Artėjant Pasaulinei radijo dienai rengiamas vakaras, skirtas „Amerikos balso“ radijui (video)

www.alkas.lt

Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija kartu su Lietuvos centriniu valstybės archyvu rengia Pasaulinės radijo dienos minėjimą š. m. vasario 11 d. 17.30 val. „Amerikos balso“ radijui skirtame vakaras vyks Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje, Šv. Jono g. 11, Vilniuje.

Vasario 13-ąją UNESCO sutinka minėdama Pasaulinę radijo dieną. Šiais metais UNESCO siūloma tema – „Radijas ekstremaliose situacijose ir ištikus nelaimei“. Dėl karinių konfliktų, kurie priverčia neįtikėtiną gyventojų skaičių ieškoti prieglobsčio svetur, dėl vis dažnėjančių ir vis didesnes pasekmes sukeliančių stichinių nelaimių, kurias sąlygoja aplinkos pokyčiai, akivaizdu, kad 2016-aisiais metais radijas taps ypatingai svarbus ekstremalių situacijų atvejais bei informuojant visuomenę, kaip elgtis ištikus nelaimei.

„Amerikos balsas“ visą sovietinės Lietuvos gyvavimo laikotarpį žadino lietuvių savimonę ir neleido užgesti nepriklausomybės viltims. 2008 m. Užsienio reikalų ministerijos ir JAV lietuvių bendruomenės dėka buvo perduoti radijo stoties „Amerikos balsas“ lietuviškos redakcijos 1951–1982 m. transliacijų įrašai Lietuvai. 2013 metais garso įrašų skaitmeninimo darbai buvo baigti.

„Amerikos balso“ radijui skirto vakaro metu archyvo atstovai pristatys saugomą archyvinę medžiagą, bus galima išgirsti radijo įrašų. Vakare dalyvaus Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytoja dr. Inga Zakšauskienė, pranešime kalbėsianti apie „Amerikos balso” reikšmę po Antrojo pasaulinio karo, lietuvių kalbos redakcijos įsteigimą, pirmąją laidą, jos simbolinę reikšmę sovietinės valdžios okupuotai Lietuvai, pagrindinę „Amerikos balso” auditoriją sovietinėje Lietuvoje, valdžios požiūrį į šios ir kitų Vakarų radijo stočių transliacijas į SSRS ir Lietuvą, o taip pat apie „Amerikos balso” laidų reikšmę Atgimimo laikotarpiu. Taip pat renginį savo dalyvavimu pagerbs svečiai iš JAV ambasados Lietuvoje. Pranešimą skaitys ambasadorės patarėja kultūrai, švietimui ir žiniasklaidai p. Rima Janina Vydmantas, 20 metų dirbusi CNN žurnaliste.