Pagrindinis puslapis Sena Voruta Bažnyčiai siūloma grąžinti jos valdomą, bet teisiškai jai nepriklausantį turtą

Bažnyčiai siūloma grąžinti jos valdomą, bet teisiškai jai nepriklausantį turtą

Teisingumo ministerija siūlo grąžinti Bažnyčiai jos faktiškai valdomą, bet teisiškai jai nepriklausantį turtą.
 
Pirmadienį, 2010 m. rugpjūčio 23 d., šį klausimą svarstė Ministrų kabinetas. Pritarus Vyriausybei, projektas keliaus į Seimą.
 
Apie 400-500 bažnyčių, koplyčių ir kitų religinių objektų sovietų valdžia po Antrojo pasaulinio karo pagal dokumentus nacionalizavo, bet iš Bažnyčios neperėmė, žurnalistams pirmadienį sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
 
„Po karo, kai buvo nacionalizuotas visas Bažnyčios turtas, dalis to turto buvo perimta valdyti sovietų valdžios, ir tas turtas yra grąžintas pagal restitucijos įstatymus. Kita dalis turto, kuris buvo pagal dokumentus nacionalizuotas, tačiau faktiškai paliktas valdyti Bažnyčiai – šito turto santykių įstatymas neišsprendė“, – po Vyriausybės pasitarimo sakė ministras.
 
„Siūloma priimti įstatymą, pagal kurį būtų numatyta labai aiški supaprastinta procedūra, pagal kurį būtų turimi dokumentai, kad iki okupacijos turtas priklausė Bažnyčiai, kad per okupacijos laiką jis buvo naudojamas religinėms reikmėms, ir tai leistų turtą įteisinti Bažnyčios vardu“, – teigė R. Šimašius.
 
Pasak Teisingumo ministerijos, šiuo metu Lietuvoje keleto šimtų religinės paskirties pastatų – bažnyčių, cerkvių, varpinių, koplyčių ir kitų – nuosavybės teisės nėra įregistruotos arba jos priklauso nebeegzistuojančioms institucijoms: vykdomiesiems komitetams, deputatų taryboms.
 
Ministro teigimu, visoje šalyje gali būti apie 400–500 bažnyčių, koplyčių ir kitokio Bažnyčios turto.
 
Anot R. Šimašiaus, jei būtų priimtas, įstatymas „Dėl Religinių bendruomenių ir bendrijų nuosavybės teisės į religinės paskirties nekilnojamąjį turtą registravimo sureguliavimo“ padėtų Bažnyčiai išvengti teisinių problemų.
 
„Situacija yra tikrai paradoksali, nes kai kuriais atvejais Bažnyčia netgi nežinodavo, kad tas turtas yra nacionalizuotas, nes elektros sąskaitas apmokėdavo parapija ir Bažnyčia, ir viską realiai tvarkė, ir nuo durų raktus turėjo, tačiau dokumentai rodo ką kita. Tai gali sukelti įvairias teisinės problemas ir nesklandumus kuo įvairiausiose situacijose – ar parduoti, ar kažkokius ūkinius reikalus tvarkyti. Tų reikalų sutvarkymui ir siūloma priimti naują įstatymą“, – sakė ministras.
 
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo priimti du įstatymai, numatantys teisę religinėms bendrijoms susigrąžinti iš jų atimtus pastatus. Tačiau nebuvo numatyta galimybė įteisinti nuosavybę to turto, kuris buvo paskelbtas nacionalizuojamu, bet realiai neperimtas, o paliktas religinėms bendruomenėms naudotis.
 
Zenekos nuotr.
 
 
Nuotraukoje: Šv. Jonų bažnyčia