Pagrindinis puslapis Istorija Archeologija Archeologinis paveldas: nuo akmens amžiaus iki Radvilų

Archeologinis paveldas: nuo akmens amžiaus iki Radvilų

 

Konferencijos momentas Pasvalio krašto muziejuje. Gražvydo Balčiūnaičio nuotr.

Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys-Pasvalys, www.voruta.lt

Spalio pabaigoje Pasvalio krašto muziejuje vyko konferencija „Archeologinis paveldas: nuo akmens amžiaus iki Radvilų“, skirta Piliakalnių metams. Ją organizavo Pasvalio krašto muziejus, rėmė Kultūros paveldo departamentas, Pasvalio rajono savivaldybė, Žiemgalos draugijos Pasvalio skyrius. Konferenciją vedė ir daug prie jos parengimo daug prisidėjo Pasvalio rajono savivaldybės strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyresnysis specialistas istorikas Gražvydas Balčiūnaitis. Konferencijos dalyvius sveikino Pasvalio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Povilas Balčiūnas.

Konferencijoje pranešimus skaitė prof. habil. dr. Algirdas Girininkas apie radinius Biržų, Pakruojo ir Pasvalio krašte.  Doc. dr. Gintautas Zabiela kalbėjo apie svarbiausius Žiemgalos krašto piliakalnius, jų tyrinėjimus. Archeologė iš Biržų – Greta Duderienė, kuri jau du metus atlieka Pušaloto kapinyno tyrinėjimus. Tai didžiulis žiemgalių kapinynas ir reikia skubėti jį tirti, kol ne viskas sunaikinta. Dalis kapinyno yra miestelio teritorijoje, žmonių ūkinė veikla veda prie jo sunykimo. Ji pasakojo apie kasinėjimų rezultatus ir ateities planus.

 Prof. dr. Vykintas Vaitkevičius kalbėjo apie piliakalnių, pilkapynų, palaidojimo vietų išliekamąjį sakralumą, pristatė naujausias žinias apie žiemgalių šventviečių tyrinėjimus. Prof. dr. Vykintas Vaitkevičius ne kartą yra svečiavęsis Pasvalio krašte, skaitęs paskaitas, šiuo metu padeda rengti knygą apie Pumpėnų alsčiaus savanorius.

Kalba prof. dr. Vykintas Vaitkevičius. Gražvydo Balčiūnaičio nuotr.

Vilniaus universiteto prof. dr. Albinas Kuncevičius pasakojo, kad Dubingių piliavietėje aptikta garsiųjų Radvilų giminės XVI a. kapavietė. Tai didelio atgarsio ne tik Lietuvoje sulaukęs atradimas. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ archeologas Karolis Duderis pristatė  mokslinį-informacinį leidinį „Muoriškių pilkapiai“. Tai vienintelis Biržų rajone pilnai ištirtas III – IV a. laidojimo paminklas. Jis konferencijos klausytojams naują informacinį leidinį apie pilkapyną.

Konferencijoje dalyvavo asmenys iš Joniškio, Biržų, Panevėžio, Pasvalio miesto ir rajono. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas žiemgalių archeologiniam paveldui. Po konferencijos buvo apžiūrimos muziejaus ekspozicijos, paskutiniai archeologiniai radiniai. Dar ilgai bendrauta, diskutuota.