Pagrindinis puslapis Istorija Archeologija Bandužių (Žardės) senovės gyvenvietės – priešistorinė „Laisvoji ekonominė zona“?

Bandužių (Žardės) senovės gyvenvietės – priešistorinė „Laisvoji ekonominė zona“?

2016 m. tyrimai. R Navicko fotografija

www.voruta.lt

2017 m. balandžio 5 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje, Žygimantų g. 1, viešą paskaitą Bandužių (Žardės) senovės gyvenvietės – priešistorinė „Laisvoji ekonominė zona“? skaitys Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja Ieva Masiulienė. Bandužių (Žardės) ir Bandužių senovės gyvenvietės siejamos su Klaipėdos miesto pietinėje dalyje ir Klaipėdos rajono šiaurinėje dalyje esančiu didžiuliu trijų piliakalnių, devynių gyvenviečių ir dviejų kapinynų archeologiniu kompleksu greta Smeltalės ir Kretainio upių.

2016 m. Šulinys. Ievos Masiulienės fotografija

Pastarųjų metų archeologinių tyrimų metu šiose senovės gyvenvietėse buvo aptikta keli šimtai archeologinių struktūrų, kurios siejamos su ūkine ir gamybine veikla. Apie gyvenvietėse vykdytus metalurgijos darbus byloja aptiktos rūdos paieškos duobės, rūdos apdegimo laužavietės, medžio anglies gamybos duobės, rūdai plauti skirti medinių konstrukcijų šuliniai bei geležies lydymo rudnelės. Taip pat teritorijoje ištirta keliasdešimt židinių, laužaviečių ir kitų struktūrų, kurių paskirtis kol kas neidentifikuota. Senovės gyvenviečių chronologija labai plati – tyrimai rodo, kad gyvenvietėse ūkinė veikla buvo vykdoma jau I tūkst. pr. Kr. – II tūkst. po Kr. pradžioje.

Informaciją rengė LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius