Pagrindinis puslapis Autoriai Iškauskas Česlovas Česlovas Iškauskas. Priešrinkiminės ligos

Česlovas Iškauskas. Priešrinkiminės ligos

Česlovas Iškauskas. Priešrinkiminės ligos

Česlovas Iškauskas. Asmeninė nuotr.

Česlovas Iškauskas, www.iskauskas.lt

Kuo labiau artėja Seimo rinkimų diena, tuo daugiau „kibišo“ viešojoje erdvėje. Paaiškinsiu, kad „kibišas“ arba „kibis“ – tai varnalėšos dagys, kimbantis už drabužių, besiveliantis į plaukus, na, apskritai nemalonus gamtos sutvėrimas. Štai apie tokius dagius visuomeniniame gyvenime – mūsų pastabos.

Žvaigždžių negalavimai

Iškart perspėsiu, kad skandaliukų analizuoti ar apžvelgti nemėgstu. Bet šį kartą piktas dagys įsivėlė į žurnalistų bendruomenę ir Prezidentūrą. Dingstį davė pastaroji, iš pradžių pritarusi trijų garsių žurnalistų – Rimvydo Valatkos, Ritos Miliūtės ir Vytauto Bruverio – kandidatūroms moderuoti trečiadienį surengtą Liublino ketvertuko konferenciją, bet netrukus pareiškė, kad jie tokiam vaidmeniui nepageidaujami, nes esą dažnai kritikuoja Prezidentūrą.

Tiesa, šis atsisakymo motyvas nuskambėjo iš pačių žurnalistų lūpų. Girdi, girk Prezidentą ir jo patarėjus – tuomet būsi „dvaro“ mėgiamas. Pastaruosius aštrialiežuvis R. Valatka LRT radijo laidoje pavadino „ciucikais“. Tuo tarpu Prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis paaiškino, kad rengiant konferenciją buvo tariamasi su kitais renginio organizatoriais ir prieita nuomonės, kad vesti ją galėtų kiti žiniasklaidos atstovai.

Bet visi trys žiniasklaidos monstrai smarkiai įsižeidė. Jie net apkaltino tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) vadovą Sergejų Muravjovą, kad šis vengia vertinti korupcinį Prezidentūros elgesį ir negina laisvės ir demokratijos. Trijulė surengė savotišką piketą Daukanto aikštėje. Kiti plunksnos broliai pajuokavo, kad jie tarsi kviečia į protestus visą tautą kaip Baltarusijoje… „Cenzūros nublokštuosius“ beatodairiškai gina ir Lietuvos žurnalistų sąjunga, bet tik jos pirmininko asmenyje.

Kone visi plunksnos broliai yra persirgę žvaigždžių liga. Paprastai ją lydi savimeilė, narsicizmas, savo darbų išaukštinimas, panieka kitiems. Tokius dabar vadiname „influenceriais“, tai yra darančiais įtaką. Visi esame patyrę ir nuoskaudų, ir neįvertinimų, ir pralaimėjimų, bet jų sugebame nesureikšminti. Tikėkime, kad laikas (galbūt jau po spalio 11 – osios) užgydys visus taip ryškiai išreikštus šios trijulės negalavimus.

Ką pasakė Pirmoji ponia?

Dar vienas dagys įsisegė į vešlią Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės šukuoseną. Lietuvos Davoso diskusijoje, skirtoje moterų lyderystei, pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė išsakė abejones dėl švietimo sistemos kokybės, teigdama, kad didžioji dauguma dirbančiųjų šioje srityje – moterys. D. Nausėdienė kalbėjo apie „dažnai kartojamą stereotipą“, kad, kurioje nors srityje padidinus moterų skaičių, tos srities rodikliai pagerės.

„Švietimo sistemoje dirba 79 proc. moterų, bet, jei pažiūrėsime į švietimo sistemos rodiklius, pamatysime, kad pagrindiniai rodikliai, kurie turėtų augti, nuolat smunka žemyn. (…) Švietimo sistema nesuteikia jaunuoliui žinių, neišmoko jų taikyti. Tuo tarpu patyčių kreivė kyla aukštyn“, – apgailestavo D. Nausėdienė.

Visokie ekspertai painią jos mintį interpretavo kitaip: iš jos galima suprasti, kad būtent dėl šių „bejėgių“ moterų mūsų švietimo sistema nekokybiška. Lyčių lygybės ekspertas Donatas Paulauskas tą frazę išvertė į kitą pusę. „Jei būtų daugiau vyrų, tai jie paimtų ir išspręstų tas problemas švietimo sistemoje, o dabar yra moterys – vargšės, bejėgės, nieko negalinčios, įstrigusios ir dėl jų čia visos problemos“, – ironizavo ekspertas.

Tariamai neetišką Pirmosios ponios pasisakymą puolė ginti jos sutuoktinis Prezidentas Gitanas Nausėda. „Dar šlykščiau – dieną naktį dėl žmogaus teisių nemiegantieji surengė viešą egzekuciją mamai ir moteriai, už kurios lygias galimybes ir saviraišką jie tariamai kovoja. Moterį, kuri mylėjo mano šviesios atminties mamą, keliasdešimt metų sąžiningai dirbusią mokytoja. Buvusią viena iš tų 79 procentų“, – jautriai savo veidaknygės paskyroje rašė prezidentas.

Tikiu, kad netrukus ši erzelynė išblės. Gal tik trys nuskriaustieji žurnalistai prieš Prezidentūrą dar ilgai „galąs kirvius, kalavijus aštrius“. Tačiau praeis rinkimai, nusilps koronavirusas, stos niūrios rudens dienos, ir mes, išsipešioję lauk visokius dagius, nurimsime, susikaupsime ir pradėsime gerbti vienas kitą.

Straipsnis skelbtas www.silales-artojas.lt