Atkurtos ant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios stogo buvusios skulptūros

Atkurtos ant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios stogo buvusios skulptūros

Einančius Pylimo gatve, pro Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčią, vilniečius ir miesto svečius kviečiame pakelti akis į dangų – ant bažnyčios stogo vėl iškilusios trys skulptūros. Ypač gerai jos matomos iš kitos gatvės pusės. Vilniaus senamiesčio panoramai grąžinti išskirtiniai puošybos elementai. Bažnyčia tvarkoma Paveldotvarkos programos lėšomis.

„Šių metų biudžete Paveldotvarkos finansavimo programai skiriama 5,8 mln. eurų –  net 1 mln. 250 tūkst. eurų daugiau negu pernai, jos finansavimo apimtys nemažės ir kitais metais. Šiemet ir per artimiausius dvejus metus tvarkybos darbai bus atliekami 127 kultūros paveldo objektuose: 48 iš jų nauji, likusieji – tęstiniai. Kultūros paveldo tvarkybos darbai numatyti įvairių regionų 38-iose savivaldybėse esančiuose objektuose, penkiose vyskupijose ir dviejose arkivyskupijose“, – sako kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.

„Džiaugiamės, kad dėl Paveldotvarkos programos galime išsaugoti tiek daug Lietuvai, jos istorijai ir kultūrai svarbių objektų. Nuolatinis Kultūros ministerijos dėmesys šiai programai jaučiamas ne tik didinant jos apimtis, kas leidžia efektyviau planuoti ir panaudoti resursus, bet ir operatyviai priimant sprendimus, kai dėl vienų ar kitų priežasčių suplanuoti darbai kituose objektuose stringa. Tuomet galime skirtas lėšas panaudoti darbams paspartinti sėkmingai tvarkomuose objektuose“, – teigia Kultūros infrastruktūros centro (KIC) direktorius Šarūnas Šoblinskas.

KIC užsakymu Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios ir kitų statinių komplekso, esančio Pylimo g. 18, tvarkybos (remonto, restauravimo) darbai pradėti 2018 metais.

„Per tuos tvarkybos metus bažnyčia gerokai pasikeitė: pakeista stogo danga ir lietaus nuvedimo nuo stogo sistemos elementai, restauruotas išorės sienų mūras ir įrengta vertikali bentonitinė hidroizoliacija, prieš tai atlikus reikalingus archeologinius tyrimus, atkurti užrašai ant pagrindinio fasado antablemento ir portale. Pernai buvo restauruotas bažnyčios timpanas su horeljefine kompozicija, kolonos, priekinis fasadas“, – pagrindinius padarytus darbus vardijo KIC techninės priežiūros projekto vadovas Miron Čebatul.

Šiemet itin svarbus akcentas – sugrąžintas bažnyčios istorinis vaizdas, atkuriant  prarastas, ant stogo buvusias skulptūras, bet tvarkybos darbai dar bus tęsiami ir kitais metais: laukia šoninių ir galinio  fasado darbai, cokolio tinkavimas, langų ir durų restauracija.

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios tvarkybos darbams iš viso skirta 818 304,12 eurų.

Atkurtų skulptūrų užkėlimas ant stogo – sudėtingas procesas. Liepą buvo vykdomi aukščio ir skulptūrų proporcijų tikrinimo darbai, virš frontono buvo užkelti natūralaus dydžio maketai. O štai spalio 20 d. specialiu transportu iš Kauno į Vilnių atgabentos jau atkurtos skulptūros, kurios ir žvelgs į Vilniaus senamiestį nuo Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios stogo.

Skulptūros nuo stogo nukeltos prieš 73 metus. Kalbant apie jas, derėtų prisiminti bažnyčios istoriją. Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčia pastatyta 1830–1835 metais pagal architektūros profesoriaus Karolio Podčašinskio projektą. Frontono timpane (trikampėje plokštumoje) įkomponuotas skulptoriaus Kazimiero Jelskio sukurtas horeljefas „Kalno pamokslas“. 1837 metais skulptorius bažnyčios viršų papuošė skulptūromis: dviem klūpinčiais sparnuotais angelais ir Tikėjimą simbolizuojančia mergelės figūra su kryžiumi ir taure rankose. 1949 metais jau nuo nebeveikiančios bažnyčios skulptūros buvo nuimtos, bažnyčios pastatas pertvarkytas, pritaikytas kino teatrui, šoniniuose fasaduose įrengti įėjimai su laiptais. 1990 metais bažnyčia sugrąžinta tikintiesiems.

2017 metais Kultūros ministerija pagal Paveldotvarkos programą skyrė lėšų, buvo pradėti Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios tyrimo, projektavimo darbai, kurie ir numatė pirminio bažnyčios vaizdo restauravimą, atkuriant klasicistinio stiliaus architektūrai būdingus dailės elementus – skulptūras virš frontono. Remonto, restauravimo darbai pradėti 2018 metais.

„Apie evangelikų reformatų bažnyčią ir Kazimiero Jelskio skulptūras (ką jos vaizduoja, ką simbolizuoja) buvo rašyta Vladislavo Zahorskio „Vadove po Vilnių“. Jų vaizdas užfiksuotas ne viename Vilniaus vaizdų atviruke, istorinėse garsių fotografų nuotraukose. Skulptūrų atkūrimas neabejotinai išryškins klasicistinės architektūros sakralinį objektą Pylimo gatvės išklotinėje, grąžins Vilniaus senamiesčio panoramai išskirtinius puošybos elementus“, – pasakojo restauravimo projektą rengusi KIC projektavimo vadovė Irena Staniūnienė.

Robertos Vaitkevičiūtės nuotrauka

lrkm.lrv.lt inf.

Naujienos iš interneto