Pagrindinis puslapis Autoriai Gaidamavičiūtė Ona Atsisveikinimo su poetu Marcelijumi Martinaičiu akimirkos Šventų Jonų bažnyčioje

Atsisveikinimo su poetu Marcelijumi Martinaičiu akimirkos Šventų Jonų bažnyčioje

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, Vilnius

2013 m. balandžio 5 dieną, penktadienį, praėjus vos 4 dienoms nuo 77-ojo gimtadienio, užgeso poeto, eseisto, vertėjo, 1998 m. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, VU dėstytojo docento Marcelijaus Martinaičio gyvenimo ir kūrybos trajektorija. O ji buvo itin intensyvi, pulsuojanti, itin gyvybinga. Itin stiprus poetinio „aš“ ryšys su gimtuoju Žemaitijos kraštu, su gamta, žeme, kai motina tampa žolė, besikalanti iš po sniego, o pirštai – augalų šaknimis.

Balandžio 7–8 dienomis visi norintieji su Poetu galėjo atsisveikinti Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje. Balandžio 8-ąją Šv. Jonų bažnyčioje, M. Martinaitį prieš išlydint į amžinojo poilsio vietą Rašytojų kalnelyje, aidint klasikinės muzikos, smuiko garsams, prie karsto buvo skaitomos Jo eilės. Įvairių kūrybinių laikotarpių eiles, ištraukas iš įvairių poezijos rinkinių, taip pat garsiųjų „Kukučio baladžių“, skaitė jaunieji poetai, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, poetas Jonas Juškaitis. Po to visi klausėsi įrašytų poeto eilių, esė. Poeto žodis itin muzikalus, kai kurios eilės jau virtusios dainomis („Tu numegzk man, Mama, kelią“, „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj“).

Su poetu atsisveikino kolegos iš Lietuvos rašytojų sąjungos, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas, draugai poetai, akademinė visuomenė, VU Filologijos fakulteto dėstytojai, VU Lietuvių literatūros katedros, kurioje nuo 1980-ųjų dirbo poetas, darbuotojai, kolegos. Šalia buvo ir prof. Viktorija Daujotytė, su kuria Marcelijus Martinaitis dar šių metų Knygų mugėje pristatė literatūrinių laiškų knygą „Sugrįžęs iš gyvenimo“.

Su Poetu atsisveikino Sąjūdžio bendražygiai – Zigmas Vaišvila, Romualdas Ozolas, Kazimieras Motieka, Angonita Rupšytė, premjeras Algirdas Butkevičius, sveikatos reikalų ministras Vytenis Povilas Andriukaitis ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Seimo kancleris Jonas Milerius.

Atsisveikinti atvyko ir architektas Algirdas Kaušpėdas, muzikologas Donatas Katkus, džiazo muzikantas Petras Vyšniauskas.

Pačioje pabaigoje prie Poeto karsto meldėsi kunigas Julius Sasnauskas OFM, išlydėdamas į amžino poilsio vietą Antakalnio kapinėse.

Taip ir norisi prisiminti visada gyvybingą, kupiną gyvenimo džiaugsmo, kūrybinės energijos, besišypsantį Poetą, Dėstytoją, kokį jį mačiau dar šioje Knygų mugėje.

Autorės nuotr.