Pagrindinis puslapis Autoriai Apžvelgiant parodą „Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“ Jiezno kultūros ir laisvalaikio centre

Apžvelgiant parodą „Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“ Jiezno kultūros ir laisvalaikio centre

Apžvelgiant parodą „Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“ Jiezno kultūros ir laisvalaikio centre

Straipsnio autorės nuotraukos

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, Jieznas, www.voruta.lt

2020 m. liepos 2 d. Jiezno kultūros ir laisvalaikio centre (Basanavičiaus g. 12) atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus parengta paroda „Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada. Lietuvių kostiumas senosiose nuotraukose“. Tai bene pirmoji jiezniečių pažintis su spalvomis bei įvairove kerinčiu visų Lietuvos etnografinių regionų tautiniu kostiumu.

„Tautinis kostiumas – graži ir nesenstanti mada“ – tai tęstinė kilnojama Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda, kiekvienais metais (nuo 2014-ųjų) aplankanti vis kitus Lietuvos etnografinių regionų muziejus (ką tik grįžusi iš Ignalinos krašto muziejaus).

Nors 2017 m. buvo oficialūs Lietuvos tautinio kostiumo metai, visuomenėje poreikis susipažinti su savo krašto tautiniais kostiumais tikrai nemažėja, veikiau priešingai – auga, kaip ir susidomėjimas, ir poreikis turėti: įsigyti, pasisiūti tautinį kostiumą. Tautinis kostiumas yra išbaigtas aprangos ir papuošalų ansamblis, atskleidžiantis regioninius savitumus ir laikotarpio mados tendencijas. LNM sukauptas didžiausias XX a. pr. valstiečių šventinės aprangos rinkinys nuolat pildomas naujai įsigyjamais eksponatais ir Tekstilės atkūrimo dirbtuvėse daromomis valstiečių šventinės aprangos kopijomis ir rekonstrukcijomis.

Šią parodą rengė Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus Tekstilės ir Tekstilės atkūrimo grupės skyrių specialistės-muziejininkės. Visi eksponuojami tautiniai kostiumai sukomplektuoti iš kopijų ir rekonstrukcijų, padarytų Etninės kultūros skyriuje veikiančiose Tekstilės atkūrimo dirbtuvėse pagal Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkiniuose saugomus valstiečių išeiginės aprangos, jos dalių bei audinių pavyzdžius.

Parodoje eksponuojama 13 įvairių Lietuvos regionų šventinių tautinių kostiumų, reprezentuojančių pirmiausia Dzūkijos, kuriam ir priklauso Jiezno kraštas, taip pat Suvalkijos, Aukštaitijos, Žemaitijos, Mažosios Lietuvos aprangą. Parodoje parodoma ir tam tikrų regionų drabužių stilistikos kaita laiko perspektyvoje, taip pat to paties regiono skirtingų apylinkių, parapijų savitumai.

Kostiumų ekspoziciją parodoje papildo ir 12 fotografijų, iš kurių seniausios siekia XIX a. pabaigą. XIX a. pab. – XX a. 1 pusės nuotraukose užfiksuoti išeiginiais drabužiais vilkintys pavieniai valstiečiai ar jų šeimos, įvairiomis progomis tautiniais kostiumais pasipuošę inteligentai iš visų Lietuvos etnografinių regionų.

 

Parodą bus galima aplankyti ir rugpjūčio 30 dienos pirmadieniais–penktadieniais nuo 10-os ir 18 val., o šeštadieniais susitarus telefonu 8 670 09308.

Taip pat planuojamos ir Lietuvos nacionalinio muziejaus Tautinio kostiumo dirbtuvių specialisčių rengiamos juostų audimo, kitos edukacijos, apie kurias bus paskelbta Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro Facebooko paskyroje.

 

Naujienos iš interneto