Pagrindinis puslapis Autoriai Iškauskas Česlovas Česlovas Iškauskas. Kai politika aukščiau pandemijos

Česlovas Iškauskas. Kai politika aukščiau pandemijos

Česlovas Iškauskas. Kai politika aukščiau pandemijos

Česlovas Iškauskas. Asmeninio albumo nuotr.

Česlovas Iškauskas, www.iskauskas.lt

Priešingai negu sporto rekordais, koronaviruso antrosios bangos rekordiniais užsikrėtusiųjų skaičiais mes nesidžiaugiame. Juk kyla nerimas, kad jiems augant vieną kartą ši banga apims mūsų artimuosius ir mus pačius. Ir tuomet negalėsime numoti ranka: ai, aš „kovido“ nebijau, turiu imunitetą, visa tai politikų išsigalvojimas.

Artėjant vasarai ir COVID-19 atslūgus, perspėjome, kad karantino varžtus atlaisvinti per anksti ir nuolaidžiauti aimanuojantiems verslininkams nereikia. Kone visas pasaulis rinkosi į protesto mitingus prieš valdžios antipandemines priemones. Ko gero, mūsų Vyriausybė ir Prezidentas išsigando, kad tokie protestai neapimtų ir Lietuvos. Įspėjimas jiems buvo pasiųstas: tada per sostinės Gedimino prospektą nuriedėjo tokių protestuotojų automobilių karavanas…

Bet premjeras Saulius Skvernelis ir jo uolus pavaldinys Aurelijus Veryga išgirdo ne juos, o, vaizdžiai tariant, „vyniojo ant ūsų“ tai, kad artėja rinkimai į Seimą. Verslo rykliai juos viešai perspėjo: neuždarysite karantino – mes jūsų nerinksim. Uždarė. Vėl buvo pilni barai, naktiniai klubai, uždaros erdvės. Kai kas, ypač jaunimas, tik šaipėsi iš kiniškų kaukių ir rankų plovimo, o pensininkus, kurie pateko į mirtinos rizikos grupę, iš anksto siuntė Anapilin.

Bet, uoliai vykdę verslo ultimatumus, valdantieji vis tiek nieko neišlošė: pirmajame rinkimų ture jie negailestingai prakišo dešiniesiems. Tiesa, šį savaitgalį dar vyks balsavimas dėl 68 vienmandačių vietų parlamente. „Valstiečiai“ puoselėja rožines svajones atsigriebti ir, vienydamiesi su kairiaisiais, net pralenkti konservatyvią-liberalią daugumą, kuriai prognozuojami 74 mandatai.

Ir štai artėjant antrajam turui, dabartinei valdžiai vėl dreba kinkos. Nors infekuotųjų skaičius per parą artėja prie 300, pasipylė daugiau mirčių, jie užsispyrusiai tvirtina: padėtis kontroliuojama, naujas karantinas neplanuojamas, nebent lokalus. Žmogiškai svarstant, juos galima suprasti: valdžia slysta iš rankų, greitai pasikeis visas ministrų kabinetas, tegul atsakomybę prisiima kiti, kam čia erzinti rinkėjus?

Buvusi tokia ryžtinga kovo viduryje dabar S. Skvernelio Vyriausybė tūpčioja vietoje ir visą atsakomybę perkelia žmonėms. Tai jie nesilaiko saugių atstumų, nedėvi kaukių, nedezinfekuoja rankų, o savivaldybės tinkamai neorganizuoja darbo ligoninėse, mokyklose ir kitose įstaigose. Taip elgiantis tik laiko klausimas, kada COVID-19 pacientams numatytos lovos ligoninėse užsipildys, o visuomenės sveikatos specialistai visiškai praras viruso plitimo kontrolę. Prezidentas G. Nausėda taip pat tikisi, kad yra dar du keliai, o pirmasis jų – atsekti viruso kelią ir nustatyti užkrato židinius, tik paskui, jeigu susirgimų skaičius neribotai išaugs, įvedus visuotinį karantiną mėginti suvaldyti procesą. Ar nebus vėlu?

DELFI apžvalgininkas Romas Sadauskas-Kvietkevičius teigia, kad įvesti karantiną turi būti politinis sprendimas. Jis neturi priklausyti nuo užsikrėtusių skaičiaus, medikų pasirengimo, bet nuo valstybės gebėjimų tesėti prisiimtus įsipareigojimus mokėti už stabdomų veiklų prastovas ir atlyginti patirtus nuostolius, ypač smulkiojo ir vidutiniojo verslo, bei …nuo rinkimų datos. Pastaroji sąlyga kelia nebent šypseną, bet šiandien ji – realija. Politinė valia suparalyžiuota rinkiminio viruso, kuris pakirto pralaiminčių užsidegimą įvesti platesnius suvaržymus ir dar nepabudino būsimos (galimos) TS-LP-LS koalicijos dirbti atsiraitojus rankoves. Tad visi gyventojai atsidūrė tarsi izoliacijoje.

Ar griežtesnių priemonių bus imtasi tik po naujo 13-ojo Seimo narių priesaikos? Ar lauksime pirmojo jo posėdžio lapkričio viduryje? Bet nenustebčiau, jeigu šį trečiadienį ministrų kabinetas priimtų ryžtingą sprendimą, ir jau pirmadienį, spalio 26 d. rytą, po rinkimų, mes pabustume karantino Nr. 2 disciplinuoti…

Žinoma, tuščioje vietoje neagituoju už griežtas antipandemines priemones. Tik kai visa Europa (ne Rusija ar Baltarusija!) labai atsakingai elgiasi sutikdama antrą pandemijos bangą, mūsų politikai, paisydami vien savo konjunktūrinių politinių interesų, numoja ranka į didėjantį pavojų.

Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje imtasi itin griežtų suvaržymų. Šeštadienį Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino vokiečius susitelkti taip, kaip jie buvo susitelkę pavasarį, ir stabdyti koronaviruso plitimą. „Mūsų laukia sunkūs mėnesiai, – sakė kanclerė. – Kokia bus žiema, kokios bus mūsų Kalėdos – visa tai nulems šios artimiausios dienos ir savaitės, tai nulems mūsų elgesys.“

Naujienos iš interneto