Pagrindinis puslapis Lietuva Daiva Tamošiūnaitė-Budrė pristatys pagalbos laukiančių Lietuvos vaikų istorijas

Daiva Tamošiūnaitė-Budrė pristatys pagalbos laukiančių Lietuvos vaikų istorijas

Daiva Tamošiūnaitė-Budrė, būsimo paramos koncerto „Už vaikystę“, skirto Lietuvos vaikams, redaktorė ir filmavimo komandos siela, šiuo metu jau montuoja specialią medžiagą, parsivežtą iš įvairių Lietuvos kampelių. Daiva kuria kelias siužetines linijas iš organizacijos „Gelbėkit vaikus“ kuruojamų vaikų dienos centrų kasdienybės, dėlioja kadrus iš tik ką aplankytų šeimų gyvenimo, sunkiai įsivaizduojamo daugeliui mūsų.

Prieš kelias dienas Daiva apsilankė Raguvėlėje, mažame miestelyje, įsikūrusiame Anykščių rajone, 20 kilometrų nuo Panevėžio. Šios gyvenvietės vaikai taip pat turi galimybę lankyti vieną iš „Gelbėkit vaikus“ vaikų dienos centrų. Dauguma jų – iš socialinės rizikos šeimų arba tokių, kurios itin sunkiai verčiasi. Todėl į paprastą kelių kambariukų medinę, senutėlę kaimo trobelę, kurioje lyg mama šeimininkauja visų mylima buvusi pedagogė Regina, vaikai po mokyklos skuoste skuodžia. Vieni čia ieško užuojautos ir saugaus prieglobsčio, kiti įdomaus ir prasmingo laisvalaikio su bendraamžiais, bet visi jie kartu tiesiog atlekia visų pirma pavalgyti šilto maisto. Deja, kai kuriems vaikams, kaip ir atskubantiems į panašius vaikų dienos centrus kitose Lietuvos vietovėse, tai būna paskutinis valgis tą dieną.

Tiesa, Daiva stebisi: šiuo metu, pagal visas Raguvėlės vaikų dienos centro galimas surinkti lėšas, vieną vaiką Regina pamaitina už 1 litą 40 centų. Būna laikotarpių, kai ši suma dar labiau sumažėja, nes, pavyzdžiui, toks pats dienos centras sostinėje jau kurį laiką turi sutelkti pakankamą kūrybiškumą, maitindamas vaiką viso labo už 50 centų per dieną. Žinant nepaliaujamai didėjančias maisto produktų kainas, sunku net įsivaizduoti, kaip tokių centrų darbuotojos priverstos išsisukti. Daiva išgirdo ir tokių realijų pavyzdžių, kuomet vaikai, uždarant centrą penktadienio vakarą, sakosi jau svajojantys, kad greičiau baigtųsi savaitgalis ir išauštų pirmadienis, nes tądien jie tikrai gaus pavalgyti. Ir tik po to jie skuba mokytis, žaisti, kurti rankdarbius, o kartais ir nusiprausti. Vaikų dienos centras vaikams tampa ta vieta, kur galima pasiguosti dėl mokykloje ar šeimoje patiriamo smurto, išgirstų patyčių, paprašyti pagalbos ruošiant namų darbus ir daryti visa tai, ką vaikai, augdami socialiai saugioje aplinkoje, yra įpratę daryti. Čia jie gali būti tiesiog savimi, be to, mokytis ir perimti paprasčiausių socialinių įgūdžių, bendrauti, gerbti ir derintis prie kitų. Deja, bet namie, kaip taisyklė, jie negauna ne tik patarimų, bet ir apkabinimo, jiems skirtos šypsenos, padrąsinimo ar paskatinimo. Todėl toks centras jiems tampa tikresniais namais už tuos, kuriuose gyvena jų tėvai ar vienas iš jų. Todėl galima džiaugtis už tuos vaikus, kurie turi galimybę pasiekti tokį dienos centrą.

Tą pačią dieną Daivos filmavimo komanda susipažino ir su kitokia istorija. Tas pats Anykščių rajonas. Tačiau vidury Lietuvos laukų gyvenanti šeimyna – jauna mama ir keturi jos vaikai, ryžtingai palikę alkoholizmo liga sergantį tėtį, tik svajoti gali apie galimybę lankyti panašų centrą ir gauti jame pagalbą. Artimiausias toks centras šios šeimos vaikams – daugiau nei už 30, artimiausia parduotuvė – už 6 kilometrų. Transporto nėra, pinigų jam samdyti – taip pat. Iki už kilometro sustojančio mokyklinio autobuso vaikai keliauja pėstute per laukus. Geru oru, sakosi, nėra bėdos, sunku žiemą, kai laukai užpustyti. Rytais visi prieš mokyklą, jei spėja, kasa kelią iki autobusiuko stotelės, o vaikams išvažiavus, šį darbą dar kelias valandas tęsia mama, kad vaikai galėtų lengviau grįžti namo po pamokų. Net jei vaikai ir suserga, gydytojas neatvažiuos, telieka „gydytis“ savarankiškai ir naudotis gydytojo patarimais, išsakytais telefonu. Kaip palengvinti šių vaikų vaikystę?  Taip ar panašiai gyvenančių vaikų Lietuvoje – apie 20 tūkstančių. Organizacija „Gelbėkit vaikus“ sako: per daug tokiai mažai valstybei, kaip mūsų.

Specialus koncertas „Už vaikystę“, per kurį bus renkamos lėšos, skirtos plėsti organizacijos kuruojamų vaikų dienos centrų tinklą šalyje bei gerinti jau dirbančių centrų sąlygas – spalio 27 d., 19 val. per LNK.

Koncerto „Už vaikystę“ metu žmonės kviečiami aukoti ne tik trumpaisiais numeriais (1417 – 5 Lt arba 1418 – 10 Lt),  bet ir aukojimo portale aukok.lt – čia aukos suma nėra ribojama.

Daugiau informacijos:

VO „Gelbėkit vaikus“

Generalinė direktorė

Rasa Dičpetrienė

Tel. 8 615 10082; el.p. rasa.dicpetriene@gelbvaik.lt