Pagrindinis puslapis Pasaulis Armėnai mini genocido metines

Armėnai mini genocido metines

Indrė Anskaitytė, LRT Radijas, LRT.lt, Armenų kapai, Wikimedia Commons nuotr.

Viso pasaulio armėnai mini šimtąsias Armėnijos genocido metines, kai Osmanų imperijoje buvo nužudyta pusantro milijono armėnų. Turkija, kuri iki šiol nepripažįsta 1915 metais vykdyto genocido, bet pirmą kartą  surengs oficialų minėjimą armėnų aukoms atminti.

Oficialiai Armėnų genocidą pripažįsta dvi dešimtys šalių, tarp jų ir Lietuva. Nors didžioji dalis istorikų sutinka, kad pakanka įrodymų, jog Osmanų imperijos pareigūnai vykdė sistemingas armėnų žudynes, ekspertai sako, kad viešai pripažinti Armėnijos genocidą vengiama dėl pasaulio nenoro pyktis su strategiškai svarbia Turkija.

Prieš porą savaičių popiežius masines armėnų žudynes pavadino pirmuoju XX-ojo amžiaus genocidu, o Europos Parlamentas paragino Turkiją pripažinti genocidą. Tuo metu Turkija tai griežtai sukritikavo. Didelę armėnų bendruomenę turinčios Jungtinės Valstijos taip pat pareiškė, kad, kalbėdamos apie armėnų žudynes, nevartos žodžio genocidas.

Pirmojo pasaulinio karo metais Osmanų imperijoje įvairiais skaičiavimas nužudyta pusantro milijono armėnų. Turkija tvirtina, kad iki 500 tūkstančių armėnų žuvo per pilietinius neramumus, kai armėnai sukilo prieš Osmanų valdžią.