Pagrindinis puslapis Istorija Pilys Bendras trijų Baltijos šalių pažinimo ir kelionių projektas „Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus“

Bendras trijų Baltijos šalių pažinimo ir kelionių projektas „Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus“

Biržų pilis

www.voruta.lt

Šių metų vasarą daugiau kaip 130 istorinių pilių ir dvarų trijose Baltijos šalyse atvers duris lankytojams. Trijų šalių Pilių ir dvarų asociacijos susivienijo organizuodamos tarptautinį projektą, padėsiantį vizualizuoti šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių svarbą praeityje ir dabar. Lankytojai bus laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Švęsdamos Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo šimto metų jubiliejų, trijų šalių Pilių ir dvarų asociacijos apjungė savo energiją taip parodydamos simbolinę Baltijos kelio tąsą.

Baltijos šalių praeitis, o taip pat ir dabartis, pilna iššūkius keliančių prieštaravimų ir palikime, ir tarpkultūriniuose dialoguose. Viena iš įdomesnių temų yra dvarų likimas XX amžiuje.  Buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešėjai, žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų ir pan. gimimo ir gyvenimo vietos, XX amžiuje dvarai įgavo naujas funkcijas, o taip pat neretai būdavo visiškai apleidžiami (ypač buvo apleisti ir nyko nuo 1920-ųjų, o dramatiškai – Sovietų okupacijos laikotarpiu). Dvarų palikimo renesansas labai iš lėto prasidėjo 1980-aisiais, o  pirmieji tyrimai ir išsaugojimo darbai iš naujo nutiesė kelią susivienijimui su Europos kultūrine sritimi 1991-aisiais.

Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, tačiau labiausiai, šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius ir energiją buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti. Šiandienos iššūkis yra atstatyti dvarų kaip kaimiškų vietovių ekonominės ir kultūrinės raidos variklių urbanizuotose visuomenėse poziciją.

Šiuolaikiniai dvarų savininkai ir valdytojai suformavo nacionalines asociacijas XXI-o amžiaus pradžioje, siekdami sukurti žinių, patirties ir paramos vieni kitiems dalinimosi platformą. Šiuo projektu pirmąkart trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo sukurdamos bendrą kelionių „žaidimą“, leisiantį pažinti dvarų tinklo tankumą, ištirti panašumus ir skirtumus, paliudyti pastangas žmonių, sunkiai dirbančių, kad išsaugotų mūsų bendrą kultūros paveldą.

2018-aisiais daugybė dvarų atvers duris lankytojams. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų. Tačiau yra ir daugybė kitų vertų pažinti – mažų ar didelių, geresnės ar prastesnės būklės. Visi ir kiekvienas iš jų yra praėjusių laikų liudytojas ir turi įtaką, arba jos potencialą, kultūrinei ir ekonominei vietovės raidai.

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis yra raktas kaip užuomina į pilį ar dvarą, galintis atverti duris į naujus kultūrinio paveldo atradimus. Lankytojai rinks simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip patirties prisiminimą ir patirto įkvėpimo ženklą.

Šis projektas skirtas Lietuvos atkūrimo ir Latvijos bei Estijos valstybių paskelbimo šimtmečiui, Europos kultūros paveldo metams paminėti, o taip pat ir daugybei asmenų bei institucijų, kurie dirba vedini svarbios misijos išsaugoti šį unikalų kultūros paveldą.

Programa:

 

Lankytojai pilyse ir dvaruose laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Gegužės 17 d. 13.00–15.00 visų Baltijos šalių asociacijų bendra spaudos konferencija Latvijos 100-mečio informacijos centre, Nacionalinėje Latvijos bibliotekoje, Mūkusalasiela 3, Ryga, Registracija: lv@visitbalticmanors.com

Gegužės 24 d. Atidarymo renginys Alatskivi dvare, Estijoje.

Gegužės 24–25 d. Atvirų durų dienos 26-iuose Latvijos dvaruose.

Spalio 28 d. Baigiamasis renginys Latvijoje (bus tikslinama).

Taisyklės lankytojams:

 

Pažinimo ir kelionių kampanijos tikslas – visą vasarą atverti pažinimui kuo įvairesnius pilis ir dvarus, todėl atvirų lankymui pilių ir dvarų skaičius kasdien kis. Svarbu visuomet patikrinti, kurios pilys ir dvarai bus atviri tą dieną, kai Jūs keliausite. Informacija apie atvirus dvarus, lankymo laiką ir renginius nuo gegužės vidurio bus pateikiama internetinėje svetainėje www.visitbalticmanors.com.

Lankytojai kviečiami kiekvieno vizito metu rinkti lipdukus keliautojo kortelėje, kurią bus galima gauti kiekvienoje pilyje ar dvare. Visi, surinkę daugiau nei 5 lipdukus savo šalyje ir 10 – kaimyninėse, dalyvaus loterijoje prizams laimėti. Projekte dalyvaujančių pilių ir dvarų paskirti prizai bus įteikiami baigiamojo renginio metu.

Daugiau informacijos: Gintaras Karosas, tel. +370 698 30925, projektai@dvarai.ltwww.dvarai.lt

Naujienos iš interneto