Pagrindinis puslapis Europa Archyvarai savanoriai vienijasi, kad padėtų išsaugoti Ukrainos kultūros paveldą

Archyvarai savanoriai vienijasi, kad padėtų išsaugoti Ukrainos kultūros paveldą

Archyvarai savanoriai vienijasi, kad padėtų išsaugoti Ukrainos kultūros paveldą

www.voruta.lt

Per pirmąją savaitę nuo iniciatyvos „Padėkime išsaugoti Ukrainos kultūros paveldą online“ (SUCHO) pradžios prie projekto prisijungė 1 tūkst. savanorių iš viso pasaulio ir išsaugojo daugiau nei 1500 Ukrainos muziejų ir bibliotekų interneto svetainių, skaitmeninių eksponatų, tekstų ir atviros prieigos leidinių.

Šią iniciatyvą įkūrė Quinn Dombrowski (Stanfordo universitetas), Annos Kijas (Tufts universitetas) ir Sebastian Majstorovic (Austrijos skaitmeninių humanitarinių mokslų ir kultūros paveldo centras), kai Rusijos kariuomenė atjungė ir sunaikino dalį Ukrainos serverių.

Savanoriai taiko daugialypį požiūrį į duomenų išsaugojimą: pateikia išsamesnius URL aprašus, kad užtikrintų geresnę aprėptį, renka duomenis iš pagrindinių kolekcijų bei įtraukia juos į interneto archyvo kolekciją. Pavyko išsaugoti ir sudėtingas 3D virtualias keliones, kuriose yra integruoti PDF failai ir suskaitmeninti archyviniai dokumentai. Kiti SUCHO savanoriai atnaujina nuorodas į dabartines Ukrainos kultūros paveldo institucijų svetaines, kai aptinka sugadintas ar kenkėjiška programa užkrėstas svetaines.

Iniciatyvos organizatoriai sako, kad niekas nepadarytų jų laimingesnių, nei žinia, kad šios kopijos yra nereikalingos, nes Ukrainos kultūros paveldas nenukentėjo. Tačiau jeigu prireiktų skaitmeninių kopijų, jos yra ir galės būti grąžintos savininkams – Ukrainos bibliotekininkams, archyvarams ir muziejininkams.

„Karai gali negrįžtamai sunaikinti brangiausius kultūros artefaktus ir istorinius šaltinius. 1992 m. per Sarajevo apgultį Bosnijos ir Hercegovinos nacionalinė biblioteka buvo sulyginta su žeme, 90 % fondų sunaikinta, nepaisant drąsių Sarajevo gyventojų pastangų. Bibliotekininkai žuvo ar buvo sužaloti, bandydami išgelbėti seniausius rankraščius. Ši patirtis gimtojoje šalyje padarė didžiulį poveikį man, kaip istorikui, ir paskatino įkurti šią iniciatyvą“, – sakė S. Majstorovičius.

SUCHO buvo finansuojamas iš Kompiuterių ir humanitarinių mokslų asociacijos (ACH) ir Europos skaitmeninių humanitarinių mokslų asociacijos (EADH), taip pat pagelbėjo „Amazon Web Services“.

Norėdami įsitraukti į SUCHO arba sužinoti daugiau apie iniciatyvų veiklą, apsilankykite svetainėje www.sucho.org.

Agnė Vilkišienė, www.archyvai.lt

Naujienos iš interneto