Pagrindinis puslapis Lietuva Atgimusi Hubertinių šventė Vilniuje – su medžioklinių ragų orkestru ir medžiotojų vaišėmis

Atgimusi Hubertinių šventė Vilniuje – su medžioklinių ragų orkestru ir medžiotojų vaišėmis

Vilniečius ir sostinės svečius sekmadienio, spalio 28 d., vidurdienį į Rotušės aikštę sukvietė medžiotojai. Lietuvos medžiotojų bendrija pradėjo minėti Hubertinių šventes.

Medžiotojų eisena, vedama uniformuotų raitelių, skambant medžioklinių ragų orkestrui, Pilies gatve atžygiavo ir susidomėjusius miestelėnus sukvietė į Rotušės aikštę, kur jau buvo įsikūrusi medžiotojų stovyklavietė. Vilniaus krašto medžiotojų kolektyvai pristatė medžioklės trofėjus, suvenyrus, nuo ankstyvo žiemos dvelktelėjimo sužvarbusius vilniečius ir miesto svečius vaišino karšta žvėrienos sriuba.

Medžiotojų bendruomenę pasveikino pranciškonas kunigas Algirdas Malakauskis. Jis priminė šv. Huberto šventės ištakas, jos minėjimo prasmę šiandienos Lietuvoje.

Fransua Hubertas – VII amžiuje gyvenęs Burgundijos didikas buvo aistringas medžiotojas. Tokiu tapo, praradęs savo jaunąją žmoną. Ieškodamas nusiraminimo, jis visas pasinėrė į medžioklę – medžiojo kada galėjo ir ką galėjo. Pasakojama, kad klaidžiodamas po miškus, Kalėdų išvakarėse Hubertas pamatė elnią su didžiuliais ragais, tarp kurių spindėjo kryžius. Paveiktas regėjimo, priėmęs jį kaip Dievo ženklą, jis pasikeitė – atsisakė titulų ir paskyrė savo gyvenimą bažnyčiai ir vargšams. Septynis metus praleido kalnuose, gyveno vienuolio atsiskyrėlio gyvenimą, vėliau įšventintas į vyskupus. Savo buvusiose žemėse pastatė kelis vienuolynus, rūpinosi gyvūnais ir gamta. Po mirties paskelbtas šventuoju. Palaidotas jo vardu pavadintame miestelyje Saint–Hubert, Belgijoje.

Šv. Huberto dieną medžiotojai pradėjo minėti netrukus po jo mirties. VIII amžiuje šis paprotys jau buvo išplitęs Belgijoje, Nyderlanduose. Laikui bėganti Šv. Huberto diena pradėta minėti beveik visuose krikščioniškos Europos kraštuose, taip pat ir Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje.

Hubertinės Lietuvoje

Dabartinė Šv. Huberto dienos minėjimo tradicija atkurta po kelių dešimtmečių pertraukos. Pirmieji ją paminėjo broliai pranciškonai, sukvietę Vilniaus medžiotojų bendruomenę į pamaldas Bernardinų bažnyčioje. Kitais metais ji jau buvo minima Troškūnų šv. Trejybės parapijos medžiotojų, kasmet šios šventės minėjimas plėtėsi ir šiuo metu ją kukliau ar iškilmingiau pamini beveik visos Lietuvos rajonų medžiotojų bendrijos.

Šv. Huberto diena švenčiama lapkričio 3 d., tuo metu ji bus minima ir visoje Lietuvoje, tačiau Hubertinės (šv. Huberto dienos) griežtų terminų neturi, visos Europos medžiotojų bendruomenėse skirtingose šalyse Hubertines mini nuo rugsėjo pradžios iki pat lapkričio 3 d.

Vilniuje visuomenei skirtu renginiu, į Rotušės aikštę kasmet sukviečiančiu miestelėnus, šv. Huberto diena minima nuo 2007 m. Lapkričio 3 d. Bernardinų bažnyčioje vysta pamaldos, į kurias renkasi medžiotojai su savo šeimos nariais, artimaisiais, medžioklių bičiuliais.

Neatsitiktinai šiais metais, kartu su medžiotojais Rotušės aikštėje savo veiklą pristatė ir gamtosaugininkai – Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai. Šiuolaikinė medžioklė tampriai susijusi su gyvūnijos rūšių apsauga, populiacijų reguliavimu, diegiamais tausojančios medžioklės principais. Naujos medžioklės tradicijos įsigali ne tik parodomosiose šventėse, tačiau ir medžioklės plotuose. Vis svarbesni tampa medžioklės etikos, kultūros, gamtos apsaugos klausimai. Prieš medžiokles, medžioklės metu ir po medžioklės vis dažniau skardena medžioklės ragai, pagerbiantys sumedžiotus žvėris, sveikinantys Motiną Gamtą, atliepiantys ir primenantys tūkstantmečius menančią medžioklės tradiciją.

Lietuvių mitologijoje yra minima medžioklės deivės Medeina ir Žvorūnė. Vilniaus miesto įkūrimas neatsiejamas nuo medžioklės – aistringas medžiotojas kunigaikštis Gediminas sumedžiojęs didžiulį taurą, sapne išvydęs geležinį vilką kaukiantį ant Neries ir Vilnelės santakoje iškilusių kalvų, žynių patartas, čia įkūrė miestą, tapusį šalies sostine – mena legenda. Atkurdama senas ir kurdama naujas tradicijas medžiotojų bendrija praturtina istorinių Lietuvos tradicijų gamą spalvingu, autentišku ir savitu koloritu.

Žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas“ informacija

Artūras Mankevičius, vyriausiasis redaktorius, tel. (8 5) 2790297, e. paštas: mmredakcija@gmail.com

Nuotraukos: „Medžiotojas ir meškeriotojas“