Pagrindinis puslapis Uncategorized Choro „Pro musica“ gastrolėse Gotlande – „Saulėtekio mišios“

Choro „Pro musica“ gastrolėse Gotlande – „Saulėtekio mišios“

Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ išvyksta koncertinių gastrolių į Švediją. Šiai šaliai priklausančioje Gotlando saloje kolektyvas kartu su Oslo universiteto (Norvegija)choru ir vietos muzikantais atliks šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo dvigubos sudėties mišriam chorui ir styginių orkestrui parašytą kūrinį „Saulėtekio mišios“ („Sunrise mass“).

Ola Gjeilo „Saulėtekio mišios“ – tikrai naujas ir originalus žodis šiuolaikinėje chorinėje-simfoninėje muzikoje. Ketiname šį nuostabų kūrinį jau rudenį pristatyti ir Lietuvos klausytojams“, – sakė Vilniaus universiteto chorų meno vadovė ir vyriausioji dirigentė Rasa Gelgotienė.

Pasak paties kompozitoriaus, kūrinys nuo nepaprastai skaidraus, erdvinio, kosminio vystosi ir perauga į kažką labai žemiško ir tvirto; nuo ūkuose skendinčio tyrumo potyrio pereinama prie emociškesnių ir dramatiškesnių jausmų. Tai žmogaus raidos metafora, vaiko virsmo suaugusiu parafrazė, dvasinė kelionė.

Pagal tradicinį lotynišką mišių tekstą parašytam kūriniui kompozitorius suteikia papildomus pavadinimus:Kyrie–Dangaus šviesuliai,Gloria– Saulėtekis,Credo – Miestas,SanctusirAgnusDei – Tapatybė ir Žemė. Taip pristatydamas savitą kūrinio sumanymą autorius atskleidžia naują šio liturginio teksto prasmę –tai metafizinė kelionė iš dangaus į žemę.

1978 m. gimęs Ola Gjeilo yra vienas jauniausių ir populiariausių šiuolaikinių Norvegijos kompozitorių. Muzikos mokslus kūrėjas baigė Niujorko Džiulijardo mokykloje ir Londono Karališkojoje muzikos akademijoje. Šiuo metu gyvena ir kuria Niujorke. Anot autoriaus, tiek „Saulėtekio mišioms“, tiek visai jo kūrybai didelę įtaką padarė muzika filmams, o mėgstamiausi jo kompozitoriai yra Amerikoje dirbantys filmų muzikos kūrėjai.

Kitą sezoną 10 metų gyvavimo sukaktį švęsiantis Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ nuolat rengia naujas programas, gilinasi į įvairius muzikos stilius ir orientuojasi į didelės apimties chorinės klasikos šedevrų ar originalių teminių programų atlikimą. Kolektyvas yra koncertavęs daugelyje Europos valstybių, taip pat Meksikoje, Kuboje, JAV, Brazilijoje, Kazachstane ir kitose šalyse. Choro kūrybinė veikla pristatoma šešiose kompaktinėse plokštelėse.

Koncertas vyks Gotlande, Visbio Šv. Mikalojaus bažnyčioje birželio 7 d., šeštadienį, 18 val.

Apie kūrinį angliškai ir ištraukos:

http://olagjeilo.com/sheet-music/choral-satb-string-orchestra/sunrise-mass-satb/

 

Rasa Gelgotienė

VU chorų vadovė