Pagrindinis puslapis Sena Voruta Baltarusiai atkuria istorines LDK pilis

Baltarusiai atkuria istorines LDK pilis

Baltarusijos valdžia skyrė lėšų dviejų didžiausių ir seniausių LDK istorinių pilių restauracijai, trečia bus pradėta restauruoti jau kitąmet.
 
Iš XIV amžiaus viduryje, valdant didžiajam kunigaikščiui Gediminui arba jo sūnui Algirdui, pastatytos Lydos pilies dabar likusios tik gynybinės sienos ir pamatai. Tačiau jie, anot ekspertų, atlaikys dar tiek pat metų kaip lig šiol. Pilį jau kitų metų pradžioje ketinama restauruoti, atstatyti sugriautąją dalį.
 
„Pilis išsilaikiusi gana neblogai. Išlikusios keturios XIV amžiaus sienos, o pusė bokšto – taip pat viduramžių laikų. Iš dalies pilis buvo restauruota 1980-ųjų pabaigoje. Gaila, iki šių laikų niekas nieko nedarė“, – teigė Baltarusijos riterių klubo „Dainava“ vadovas Dzimitrijus Karnilavas.
„Mes jau rengiame projektinę dokumentaciją srities valdžiai ir kai ji bus patvirtinta, matysime, kokie darbai bus vykdomi, kiek lėšų reikės“, – kalbėjo   Baltarusijos Lydos rajono vykdomojo komiteto pirmininkas Andrejus Chudykas.
XVI amžiaus Nesvyžiaus – didikų Radvilų rezidencijos – pilis įtraukta į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Joje restauravimo darbai vyksta jau penkti metai. Restauravimui skirta 200 mln. litų. Naugarduke medinė pilis pastatyta Rusijos kunigaikščių XIII amžiaus viduryje, mūrinė iškilo Vytauto Didžiojo valdymo metais.
Baltarusijos istorikų įsitikinimu, ant kalvos Naugarduke buvo karūnuotas karalius Mindaugas, čia buvo pirmoji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė. Apie tai esą byloja ir pilies griuvėsiai. Naugarduko valdžia žada jau kitąmet pastatyti paminklą karaliui Mindaugui.
Pasak Lietuvos diplomatų, dėl bendros istorijos restauruoti LKD objektus Baltarusijai turėtų padėti ir mūsų šalis.

LTV „Panorama“

www.lrt.lt

Nuotraukoje: Nesvyžiaus pilis

Naujienos iš interneto