytės gyvenimą ir jųdviejų draugystę. Muziejaus ekspozicijoje bus pristatyta Laukuvos istorija, į ją įaudžiant žymių šio krašto žmonių biografijas.

Pasitarime dalyvavusi Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja kultūros klausimais dr. Gabrielė Žaidytė pažymėjo, kad siekiama, jog būsimasis Dalios Grinkevičiūtės muziejus taptų traukos ir pasididžiavimo erdve tiek apylinkių gyventojams, tiek svečiams iš kitų Lietuvos regionų bei užsienio valstybių. Jo paskirtis – stiprinti pilietinį sąmoningumą, didelį dėmesį skiriant vietos bendruomenės vaidmeniui mūsų šalies istorijoje. Premjerės patarėja išsakė lūkestį, kad į muziejaus kūrimą aktyviai įsitrauks ir įvairių kartų Laukuvos žmonės. Seimo narys Jonas Gudauskas pabrėžė, kad ypač svarbus būsimo muziejaus edukacinis vaidmuo, ir išreiškė viltį, kad ateityje sumaniai įveiklintas Dalios Grinkevičiūtės muziejus pritrauks lankytojus ir garsins Lietuvą bei jos žmones taip pat ir už mūsų valstybės ribų.

Pasitarime dalyvavo Šilalės rajono savivaldybės, Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Laukuvos bendruomenės atstovai.

Šilalės rajone premjerės patarėja Gabrielė Žaidytė kartu su Seimo nariu Jonu Gudausku apžiūrėjo Kaltinėnų buvusios medinės sinagogos pastatą, Laukuvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčią, Dionizo Poškos Baublių muziejų Bijotuose. Vytogaloje su legendinio lakūno Stasio Girėno muziejaus modernizavimo vizijomis ir planais supažindino Lietuvos aviacijos muziejaus direktorius Mindaugas Kavaliauskas.

Talentingos rašytojos gydytojos Dalios Grinkevičiūtės (1927–1987) kūrybinį palikimą sudaro atsiminimai, publicistika, užrašai ir miniatiūros. Dalia Grinkevičiūtė paviešino pasauliui stalinizmo nusikaltimus žmoniškumui: žinomiausi yra atsiminimai apie tremtinių gyvenimą „Lietuviai prie Laptevų jūros“. Pirmasis šių atsiminimų variantas buvo parašytas 1949–1950 m., nelegaliai grįžus iš tremties į Lietuvą. Atsiminimai liko nebaigti. Autorė užkasė juos stiklainyje savo namų sode. Vėliau, nebegalėdama jų rasti, ėmė rašyti iš naujo. Antrasis atsiminimų variantas pirmą kartą išspausdintas 1979 m. rusų disidentų leidinyje „Pamiatj“ („Atmintis“) Prancūzijoje. Lietuvoje Dalios Grinkevičiūtės atsiminimai pirmą kartą išspausdinti jau po jos mirties 1988 m. Tremtinės Dalios Grinkevičiūtės atsiminimus UNESCO komisija Lietuvoje pripažino nacionalinės reikšmės dokumentu ir įtraukė į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.

lrv.lt inform.

Naujienos iš interneto